ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Uždariausi pasaulio miestai

Miestai yra žmonijos civilizacijos vaisius. Juose knibžda gyvybė, kultūra, pilna nuotykių ir nuostabių istorijų, su kuriomis susipažįstame ir kuriomis mėgaujamės svečiuodamiesi svetur. Tačiau toli gražu ne visiems miestams leista dalintis savo kultūra ir grožiu. Taip yra dėl įvairių priežasčių: valdžios, miesto praeities, katastrofų padarinių ir t.t. Kaip ten bebūtų, štai sąrašas miestų, į kuriuos taip lengvai nenuvyksite.

Norilskas, Rusija
Rusijos istorija tikrai turi nemažai tamsių dėmių. Dvidešimtojo amžiaus pradžioje sovietų Gulago programos „dėka“ milijonai žmonių buvo ištremti į Sibirą dirbti sunkius darbus, tuometinės valdžios akyse – atpirkti savo žalą liaudžiai. Vienas iš tokių darbų buvo anglies ir nikelio kasimas giliai už poliarinio rato esančiose šachtose. Taip ir įsikūrė pramoninis Sibiro galiūnas – Norilskas. Miesto istorija tikrai miglota ir net vietiniai turi skirtingas versijas apie miesto vystymąsi, tačiau dėl vieno sutariama – Norilskas tikrai buvo statytas Gulago kalinių. Šiuo metu Norilsko miestą beveik vienvaldiškai kontroliuoja „Nornickel“. Tų pačių šachtų ir metalo pramonės operatorė, kurios darbuotojai yra ~75% Norilsko gyventojai. Kadangi aplink miestą yra daug tamsių vietų, kurios galėtų slėpti sovietinių nusikaltimų padarinius, bei dėl to, jog čia yra įsikūrusi viena svarbiausių strateginių pramonės šakų, Rusijos valdžia reikalauja užsieniečiams išsiimti specialų leidimą prieš vykstant į Norilską.

Pripetė, Ukraina
Pripetė, įsikūrusi prie Černobylio atominės elektrinės (ar to, kas iš jos liko), jau tebėra tik miestas vaiduoklis, bet vis dar primena mums apie siaubus, išgyventus per Černobylio atominę katastrofą. Prieš daugiau nei 30 metų, 1986m. balandžio 26d., sprogus 4-ajam elektrinės reaktoriui, miestas buvo skubiai evakuotas, pradėti valymo darbai, o aplinkinės gyvenvietės tapo radioaktyvios ir nebe apgyvendinamos. Šiomis dienomis ši vieta tapo didžiule atrakcija jaunimui. Norint patekti į Černobylio atominės elektrinės teritoriją, reikalinga užpildyti specialią aplikaciją ir atitikti tam tikrus reikalavimus. Lietuvos piliečiams vizos nereikia, tačiau būtina praeiti keletą apsaugos punktų, kuriuose tikrinami Jūsų dokumentai, o pačioje zonoje jus lydi pareigūnas.

Meka, Saudo Arabija
Saudo Arabija yra tikriausiai labiausiai islamui atsidavusi valstybė pasaulyje. Nors šios valstybės ekonomika ir sparčiai auga, miestuose styro stikliniai dangoraižiai, o į turizmo infrastruktūrą ir mokslą investuojami milijardai, Saudo Arabija išlaiko skeptišką požiūrį į ne musulmonus turistus. Į Meką niekas jums neleis įvažiuoti, jei pagal S. Arabijos įstatymus nesiskaitote musulmonas. Tokie pat apribojimai galioja ir Medinos miestui (7 apsilankymai Medinoje, prilygsta 1 Mekoje). Jeigu jau netyčia atsidūrėte Mekoje ir jus pagaus vietos policija, turite turėti liudininką, kuris paantrintų, jog ten atsidūrėte netyčia. Kitaip geriausiu atveju būsite išsiųstas iš šalies, tačiau yra buvę ir tokių situacijų, kai žmonės net sodinami į kalėjimą. Tad norintiems pamatyti Kaabos akmenį – teks palaukti.

Baikonuras, Kazachstano teritorija, administruoja ir valdo Rusija
Kaip jau tikriausiai pastebėjote, didžioji dalis šių miestų yra Rusijos įtakos zonoje. Kodėl? Dar SSRS egzistavimo laikotarpiu kariniai ir svarbūs pramoniniai objektai dygo ne tik Rusijos TFSR, bet ir kitų sąjungos narių teritorijose. Po žlugimo išties daug Rusijai svarbių karinių ir pramoninių objektų atsidūrė už jos teritorijos, kas Rusijos atžvilgiu nebuvo gerai. Baikonūras buvo (ir dar yra) didžiausia raketų paleidimo bazė pasaulyje, užimanti 6717 km2 plotą, šalia kurios buvo pastatytas miestas, skirtas apgyvendinti astronautus ir darbuotojus. Iš čia paleisti „Sputnik“, „Vostok“ ir kiti SSRS simboliais tapę erdvėlaiviai, o po SSRS žlugimo, Rusijai prisiėmus šios sąjungos nuopelnus, teko administruoti ir už sienų paliktą jovalą, ir karinį bei technologinį potencialą, paliktą užsienyje. Draugiški santykiai tarp naujų Rusijos ir Kazachstano suderino sąlygas Rusijai nuomoti Baikonuro teritoriją iki 2050m. 1997m. lėtai pradėta Baikonuro kosmodromo demilitarizacija, tačiau užsieniečiams ir pašalaičiams čia patekti reikalingi specialūs leidimai.

Cobasna, Moldova/Padniestrės Moldavijos Respublika
Spėkite kieno interesų zona ir vėl uždara prašalaičiams? Rusijos? Teisingai!Na, ne visiškai taip, bet Moldovoje esanti atsiskyrėliška, savo nepriklausomybę pasiskelbusi bei atskirą militaristinę valdžią įsivedusi Padniestrė glaudžiai bendradarbiauja su Rusija.  1990-1992m. čia vyko karinis konfliktas tarp prorusiškos Padniestrės ir Moldovos, kuris pareikalavo ~1000 žmonių gyvybių. Kadangi šioje Moldovos vietoje gausu rusiškai kalbančių ir rusiškos kilmės žmonių, kurie nesijaučia Moldovos dalimi ir seniai nori atsiskirti, o abi pusės nėra linkusios į kompromisus, vienoks ar kitoks konfliktas buvo neišvengiamas. Cobasna yra komuna, sudaryta iš trijų kaimelių, esančių ~2km nuo Ukrainos sienos ir talpinančių beveik 22 000 tonų karinės įrangos bei šaudmenų. Tai didžiulis rezervas tokiai mažai teritorijai, tad čia nepateks jokie užsieniečiai ar prašalaičiai. Leidimai apskritai nėra išduodami. Dėl papildomo saugumo, Padniestrės valdžiai paprašius, prie šio rezervo budi ir operacinis Rusijos armijos dalinys, kurį sudaro ~1200 karių.

Mercury, Nevada, Jungtinės Amerikos Valstijos
Nevadoje, Area 51, paslaptimis apipintoje teritorijoje įsikūrusi poligono tipo gyvenvietė skirta branduolinių bandymų centro darbuotojams bei karininkams. Ji neprieinama jokiems civiliams ir yra griežtai saugoma. Kas vyksta viduje? Niekas nežino. Šiomis dienomis poligonas tikrai nėra didelis, nors Šaltojo karo pike čia reziduojančių asmenų skaičius buvo perkopęs 10,000.

Kaip ir Rusijoje, JAV taip pat yra daug uždarų vietų, tačiau tai ne miesto dydžio gyvenvietės, greičiau karinės bazės, skirtos tik kareiviams. Rusijoje viskas kitaip. Ten daugiau uždarų miestų, tūkstantinių gyvenviečių, kuriose gyveno(-a) paprasti žmonės, turintys artimuosius, tačiau negalintys su jais matytis, ir nuolat kovojantys su atskirtimi. Abiejų valstybių valdžios daug dirba siekdamos mažinti tokių vietų skaičių.

Pchenjanas, Š.Korėja
Hermetiškosios karalystės – Šiaurės Korėjos teritorija yra labai akylai saugoma ir turistai čia patekti gali tik pagal labai ribotas kvotas, praėję gausias patikras ir atitikę reikalavimus, arba... papirkę konsulatą Kinijoje. Vienu ar kitų būdu patekę į Š. Korėją jau esate išrinktaisiais. Per metus tik keli tūkstančiai lankytojų aplanko šią šalį, joje yra nuolat prižiūrimi, o ir keliauja su nuolatine gido priežiūra bei jau paruoštais maršrutais. Deja, į tikrąjį Pchenjaną su tikrais Š. korėjiečiais Jūs nepateksite, nes viskas, ką savo vizito metu galite išvysti, tėra akių dūmimas.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. lapkričio 30 d., perskaityta 3 402 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2023    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos