ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi gyvūnai pasaulyje

Kai pagalvojame apie gyvūnijos pasaulį, bene pirmieji jo atstovai, iškylantys galvoje – liūtai, žirafos, drambliai, šunys, katės... Tačiau jis apima kur kas daugiau nei iš pradžių galime pagalvoti. Kiekvienais metais atrandamos vis naujos gyvūnų rūšys, gamta niekada nepaliauja mūsų stebinti. Tai vis dar iki galo neištyrinėta bei žmogui vis dar daug klausimų bekelianti vieta. Tad pažvelkite į įdomiausių gyvūnų sąrašą pasaulyje ir atraskite tai, ko dar galbūt nežinojote ar nematėte.

Aksolotlis (Ambystoma mexicanum)
Ši ambistomos lerva, dar žinoma kaip Meksikos vaikščiojanti žuvis, yra nykstanti rūšis ir paskelbta kaip beveik išnykusi 2010 metais. Ji išsiskiria ne tik savo išvaizda, kuri primena stambiagalvį tritoną su išorinėmis liaukomis ar kuklesnių spalvų salamandrą,  bet ir tuo, kad gali daugintis lervos stadijoj bei gana greitai regeneruoti savo pažeistas galūnes. Dėl šių savybių aksolotliai yra gana mėgstami tiek egzotiškesnių gyvūnų mylėtojų, tiek mokslininkų, atliekančių įvairius mokslinius tyrimus su šiais gyvūnais. Tiesa, jei sugalvotumėte šį gyvį auginti namuose, reikės pasirūpinti specialia įranga.

Aretochoana eiselti
Nors iš pirmo žvilgsnio šie padarai primena gyvates, taip juos kvalifikuoti būtų neteisinga. Iš tiesų, tai ypač reti akli varliagyviai, savo forma daug kam primenantys vyrišką lytinį organą. Šis įdomus gyvis pirmą kartą buvo atrastas per ekspediciją 1800 metais Brazilijos atogrąžų miškuose. Tačiau gyvūnai buvo užmiršti iki 2011 metų, kuomet darbuotojai, nutekindami dalį Madeiros upės hidroelektrinės projektui, visai netyčia atrado juos. Tuo metu Aretochoana eiselti tapo tikra interneto sensacija ir netrukus žinia apie juos apskriejo visą pasaulį.

Stiklavarlė (Hyalinobatrachium valerioi)
Stiklavarlės – beuodegių varliagyvių šeima. Nors šios varlytės ir yra labai mažos, siekiančios vos 3 iki 7,5 cm, kas padaro jas išskirtinėmis -  labai plona, perregima oda, kuri leidžia pamatyti šių varliagyvių vidaus organus, tokius kaip širdį, kepenis, virškinimo traktą ir, jei yra moteriškosios lyties, kiaušinėlius. Stiklavarlės yra randamos Kosta Rikos, Panamos, Kolumbijos ir Ekvadoro atogrąžų miškuose.

Skujuotis (Pholidota)
Dar vieni ant išnykimo ribos esantys gyvūnai, savo forma primenantys skruzdėdas ir šarvuočius. Skujuočių kūnai padengti vienas ant kito užeinančiais žvynais, kurie veikia kaip šarvas ar puiki maskuotė, atsiradus pavojui. Įdomu tai, jog šie žinduoliai neturi dantų, todėl skruzdėles ir termitus renka liežuviu, o maistą sutrina stiprūs skrandžio raumenys. Iš viso pasaulyje yra 8 skujuočių rūšys, tačiau visos sparčiai nyksta dėl žmonių, kurie juos medžioja. Pagrinde skujuočiai yra mėgstamas medžioklės objektas dėl maisto, bet taip pat jų šarvai naudojami ir kinų medicinoje.

Ilgakulniai (Tarsius)
Vieniems ilgakulniai – mieli gyvūnėliai, kitiems – siaubą varantys padarai. Kaip bebūtų, dėl vieno susitartų visi – šios pusbeždžionės pasižymi tikrai įdomia ir kiek keista išvaizda. Ilgakulniai turi be galo dideles akis, tokias dideles, kad jų obuoliai negali judėti akiduobėse. Tačiau šiems gyvūnėliams tai ne bėda, kadangi jie galvą gali pasukti 180 laipsnių ir nesunkiai matyti, kas dedasi už jų. Suaugusių kūnas siekia tik 12,5 cm, pirštų galai platūs, minkšti, todėl nesunkiai juda šuoliuodamas.

Vombatas (Vombatus ursinus)
Mažas meškutes primenantys sterbliniai žinduoliai paplitę Australijoje. Vombatai yra maždaug 1 metro ilgio, turi mažas, paslėptas uodegas, dantis, panašius į graužikų, bei rausia urvus trumpomis galūnėmis su stipriais nagais. Šie mieli bei iš pažiūros minkštučiai gyvūnėliai yra gana raumeningi, tvirti bei gali lengvai prisitaikyti prie įvairių gamtos sąlygų: jie randami tiek Australijos pietryčiuose, tiek miškingose, kalnuotose šiaurinėse dalyse, tiek izoliuotame Epingo miško nacionaliniame parke. Įdomu tai, kad vombatai, patiriantys stresą, gali išvystyti maksimalų greitį - 40 km/h.

Plikažiaunis moliuskas (Glaucus atlanticus)
Daugiau žinomas kaip mėlynasis drakonas arba mėlynasis jūros šliužas, šis sprindžio dydžio gyvis yra toks pat mirtinas kaip ir gražus. Svarbu žinoti, kad jie yra labai nuodingi ir savo įgėlimu žmogui gali sukelti didelį karščiavimą, šoką ar netgi mirtį. Plikažiauniai moliuskai gali lengvai plūduriuoti ant vandens aukštyn kojomis dėl paviršiaus įtempimo ir juda ten, kur yra nunešami vandens srovių.

Lėtasis loris (Nycticebus pygmaeus)
Lėtasis loris – naktinis primatas, randamas Pietryčių Azijos tropiniuose miškuose. Šie gyvūnėliai pasižymi apvalia galva, didelėmis akimis bei ilgomis, lanksčiomis galūnėmis, leidžiančiomis jiems suktis ir įsikabinti į netoliese esančias medžių šakas. Kad ir kokie mieli iš pažiūros būtų loriai, jie yra vieninteliai nuodingi primatai pasaulyje! Savo alkūnėse lėtieji loriai turi specialią nuodų liauką, iš kurios, iškilus pavojui, nuodus ištraukia į burną ir taip spjauna arba įkanda aukai. Retkarčiais šiuo nuodingu sekretu išsitepa kailį, kad atbaidytų grobuonis ir apsaugotų savo jauniklius. Tad žmonės, galvojantys apie jų auginimą namuose, turėtų prisiminti šį faktą ir suprasti, kad tokiems, iš išvaizdos mieliems gyvūnėliams geriausia gyvenamoji vieta – natūrali gamta.

Žuvis – lašas (Psychrolutes marcidus)
Dėl savo neįprastos išvaizdos, ši žuvis Niukaslo mokslo festivalyje buvo pripažinta bjauriausiu padaru Žemėje. Iš tiesų, žuvis – lašas tėra giliavandenė jūros dugno žuvis, randama pietryčių Australijos pakrantėse, prie Tasmanijos krantų. Šios žuvies gyvenamoji vieta stebina tiek pat, kaip ir jos išvaizda – ji siekia 600-1200 m gylį, kur slėgis yra dešimtis kartų didesnis už įprastą ir kur žuvis praleidžia visą savo laiką. Būtent dėl šios priežasties šio gyvūno kūnas primena drebučius – tai padeda jai išsilaikyti reikiamoje padėtyje.

Argentininis šarvuotis (Chlamyphorus truncatus)
Mažiausiai šarvuočių rūšiai priklausantis gyvūnėlis. Jo ilgis siekia vos 9-12 cm, išsiskiria rausvos spalvos kūnu bei šarvuota nugara, viršugalviu. Šis mažylis gali būti randamas smėlėtose lygumose, kopose ar Argentinos pievose. Argentininis šarvuotis yra naktinis gyvūnas ir išgyvena misdamas vabzdžiais bei augalais. Stebina tai, jog išgąsdintas padarėlis gali užsikasti žemėje per keletą sekundžių ir kasdamasis priekiniais nagais itin greitai keliauti smėlyje.

įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. birželio 20 d., perskaityta 6 269 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos