ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie elektrą

Ratas, ugnis, garo variklis – yra išradimų kurie pakeičia ištisą istoriją. Paspartinantys progresą, apibūdinantys epochą ar palengvinantys kasdienybę, tai savybės, kurios bene geriausiai atspindėtų tokių išradimų svarbą. Prie tokių pasiekimų turime priskirti ir elektrą ar bent jau elektros grandinę ir jos pritaikymą mūsų kasdienybėje. Šildymas, apšvietimas, komfortas ir dar daugybė sričių kur pritaikomas šis išradimas nebeįsivaizduojamos be elektros. Tačiau nepaisant dažno naudojimo ir paplitimo apie elektrą žinome ne tiek ir daug. Tad šiame straipsnyje pasistengsime jus supažindinti su įdomiausiais faktais apie elektrą.

Kas tai?
Daugeliui iš mūsų trūksta suvokimo kas tai iš tiesų yra elektra. Yra daugelis apibūdinimų, tačiau kaip buityje suprantama elektra geriausiai nusako elektringų krūvių judėjimas. Iš tiesų elektra tai tiesiog krūvingų kūnų judėjimas – elektros srovė. Ji gaunama natūraliais būdais (žaibas, elektromagnetiniai reiškiniai) arba vienos rūšies energiją verčiant į elektros (cheminės reakcijos gaminama elektra ir t.t.). Mūsų kasdienybėje su elektra susiduriame kaip kintamos srovės tinklu, prie kurio prijungti įtaisai padeda kasdienybėje.
Net nepagalvotumėte
 • Kad elektra keliauja šviesos greičiu – 300,000 km/s, tai praktikoje greičiausias užfiksuotas greitis visoje visatoje.
 • Jūsų išmaniojo telefono liečiamas ekranas nejaučia fizinio prisilietimo, o vertina - kurioje ekrano dalyje pasikeičia krūvis – įvyksta prisilietimas.
 • Nors dėl žmogui mirtinos įtampos dydžio ginčijamasi, reikia žinoti, kad pastovios ir kintamos srovės sąveika su organizmu skiriasi, todėl skirtingi yra ir mirtinų dozių įverčiai. Sakoma, kad kintama srovė dažniausiai žudo 100-250 voltų diapazone, tačiau yra užregistruota ir mirčių nuo daug mažesnių – 42 voltų įtampų. Vertinant pastovią srovę – 2700+ voltų pribaigia beveik visus susidūrusius, tačiau yra buvę ir išimčių. Septyniolikmetis Brian‘as Latasa 1967 metais Los Andžele, JAV nutrenkė 230,000 voltų iškrova, tačiau jis išgyveno, nors nudegė per 40% kūno ir liko paralyžiuotas.
 • Nerviniai impulsai suteikiantys lytėjimo, regėjimo, klausos ir kitas jusles Jums, yra elektriniai impulsai.
 • Daugiausiai elektros pasaulyje pagaminama deginant anglį
 • Jeigu dažnai matote paukščius ant elektros stulpų – nenustebkite. Iš tiesų paukščiai nėra atsparūs elektrai. Jie tupi tik ant vieno laido, nes liečiant tik vieną, srovė nenukrato. Deja, pasitaiko ir taip, kad paukštis susimaišo, bet per ilgą laiką jų instinktai padeda jiems atskirti laidus, be to jų kūnai daug prastesni laidininkai nei žmogus.
Elektra Lietuvoje
Pirmąją elektros lemputę Lietuvoje uždegė kunigaikščio Bogdano Oginskio dvariškiai, 1892 m. Balandžio 17 d. Rietave esančiame didiko dvare įjungę pirmąją lemputę. Po 11 metų Virvytės upę pažabojo pirmoji mūsų šalyje veikti pradėjusi hidroelektrinė. Tarpukariu elektra Lietuvoje buvo negarbingai brangi, nes beveik visi generatoriai po carinės okupacijos atiteko užsienio kapitalui, nes nebuvo nei specialistų nei suinteresuotų vietinių. Susipažinę su sunkia realybe, universitetai ėmė ruošti mokslininkus, bet tik 1928 m. buvo išleista pati pirma inžinierių elektrikų laida. 1933 m. lietuviai surengė elektros boikotą ir išjungė elektrą taip protestuodami prieš nesąžiningai aukštas elektros energijos kainas.
Karo metais industrija keitė rankas, besitraukdamos armijos susirinko svarbias gamyklų dalis, nustekeno energetiką. Pati elektra Lietuvoje nebuvo labai smarkiai naudojama, dėl aukštų kainų ir prastai išvystytos infrastruktūros. Sovietų Sąjungos sudėtyje elektros energija įgavo didelį prestižą ir tapo bene neatsiejama gyvenimo dalimi. Pastatyta Kauno HE, Elektrėnų elektrinės ir kitos energetikos bazės kurios aprūpina miestus ir šiomis dienomis.

Daugelis fizikos vadovėlių teigia, kad 1964 metais į paskutinę sodybą Lietuvoje buvo atvesta elektra. Deja, tai tikriausiai tėra išlikusios sovietinės propagandos pėdsakas, nes yra ne vienas liudininkas prisimenantis kada į jo arba artimųjų sodybą buvo atvesta elektra. Tai gerokai vėlesnės datos nei minėtieji 1964 metai. Manoma, kad metus reikėtų pavėlinti bent iki 1972 m.

Dar keli faktai
 • Bulvės gali gaminti elektrą... Taip tai tiesa. Kad įsitikintumėte paimkite didelę bulvę, du laidus ir bent dvi metalines detales (varinį vinį ar monetą ir kitą, cinkuotą/galvanizuotą vinį) ir du laidus. Vinutes ar monetas įdėkite, įkiškite į bulvę, laidus pritvirtinkite prie savo konduktorių. Prie laidų galite prijungti lemputę arba voltmetru įsitikinti, jog srovė tikrai yra.
 • Tikriausiai kiekvienas žinome tą jausmą kai prie liežuvio priglaudžiame 9V bateriją, liaudyje vadinamą „krona“. Nors neskatiname to daryti, tačiau padiskutuoti apie jausmą galite su draugais ar kolegomis.
 • Yra žaislų ir prietaisų, kurie padeda nemaloniai „nustebinti“ draugus ar priešus jiems suteikdami menką elektrošoką. Paspaudus mygtuką delne, tušinuką ar kitu būdu galima „šokiruoti“ aplinkinius ir smagiai pasijuokti.
 • Elektriniai automobiliai nuo seno žinomi kaip itin puikią akceleraciją turinčios transporto priemonės. Nuo 0 iki 40km/h net troleibusai įsibėgėja tikrai greičiau už daugelį silpnesnius variklius turinčių automobilių. Taip yra dėl to, jog elektrinis motoras, skirtingai nei vidaus degimo variklis, visą galią į ratus gali siųsti iškart, o ne palaipsniui. Elektriniai lengvieji automobiliai, kaip Rimac One ir Tesla Model S nuolat gėdina savo benzininius konkurentus traukos lenktynėse, 100 kilometrų greitį nuo 0 pasiekdami per 2,4 ir 2,6 sekundės atitinkamai.
 • Elektros lemputė nešviečia nuolat – ji mirksi, bet tai daro tokiu aukštu dažniu, kad mūsų akys niekaip negali to pamatyti.
 • Šiandieniniai JAV kalėjimai naudoja 2000 voltų kintamą srovę elektros kėdėse.
 • Žaibo blyksnio laikoma įtampa gali siekti įspūdingą 100 milijonų voltų potencialą.
 • Keleto JAV universitetų atliktų apklausų metų, fizikos fakultetų studentai beveik vienbalsiai elektromagnetizmą įvardino kaip pačią sunkiausią fizikos mokslo šaką.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. sausio 16 d., perskaityta 2 634 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Komentarai (1)

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Gruodis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos