ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Kas yra ultravioletinė šviesa?

Ultravioletinė šviesa iš pirmo žvilgsnio tai tarsi tolimas mums visiems mokslas. Dažnas žmogus negalėtų apibūdinti kas tai yra, iš ko ir iš kur ji atsiranda. Tačiau su ja mes kiekvieną dieną susiduriame net to nežinodami. Ji turi labai didelę reikšmę visai žemėje esančiai gyvybei, tačiau ir ne tik.

Ultravioletinė šviesa (UV) yra elektromagnetinės spinduliuotės tipas. Bangos ilgis siekia nuo 200nm iki pat 380nm. Nuo 380nm metrų jau violetinė spalva. Ultravioletiniai spinduliai vasarą yra atsakingi už odos nudegimus. Per daug UV spinduliuotės daro žalą gyviems audiniams.  Elektromagnetinė spinduliuotė atkeliauja iš saulės ir perduodama bangomis ar dalelėmis skirtingų bangos ilgių ir dažnių. Šis platus bangos bangos ilgio ruožas vadinamas elektromagnetiniu (EM) spektru. Paprastai spektras yra skirstomas į septynias sritis: radijo bangos, mikrobangos, infraraudonieji spinduliai (IR), regimoji šviesa, ultravioletiniai spinduliai, rentgeno spinduliai ir gama spinduliai. Ultravioletinė spinduliuotė patenka tarp regimosios šviesos ir rentgeno. Remiantis Jungtinių Amerikos valstijų karinio jūrų laivyno ultravioletinės spinduliuotės vadovu, ją galima padalinti į tris grupes:

•UVA arba šalia ultravioletinių spindulių (315-400nm);
•UVB arba vidurys ultravioletinių spindulių (280-315nm);
•UVC arba nutolęs nuo ultravioletinių spindulių (180-280nm).

Ultravioletinių spindulių vadovas taip pat teigia, jog bangos ilgis, kuris siekia nuo 10nm iki 180nm kartais vadinamas vakuumu arba ekstremaliaisiais UV spinduliais. Šie spinduliai užblokuojami ore, o jie sklinda tik vakuume.

Jonizacija
Ultravioletiniai spinduliai turi pakankamai energijos, jog suskaidytų cheminius junginius. Dėl jų didesnės energijos, UV fotonai gali sukelti jonizaciją, procesą, kai elektronai gali atsiplėšti nuo atomų. Dėl susidariusios tuštumos yra veikiamos cheminės savybės. Tai yra naudinga cheminiam apdorojimui ir gali būti žalinga medžiagoms ir gyviems audiniams. Ši žala gali būti naudinga dezinfekuojant paviršius, tačiau ji kenksminga akims ir odai, kuri nukenčia labiausiai nuo didesnės energijos UVB ir UVC spinduliuotės.

UV poveikis
Dauguma gamtinių UV spindulių atkeliauja iš saulės. Tik 10% saulės spindulių yra ultravioletiniai spinduliai, o tik trečdalis šių spindulių patenka į žemės atmosferą, jog pasiektų žemę. Iš saulės pusiaują pasiekiantys ultravioletiniai spinduliai yra 95% UVA ir 5% yra UVB. Joks išmatuotas UVC spindulys nepasiekia žemės paviršiaus iš saulės, nes ozonas, deguonis ir vandens garai viršutinėje atmosferoje visiškai sugeria trumpiausius UV bangos ilgius.

Nudegimai nuo saulės
Įdegis yra reakcija į kenksmingų UVB spindulių poveikį. Iš esmės, įdegis atsiranda dėl kūno natūralios gynybos ultravioletiniams spinduliams. Tai yra pigmentas vadinamas melaninu, kurį gamino odos ląstelės, vadinamos melanocitais. Melaninas sugeria ultravioletinę spinduliuotę ir išsklaido ją kaip šilumą. Kai kūnas jaučia saulės žalą, melaninas siunčiamas į aplinkines ląsteles ir stengiamasi apsaugoti nuo žalos. Pigmentas sukelia odos patamsėjimą. Nuolatinis UV spinduliuotės poveikis gali apsunkinti kūno apsaugą. Kai tai atsitinka, atsiranda toksinė reakcija, įvyksta nudegimas. Ultravioletiniai spinduliai gali pažeisti organizmo DNR ląsteles. Pasireiškia skausmingas uždegimas. Tačiau kai organizmas nebepajėgus kovoti su UV spinduliais, gali atsirasti odos vėžys. Žmonės, kurie saulėje perkaito daug kartų, turi didesnę riziką susirgti vėžiu. Mirtinas odos vėžys vadinamas melanoma.

Kiti UV šaltiniai
Šiuo metu yra sukurta daugybė dirbtinių šaltinių skleisti ultravioletiniams spinduliams. Dirbtiniai šaltiniai yra baktericidinės lempos, gyvsidabrio garų lempos, halogeninės lempos, didelio intensyvumo išlydžio lempos, fluorescenciniai ir kaitinamieji šaltiniai ir kai kurie lazerių tipai.

Gyvybės kilmė
Naujausi tyrimai rodo, jog ultravioletiniai spinduliai galėjo suvaidinti pagrindinį vaidmenį gyvybės atsiradimui žemėje. Astro fizikos žurnaluose nurodoma, kad raudonosios nykštukės žvaigždės gali neišskirti pakankamai UV spindulių, jog pradėtų biologinius procesus reikalingus ribonukleino rūgščiai susidaryti, kuris yra būtinas visoms gyvybės formoms žemėje. Tyrimas taip pat rodo, kad ši išvada gali padėti ieškoti gyvenimo kitur visatoje.

įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Marius Vaitkevičius 2017 m. lapkričio 28 d., perskaityta 1 772 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos