ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Paukščių taką

Kosmoso platybės mus žavi, užburia ir pakeri. Deja, visų jų pažinti mums kol kas nėra lemta, tačiau tuo pat metu apie kosmosą žinome tiek daug, kad galima neblogai praleisti laiką besigilinant į įvairius dalykus, susijusius su kosmosu ir ypač, Paukščių tako galaktika. Nors atstumai tarp planetų vien Saulės sistemoje yra nesuvokiamai dideli, jie nublanksta prieš visos galaktikos, Paukščių tako, stebuklus ir įdomybes. Šiame straipsnyje galėsite susipažinti su labiausiai dėmesį prikaustančiomis detalėmis apie Paukščių taką.

Paukščių takas beveik toks pat senas, kaip ir pati visata
Manoma, kad pati visata yra ~13,7 mlrd. metų amžiaus, o seniausia žvaigždė Paukščių take yra sulaukusi 13,6 milijardų metų amžiaus. Palyginimui – mūsų žvaigždė Saulė yra jaunesnė nei 5 milijardų metų amžiaus.

Paukščių takas skrodžia erdvę 552 km/s greičiu
Galaktika skrodžia erdvę sunkiai suvokiamu 552 kilometrų per sekundę greičiu. Jeigu norėtumėte suvokiamo palyginimo, įsivaizduokite, kad einate, o pro jus praskrenda naikintuvas dviejų machų greičiu. Tiesa, galaktikos viduje esančios žvaigždės dar spėja suktis maždaug 200-300 km/s greičiu aplink galaktikos centrą.

Po 2 milijardų metų Paukščių tako galaktika neišvengiamai bus sunaikinta
Deja, visų mūsų laikas šioje sistemoje yra suskaičiuotas. Vienaip ar kitaip, po maždaug 2 milijardų metų susidurs Paukščių takas ir Andromedos galaktikos, o kartu įvyks didelis sprogimas, greičiausiai sunaikinsiantis visus egzistuojančius darinius šiose galaktikose. Tiesa, net ir kažkokiu būdu išvengus tokio susidūrimo, Žemė neišvengs tragiškos baigties, kadangi manoma, jog po kelių milijardų metų ją „suvalgys“ besiplečianti Saulė.

Jeigu už kiekvieną žvaigždę esančią Saulės sistemoje gautumėte po vieną dolerį, būtumėte dvigubai turtingesnis už turtingiausią pasaulio žmogų
Astronomai nustatė, jog Paukščių take yra ne mažiau nei 200 milijardų žvaigždžių, o planetų yra maždaug 2 kartus mažiau. Visgi, jeigu už kiekvieną žvaigždę gautumėte po vieną JAV dolerį, būtumėte maždaug dvigubai turtingesni už labiausiai pasiturintį planetos žmogų J.Bezos‘ą, kurio turtas vertinamas ~100 mlrd. JAV dolerių.

Nėra nė vienos Paukščių tako nuotraukos
Deja, nėra galimybės padaryti Paukščių tako nuotraukos iš viršaus, kadangi joks objektas negali iškeliauti taip toli. Todėl, būdami maždaug 26 tūkstančių šviesmečių atstumu nuo galaktikos centro galime mėgautis tik kitų spiralinių galaktikų nuotraukomis arba talentingų vizualistų kūriniais.

Paukščių takas yra grobuoniška galaktika
Astronomai sėkmingai nustatė, kad mūsų galaktika jau sugebėjo „praryti“ net dvi mažesnes galaktikas. Ji taip pat toliau plešia materiją iš Magelano didžiojo ir mažojo debesies.

Paukščių takas nėra labai didelis
Šios galaktikos skersmuo, manoma, jog yra ~100 tūkstančių šviesmečių. Palyginti su tikra galaktika milžine M87, kurios dydis yra beveik 1 milijonas šviesmečių, galime suprasti, kokie maži iš tiesų esame. Vis dėlto, net ir M87 nublanksta prieš Hercules A, kuri dengia įspūdingą 1,5 milijono šviesmečių plotą. Spiralinės galaktikos pasižymi labai įdomia struktūra – jeigu įsivaizduotume, kad jos forma ir matmenys yra kaip skraidančios lėkštės, tai jos storis atitiktų vieną popieriaus lapą.

Vos 10 procentų visos galaktikos masės sudaro planetos, žvaigždės ir kiti kosminiai kūnai
Kaip ir apie didžiąją dalį žmogaus kūno, kurią sudaro tarpai tarp molekulių ir atomų, visa visata yra beveik visiškai užpildyta juodąja materija. Tai neištirta ir labai didelę paslaptį sukurianti medžiaga, kurios egzistavimas būtinas tokios visatos, kokioje gyvename dabar, egzistencijai. Manoma, kad ištyrus juodąją/tamsiąją materiją būtų galima įminti beveik visas visatos paslaptis.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. balandžio 03 d., perskaityta 1 896 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos