ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Kaip sumažinti elektros suvartojimą namuose?

Elektra yra vienas iš pagrindinių būsto išlaikymo kaštų. Įjungę kompiuterius, visas šviesas, palikę veikiančius televizorius ir kitus prietaisus, liekame šokiruoti gavę didžiulę elektros sąskaitą. „Negi aš galėjau tiek suvartoti? Iš kur tokie pinigai? Vėl valdžia kainas pakėlė?“ - gausybė klausimų gali perbėgti Jūsų mintimis. Tačiau pasinaudodami šiais patarimais galėsite drastiškai sumažinti savo kasmėnesines išlaidas.

Efektyvumas > kiekio mažinimas
Ar žinojote, kad vien kaitrinės lemputės, kurios vis dar kabo Jūsų palubėje, gali būti vienos iš pagrindinių pinigų grobikių? Naujos lemputės ne tik šviečia stipriau, bet ir suvartoja žymiai mažiau energijos nei senosios kaitrinės. Pačios efektyviausios – LED lemputės, kurių veikimo laikas, apšvietimo laukas bei stipris yra patys didžiausi, tačiau jos neretai būna brangios. Apsvarstykite savo biudžetą ir, jei galite, nedvejodami pakeiskite lemputes savo namuose. Galbūt 1 lemputė didelės įtakos nedarys, bet 10 ar 15 pakeitimų tikrai leis jausti palengvėjimą.

Jeigu jūsų ten nėra, nepalikite įjungtų prietaisų
Vis dažniau žmonės palieka įjungtą televizorių ar šviesą kambaryje, kuriame jų net nėra. Jei per televizorių nerodo nieko įdomaus ar net negirdite, kas sakoma, išjunkite jį. TV įtaisai, DVD grotuvai, skaitmeniniai rėmeliai tikrai suvartoja daug energijos, todėl laikyti juos įjungtus yra netaupu. Atlikti tyrimai parodė, jog šiuolaikiniame name TV ir skaitmeniniai įtaisai gali suvartoti net iki 15% energijos, tad pataupyti čia tikrai verta.

Elektrinė šiluma – brangi šiluma
Visi elektriniai prietaisai, kurie elektros energiją verčia šiluma, suvartoja be galo daug elektros energijos. Taip yra todėl, nes reikalinga didelė galia tam, kad elektra būtų paversta šiluma. Į šių įtaisų kategoriją įeina: lygintuvai, vandens šildytuvai, elektriniai pečiukai, viryklės ir kaitlentės. Įsigydami ekonomiškesnius variantus ar nepalikę lygintuvo įjungto, kai išeinate į kitą kambarį, galite sutaupyti ne vieną eurą.

Vasarą ventiliatorius > kondicionierius

Nors ne paslaptis, kad oro kondicionierius tikrai yra pajėgesnis oro vėsinimo ir šildymo atžvilgiu, tačiau mažesniam butui ar naujos statybos namui jis tikrai nėra būtinas. Šiuolaikinės patalpos yra pakankamai ergonomiškos, o AC (angl. air conditioner) dažnai reikalingas institucijoms dėl sveikatos ir šviežio oro reguliacijų. Jūsų namams puikia alternatyva taptų ventiliatorius, kuris pūstų šviežią ir gaivų orą tada, kada to reiktų. Be to, išlaidos jam tikrai mažesnės nei įrengiant kondicionavimo tinklą.

Pasirūpinkite aplinka ir savo būstu
Žiemos laikotarpiu elektrinis šildymas tikrai yra puikus, tačiau jeigu namo šilumos izoliacija prasta – visa tai gali nueiti perniek. Jūs toliau šalsite, o kaltinsite lietuvišką orą ar aplinką. Patogiu metu (geriausia, kai yra vėjuota) apžiūrėkite galimas plyšių atsiradimo vietas savo būste. Jeigu jau senokai (10+ metų ir seniau) keitėte langus, apeikite juos ir ranka braukite palei briaunas. Kuomet jausite šaltesnį oro gūsį, ta vieta nėra izoliuota. Taip pat peržvelkite sienų būklę, jei nėra pelėsio ar plyšių – ji hermetiška, padės sulaikyti šilumą žiemą bei išleis karštį vasarą. Dar viena dažna skylių vieta – rozetės. Bet čia reikėtų profesionalo pagalbos, patiems apžiūrinėti elektrinių įtaisų nepatariame!

Reguliavimas = karaliavimas
Naudodami reguliuojamus jungiklius, pvz., tamsumo (angl. dimming), galite pakeisti šviesos stiprį ir taip pagerinti komfortą, sumažinti savo elektros išlaidas. Tuo tarpu laikmatiniai (angl. timer) reguliavimo įtaisai padės efektyviai išnaudoti energiją tada, kai jos labiausiai reikia.

Pilnas šaldytuvas = pilnas skrandis ir mažesnė sąskaita


Šaldytuvas taip pat yra rajus elektros vartotojas. Kuo daugiau užpildysite šaldytuvą ir šaldiklį maistu, tuo labiau padėsite jam veikti. Kodėl? Maistas veikia kaip izoliacinis sluoksnis. Kadangi šiuolaikiniai šaldytuvai seka temperatūrą, jausdami, jog šaltis greitai nepalieka šaldytuvo, gali efektyviau naudoti energiją, t.y. suvartoti jos mažiau.

Skalbkite šaltesniu vandeniu
Vandens pašildymui bus sunaudota mažiau energijos bei įtaisas jaus mažesnę apkrovą.

Gyvybiškai nebūtini įtaisai
Tokie prietaisai kaip indaplovė, orkaitė  ar DVD grotuvas galėtų būti naudojami tik esant reikalui. Su mažomis apkrovomis indaplovė yra pats neefektyviausias įtaisas namuose, tad ją reiktų prikrauti pilną arba mažesnį kiekį nešvarių indų plauti rankomis. Orkaitę galėtų pakeisti mikrobangų krosnelė, kuri ir taupesnė, ir viską paruošia greičiau. DVD grotuvas vartoja elektros energiją net tada, kai nėra įjungtas, todėl prijunkite jį prie reguliuojamo prailgintuvo. Taip grotuvą, žaidimų konsoles, muzikinį centrą ar kitus panašaus tipo prietaisus galėsite atjungti nuo maitinimo šaltinio, kada jais nesinaudojate.

Keiskite elgseną
Nebūsite namuose, nejungsite šviesos, nesinaudosite kompiuteriu ar televizoriumi - sutaupysite elektros sąskaita. Pradėdami daugiau laiko leisti lauke arba susiradę užsiėmimą po darbo ar mokslų, galite net nejausdami pastebėti, kad sumažinote elektros energijai seniau „nuplaukdavusių“ išlaidų kiekį.

Krovimas
Nepalikite krautuvų įjungtų į elektros lizdą, kai Jūsų įtaisas nesikrauna. Tai apkrauna patį įkroviklį bei jis susidėvės daug greičiau nei optimaliai ir efektyviai naudojamas prietaisas.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. lapkričio 26 d., perskaityta 891 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos