ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Ar Jėzus Kristus iš tiesų egzistavo?

Praėjo jau daugiau nei 2 tūkstančiai metų nuo Jėzaus Kristaus gimimo (jei šis iš tiesų egzistavo), tačiau šiuolaikinė visuomenė vis dar neturi solidarios nuomonės - ar toks žmogus kada nors vaikščiojo šia žeme, o galbūt tai tik tikinčiųjų pramanas?

Istorinių šaltinių šia tema apstu. Per keletą amžių savo gyvenimo, Jėzus buvo paminėtas įvairiuose žydų ir romėnų rašytiniuose šaltiniuose. Lyginant su kitomis įžymiomis ano meto istorinėmis asmenybėmis, įrodymų dėl Jėzaus yra tikrai daug. Pavyzdžiui, Karalius Artūras, kuris maždaug 5 amžiuje po Kristaus, savo gyvenimo metais nebuvo paminėtas niekur. Pirmieji įrašai apie jo egzistavimą pasirodė tik praėjus 200-300 metų po tariamos jo mirties.

Jėzus krikščioniškuose šaltiniuose
Pirmąjį kartą Jėzus Kristus krikščioniškuose šaltiniuose buvo paminėtas šventojo Pauliaus laiškuose. Šie laiškai ištirti ir saugomi mokslininkų. Nustatyta, kad jie siųsti vėliausiai praėjus 25 metams po Jėzaus mirties, kai tuo tarpu detalus jo biografijos aprašymas pasirodė senojo testamento giesmėse, parašytose praėjus maždaug 40 metų nuo jo mirties. Visi šie rašytiniai šaltiniai parašyti žmonių, kurie savo akimis matė ir buvo susitikę su Jėzumi Kristumi, t.y. gyveno tuo pačiu metu.

Taip pat, atlikus įvairias mokslines studijas nustatyta, jog visa pateikiama informacija tiksliai atitinka pirmojo amžiaus Palestinos gyvenimo kultūrą ir aplinką, todėl laikytina, jog visi faktai yra tikri, tame tarpe ir Jėzaus egzistavimas. Taip pat būtų keista suprasti, kodėl žydai galėtų prasimanyti tokią figūrą, kuomet visi gyveno romėnų priespaudoje, o į judaizmą buvo žvelgiama itin skeptiškai. Tai būtų tiesiog nelogiška.

Jėzus ne krikščioniškuose šaltiniuose
Žinoma, būtų naivu pasitikėti vien tik krikščioniškais raštais, todėl būtina atsižvelgti ir į faktus ateinančius iš ne krikščioniško pasaulio. 93 metais žydų istorikas Flavius Josephus aprašė judaizmo istoriją. Šiuose raštuose Jėzus Kristus minimas net du kartus. Nors pirmasis paminėjimas ir yra kontraversiškas (vertinamas kaip bandymas įtikti krikščioniškai žydų bendruomenei), antrasis yra visiškai natūralus ir įtikinamas. Falvius aprašo James’ą, kurį įvardija kaip “Jėzaus, dar vadinamo Kristumi, brolį”.

Prieš antrojo amžiaus pradžią, romėnų politikai Pliny ir Tacitus buvo vieni įtakingiausių pareigūnų savo šalyje. Tacitas aprašo, jog Jėzaus egzekucija buvo atlikta tuomet, kai Poncijus Pilotas ėjo aukštas pareigas Romos imperijoje ir tai visiškai sutampa su tuo, kas yra minima krikščioniškose giesmėse.

Tuo tarpu Pliny aprašė tai, kaip jam einant pareigas Šiaurės Turkijoje, visa krikščioniška bendruomenė šnekėjo ir garbino kažkokį Jėzų Kristų. Abu minėtieji Romos politikai buvo priešiškai nusistatę prieš krikščionybę ir pačius krikščionis, todėl nėra jokio logiško pagrindo manyti, jog jie būtų palaikę konspiracijos teorijas, jei tai nebūtų iš tikrųjų vykę.

Nėra nei vieno antikinio šaltinio, kuris keltų klausimą, ar Jėzus Kristus iš tiesų egzistavo. Raštuose sutinkama įvairių nuomonių - pagonys į visa tai žiūrėjo skeptiškai ir niekinamai, taip pat kaip ir romėnai, tuo tarpu judėjai šią istoriją aprašė iš mokslinės pusės. Kad ir kokios nuomonės vyravo apie Jėzaus Kristaus sugebėjimus ir visą gyvenimą, niekur nebuvo abejojama, kad jis iš tiesų egzistavo.

Kaip į Jėzaus egzistavimą žvelgiama šiandien?

Maždaug prieš 10 metų JAV buvo įsteigtas projektas pavadinimu “Jėzaus Projektas”. Vienas iš pagrindinių šio projekto tikslų ir idėjų - išsiaiškinti ir įrodyti, ar Jėzus Kristus iš tiesų vaikščiojo šia žeme. Du projekte dalyvavę mokslininkai (Maurice Casey ir Bart Ehrman) sukritikavo Jėzaus Kristaus idėją ir pavadino ją krikščionių prasimanymu.

Verta paminėti, jog abu šie mokslininkai yra visiški ateistai ir savo nuomonės neparėmė jokiais tyrimais ar aiškiais įrodymais. Dėl to jie netgi susilaukė kritikos ir buvo pavadinti pseudo mokslininkais.

Neseniai atlikta apklausa nustatė, jog Anglijoje per 40 procentų suaugusių žmonių netiki, jog Jėzus egzistavo. Iš šių kontraversijų visuomenėje galima daryti išvadą, jog Jėzaus egzistavimas net ir praėjus tūkstančiams metų ir išnagrinėjus šimtus to meto rašytinių šaltinių vis dar yra itin prieštaringai vertinamas.

Archeologiniai Jėzaus egzistavimo įrodymai
Nors ir egzistuoja daugybė teorijų apie Jėzaus kapą ir išlikusius jo palaikus, nieko panašaus niekada nebuvo rasta ir moksliškai užfiksuota. Tai reiškia, kad vieninteliai logiški įrodymai šnekantys apie Jėzų Kristų yra to meto rašytiniai šaltiniai.
Klausimą apie Jėzaus egzistavimą galima palikti kiekvienam asmeniškai - vieniems įrodymų visiškai pakanka, kai tuo tarpu kiti viską vertina skeptiškai. Tačiau klausimas ar Jėzus gyveno ir mirė nėra pats pagrindinis, mat egzistuoja dar vienas, kur kas aktualesnis ir moksliškai tikriausiai neįrodomas klausimas - ar Jėzus mirė ir gyveno?
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. spalio 15 d., perskaityta 2 551 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos