ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Gyvūnai vartojantys alkoholį

Lietuvoje turime gan aktualią alkoholizmo problemą, kurią šiuo metu bandoma spręsti. Tačiau ar žinojote, jog šiame pasaulyje ne tik žmonės vartoją alkoholį? Kai kurie gyvūnai yra taip pat linkę “išlenkti taurelę” ir svaigintis, dėl tam tikrų priežasčių. Gyvūnijos pasaulyje tai nėra įvardijama kaip socialinė problema - veikiau keistas, bet gan įdomus reiškinys.

Šikšnosparniai
Šikšnosparniai iš tropinių vietovių Pietų ir Šiaurės Amerikos žemynuose pastoviai ėda surūgusius vaisius ar nektarą, tokiu būdu suvartodami alkoholį. Įdomus faktas šioje vietoje - nors šikšnosparnių kraujyje ir yra randamas alkoholis, atrodo, jog jis visiškai nepaveikia jų elgesio. Tikriausiai esate girdėję, jog šikšnosparniai dažniausiai juda tamsoje, t.y. olose, kur jie ir gyvena, o ten vyrauja aklina tamsa, tad navigacijai jie naudoja ne savo regą, o echolokaciją. Kai šikšnosparnių kraujyje yra 0.3 proc. alkoholio, jų gebėjimas orientuotis ir judėti visiškai nesuprastėja. Palyginimui galime paminėti, jog žmonėms JAV draudžiama vairuoti, jei jų kraujyje yra bent 0.08 proc. alkoholio. Dar vienas įdomus faktas - tokios pat rūšies šikšnosparniai gyvenantys Egipte apgirsta ir gali atsitrenkti į olas būdami apsvaigę nuo alkoholio. Nors tiksliai paaiškinti šį reiškinį yra ganėtinai sunku, spėjama, jog Amerikos šikšnosparniai tiesiog turi didesnę toleranciją alkoholiui, kuri išsivystė evoliucijos raidoje. Galbūt tai nutiko todėl, jog Egipte yra mažiau surūgusių vaisių, kuriuos šikšnosparniai galėtų suėsti, tad Amerikos šikšnosparniai tiesiog prie jų priprato ir įgavo imunitetą. Tai taip pat suteikia pranašumą išgyvenimo prasme.

Paprastasis svirbelis
Šis mielas ir mažas paukštukas dažniausiai savo dienas leidžia vaismedžiuose. Šiltuoju metų laiku viskas būna gerai - svirbelis tiesiog maitinasi uogomis ir vaisiais. Situacija kardinaliai pasikeičia tada, kai lapai pagelsta, o vaisiai pradeda pūti ir rūgti. Deja, bet šis paukštis nesugeba susirasti jokio kito maisto, tad ir toliau lesa tas pačias uogas ir vaisius, kurios jau būna šiek tiek parūgusios ir turi alkoholio. Priešingai nei šikšnosparniai, šie paukščiai imuniteto alkoholiui neturi - apsvaigę jie praranda koordinaciją ir kitus įgūdžius. Užfiksuotas ne vienas atvejis, kuomet paprastasis svirbelis būdamas apsvaigęs nuo alkoholio atsitrenkė į pastatus ar kitus aplinkinius daiktus ir žuvo.

Medinis kirstukas
Malaizijos miškuose gyvena kirstukas, kuris laipioja medžiais ir yra itin panašus į nedidelę žiurkę ar pelę. Kai tik ateina naktis, šie kirstukai kopia į medžius, kuriuose ieško surūgusio palmių nektaro. Šis “gėrimas” yra labai panašus į alų, jei kirstukams pavyksta jo surasti, jie svaiginasi bent keletą valandų ir tuo mėgaujasi. Nors tai ir atrodo kaip neatsargus alkoholizmas, šiems kirstukams tai iš tiesų praverčia. Malaizijoje jie gyvena jau ne vieną šimtmetį ir visus tuos metus jie gyveno taip pat - gerdami surūgusį palmių nektarą. Tiesa, priešingai nei svirbeliams, kirstukams imunitetas alkoholiui išsivystė pakankamai greitai ir nepaisant didelio kiekio suvartojamo alkoholio, jie net neapsvaigsta. Be to, alkoholis padeda jiems suvirškinti įvairų per dieną surandamą maistą ir taip kaupti kalorijas, kurios sunkesniu metu pasitarnauja kaip atsargos.

Girtos beždžionėlės
Vienoje iš salų esančiu Karibuose, gyvena daug beždžionėlių, kurios yra tikrų tikriausios alkoholikės. Įdomu tai, jog šios beždžionės neieško surūgusių vaisių ar nektaro - jos mėgaujasi prabangiais kokteiliais ir kitais alkoholiniais gėrimais, kuriuos nugvelbia iš nieko nenutuokiančių turistų. Šias beždžionėles netgi ištyrė mokslininkai, norėdami suprasti, kodėl jos geria ir kaip jas tai paveikia. Labai panašiai kaip ir žmonių tarpe, beždžionės geria iš įvairių paskatų - vienoms tiesiog labai patinka kokteiliai ir jų skonis, kitos geria norėdamos socializuotis ir pritapti prie būrio, trečios geria dėl to, jog joms patinka būti apsvaigusioms, o ketvirtos yra tikrų tikriausios alkoholikės, geriančios iki nukritimo, sukeliančios konfliktus ir be saiko valgančios skanėstus. Dar vienas įdomus pastebėjimas - jaunos beždžionėlės geria kur kas daugiau, nei tai daro vyresnės.

Bitės
Natūralu, jog ieškodamos nektaro, bitės ne visada sugeba rasti tai, ko ieško. Nutinka ir taip, jog jos apsvaigsta nuo surūgusio nektaro ir tai jas veikia ypatingai - jos blogai skrenda, blogai mato, o kartais apsvaigsta taip, jog net neberanda kaip sugrįžti į savo avilį. Skamba juokingai, tačiau tai įrodyta moksliškai - kai girta bitė parskrenda į avilį, kitos bitės jos neįsileidžia į vidų! Pasitaiko net atvejų, kuomet bitės pradeda pulti girtuoklę, norėdamos greičiau ją išblaivyti. Kuomet girtai bitei pagaliau pasiseka sėkmingai kur nors nutūpti, jos stengiasi ten ir likti iki tol, kol pilnai išsiblaivys.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. lapkričio 26 d., perskaityta 1 400 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Gruodis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos