ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

10 svarbiausių Senovės Kinijos išradimų

Senovės Kinija yra atsakinga už nemažą kiekį pačių svarbiausių ir pasaulį į priekį pastūmėjusių išradimų. Būdami lyderiai įvairiose mokslo šakose, daugelyje sričių aplenkdami net Europą, jie neabejotinai palengvino kiekvieno žmogaus kasdieninį gyvenimą. Tad čia Jums pateiksime 10 pačių svarbiausių Senovės Kinijos išradimų, kurie tikrai Jus nustebins!

1. Popierius (105 m.)

Žmonės buvo įpratę rašyti ant tokių medžiagų kaip medis, akmuo ar net kaulas. Tačiau apie 2200 m. pr. Kr. egiptiečiai atrado tam tikrą nendrę, kuri taip pat galėjo būti naudojama rašymui. Egiptiečiai ją pavadino „Papirusu“.
Popieriaus pavadinimas kilo iš žodžio papirusas. Popierius buvo išrastas Senovės Kinijoje apie 105 m. po Kr., imperatoriaus Ho-Di valdymo laikotarpiu. Oficialiai šios naujos medžiagos išradėju yra laikomas eunuchas (haremą prižiūrintis kastratas) Ts‘ai Lun. Tačiau neseniai atrastų archeologinių radinių pagalba buvo išsiaiškinta, kad popierius buvo išrastas net 200 m. anksčiau ir buvo naudojamas Senovės Kinijos kariuomenėje. Per kelis metus po popieriaus išradimo jis paplito Kinijoje, o visai netolimoje ateityje šilko keliu buvo išnešiotas ir po visą likusį pasaulį.

2. Šilkas (prieš ~6000 metų)
Šilko atsiradimo data yra laikoma apytiksliai 4000 m. pr. Kr., Naujajame akmens amžiuje. Be drabužių šilkas buvo plačiai naudojamas žvejyboje, rašybai ir muzikiniams instrumentams gaminti. Pradžioje šilkas buvo aukštuomenei skirta prekė, tačiau vėliau jis tapo visos kinų visuomenės dalimi. Hanų dinastijos metu šilkas buvo dalinamas kaip atlygis to vertiems Kinijos piliečiams ar valstybės pareigūnams.

3. Parakas (1000 m. po Kr.)
Kinų alchemikai paraką atrado apie 1000 m. po Kr., kai bandė pagaminti gėrimą, kuris paverstų juos nemirtingais, sumaišydami sierą, medžio anglį ir druską (visiems gerai žinoma nemirtingumo kombinacija). Manoma, kad parakas Europoje paplito 1200-1300 m. po Kr.. Kinai paraką daugiausiai naudojo fejerverkams, o tuo tarpu europiečiai šį išradimą naudojo patrankoms ir ginklams.

4. Kompasas (4 amžius pr. Kr.)
Ankstyvieji kinų kompasai nebuvo išrasti navigacijai, jie buvo skirti aplinkų ir pastatų suderinimui, naudojant Feng Šui geometrinius principus. Įrodyta, kad pirmą kartą apie magnetinį prietaisą, kuris naudojamas kaip „krypties radėjas“, buvo užsiminta Songų dinastijos laikų knygoje 960 m.-1279 m.. Pirmasis konkretus įrašas apie įmagnetintos adatos naudojimą navigacijai yra Džu Ju knygoje „Pingzhou Table Talks“, kuri parašyta 1102 m.. Kompaso išradimas labai padidino kelionių, ypač vandenynuose, saugumą ir pagerino jų efektyvumą.

5. Porcelianas (0-600m. po Kr.)
Kada išradimai tampa tikrai svarbūs? Tada, kai jie naudojami ir nepraranda savo vertės net praėjus daugiau nei 1,5 tūkst. metų po jų išradimo. Tiksli porceliano atsiradimo data nėra nustatyta, tačiau tarp V-VII amžiaus po Kristaus porcelianas buvo tikra dekoratyvinė vertybė Kinijoje, o vėliau dėl šilko kelio tapo ir aksesuaru Vakarų pasaulyje.

6. Skėtis (prieš 1700 metų)
Greičiausiai net nepagalvotume apie lietingą dieną be skėčio. Šis daiktas ne tik leidžia apsisaugoti nuo nemalonių kritulių, bet ir XVII-XX a. gelbėdavo aukštuomenės damas nuo saulės. Kinų mitologijoje skėčio šaknis galima aptikti net prieš ~3.5 tūkst. metų, kai dailidė/išradėjas sujungė lotoso lapus su lazda tam, kad sukurtų pastogę nuo lietaus. Tačiau populiariojoje kultūroje jie paplito gerokai vėliau.

7. Popieriniai pinigai (9 amžius po Kr.)
Šiomis dienomis Vakarų pasaulis ir išsivysčiusios Rytų šalys pradeda vis dažniau atsiskaityti skaitmeniniu būdu, nors pastaruosius kelis šimtus metų Europoje ir daugiau nei tūkstantį metų Kinijoje visos transakcijos vyko su popieriniais pinigais. Pavargę nuo nuolatinio metalo ir aukso monetų klastojimo, kinų imperatoriai sugalvojo leisti popierinius pinigus, kuriuos būtų galima išsikeisti į auksines monetas ar jais atsiskaityti už prekes.

8. Dantų šepetėlis (1498m.)
Retai kada susimąstome, iš kurgi atsirado šis įrankis, užtikrinantis mūsų rytinę ir vakarinę burnos higieną. Gydytojai būdami įsitikinę, jog nešvarumai sukelia dantų puvimą ir blogina sveikatą, pagamino medinius pagaliukus, prie kurių pritvirtino stambius žirgų plaukus tam, kad žmonės galėtų išsivalyti savo dantis. Tiesa, šis išradimas žymiai greičiau prigijo Europoje nei Kinijoje.

9. Mechaninis laikrodis (725m.)
Pirmas vandeniu varomas mechaninis laikrodis buvo išrastas Kinijoje. Budistas vienuolis Yi Xing išrado jį laisvu laiku. Šiame modelyje varvantis vanduo sukdavo ratą, kuris apsisukdavo vieną kartą per 24 valandas. Šiandien mechaninių laikrodžių mūsų apyvokoje sumažėjo, naudojamės tikslesniais ir patogesniais mobiliais, skaitmeniniais jų variantais. Kad ir kaip bebūtų, mechaniniai laikrodžiai ilgą laiką buvo neatsiejama mūsų gyvenimo dalis.

10. Alkoholis (2000-1600 m. pr. Kr.)
Už šį išradimą kinams turėtų dėkoti didžioji dalis likusio pasaulio. Nors beveik visos kitos pasaulio tautos alkoholį atrado „sava eiga“, tačiau kinų rašytiniuose šaltiniuose toks atradimas buvo aprašytas pirmiausiai. Kas keisčiausia, 2013 metais buvo surastas 9000 metų senumo keramikinis indas su alkoholio pėdsakais. Ilgą laiką arabai buvo laikomi šios medžiagos išradėjais ir pritaikytojais, bet atliktas tyrimas atskleidė tikrąją tiesą – Kinija buvo pirmtakė alkoholio gamyboje. Kinų kultūroje šis gėrimas buvo naudojamas dvasiniuose aukojimuose ir spiritualizmo seansuose.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. lapkričio 26 d., perskaityta 6 749 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos