ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Mūsų neįtikėtina visata

Mūsų visata iš tiesų yra neįtikėtina. Jos dydis, planetų įvairovė ir nuolat vykstantys reiškiniai žmogaus protui dažnai yra tiesiog nesuvokiami. Gyvendami savo kasdienius gyvenimus mes net nesusimąstome kiek daug įvairių procesų vyksta visatoje, kokia ji neįtikėtina ir kiek daug mes dar nežinome. Kviečiame iš arčiau pažvelgti į stulbinančius faktus apie mus supantį pasaulį, saulės sistemą ir net kitas galaktikas.

Kosmose vyrauja absoliuti tyla. Kosmose nėra atmosferos, o tai reiškia, jog garsas paprasčiausiai negali keliauti ir būti išgirstas. Astronautai komunikacijai su žeme naudoja radijo bangas, mat jos gali būti perduodamos ir per absoliutų vakumą.

Veneros temperatūra - 450 °C. Tai karščiausia planeta mūsų saulės sistemoje. Vidutinė jos paviršiaus temperatūra svyruoja apie 450 laipsnių pagal Celsijų, o tai yra iš tiesų daug. Įdomiausia yra tai, jog Venera net nėra arčiausiai Saulės esanti planeta - Merkurijus yra arčiau. Karštį planetos paviršiuje lemia tai, jog ji neturi atmosferos, todėl nėra kam notroliuoti įeinančių Saulės spindulių.

Marse galimai yra gyvybė. Iš visų planetų esančių mūsų Saulės sistemoje (išskyrus žemę), didžiausia tikimybė sutikti gyvybę vienokia ar kitokia forma yra būtent Marse. 1986 metais Nasa mokslininkai akmenyje pargabentame iš Marso rado fosilijas, kurios kaip manoma, priklausė mikroskopiniams organizmams.

Nenusakoma galybė žvaigždžių. Neaprėpiamas visatos dydis leidžia tik spėlioti, kiek joje gali būti žvaigždžių. Astrologai spėja, jog vien Paukščių Tako galaktikoje yra apie 200-400 milijardų žvaigždžių.
Nasa kosmonauto kostiumas kainuoja 12 milijonų dolerių. Tiesa, didžiąją dalį šios kostiumo kainos sudaro tai, kas yra jo kuprinėje ir valdymo modulyje.

Galimai egzistuoja planeta sudaryta vien iš deimantų. Yale universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, jog galimai egzistuoja planeta du kart didesnė ir aštuonis kartus sunkesnė nei Žemė ir yra sudaryta vien tik iš deimantų. Tiesa, ši planeta nutolusi nuo Žemės per 40 šviesmečių, todėl brangakmenių ieškotojams artimiausi metu ji išliks nepasiekiama.

Kosmose palikti pėdsakai išliks bent 100 milijonų metų. Mėnulyje nėra atmosferos, todėl ten nėra vėjo. Be to, ten nėra nei vandens ar lietaus, todėl niekas negali sudarkyti ant mėnulio paviršiaus esančių pėdų. Apolo komandos astronautų pėdsakai dar ilgus šimtmečius bus įamžinti mėnulyje.

Diena Veneroje trunka ilgiau, nei metai Žemėje. Venera aplink savo ašį sukasi itin lėtai, tai ji padaro per tiek laiko, per kiek žemėje prabėga net 243 dienos.

Jei kosmose susiliestų du bet kokie metalai, jie susilietų. Esate girdėję apie “šaltą suvirinimą”? Tai yra visiškai tas pats. Šis procesas nutinka dėl to, jog du metaliniai kūnai ir jų molekulės paprasčiausiai neturi suvokimo, jog jie atskiri ir susilieja. Žemėje šis procesas natūraliai nevyksta, nes metalinių kūnų susijungimui sutrukdo tarp jų esantis oras ir vanduo.

Kosmose sklando vanduo. Maždaug už 10 milijardų šviesmečių nuo Žemės, kosmose laisvai sklando didžiulis “vandens” debesis, kuriame yra 140 trilijonų kartų daugiau vandens nei Žemėje.

Didžiausio žinomo asteroido skersmuo - 965 kilometrai. 1801 metais italų astronomas Giuseppe Piazzi atrado didžiausią žinomą asteroidą, kuris gali būti surastas tarp Jupiterio ir Marso.

Mėnulis kadaise buvo žemės dalis. Pagal teoriją, kuria yra grindžiamas šiuolaikinės žemės susiformavimas, mūsų planeta yra labai jauna. Kadaise į ją įsirėžė didžiulis dangaus kūnas ir atskėlė gabalą masės, iš kurio ir susiformavo dabartinis mėnulis, kuris dėl Žemės traukos pradėjo suktis orbita aplink ją.

Saulės masė sudaro 99 proc. visos Saulės sistemos masės. Daugiau nei 99 masės esančios Saulės sistemoje priklauso būtent Saulei, kuri jos turi 330 tūkstančių kartų daugiau nei Žemė.

Marse yra tris kartus už Everestą didesnis ugnikalnis. 600 kilometrų pločio ir 21 kilometro aukščio vulkanas “Olympus” vis dar gali būti aktyvus. Tai yra aukščiausia viršūnė visose Saulės sistemoje esančiose planetose.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. lapkričio 20 d., perskaityta 1 354 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos