ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomūs faktai apie indėnus

Amerikos indėnai – literatūros ir kino itin išpopuliarinta tauta
Visi, kas skaitė bent vieną nuotykinę M. Rido, F. Kuperio ar G. Emaro knygą apie indėnus arba mėgsta vesternus, turi gan aiškų įsivaizdavimą, kaip atrodo indėnas. Tai tamsaus gymio žmogus dažais išsimarginęs veidą, pasipuošęs plunksnomis, šūkaujantis karo šūksnius ir jojantis ant žirgo prerijomis. Nepamirškime prie diržo pririšto skalpo, vadinamojo tomahauko. Tačiau indėnai – įvairiaspalvė tauta. Įvairiose vietovėse skirtingu laikotarpiu gyvenę indėnai skiriasi vienas nuo kito kaip diena nuo nakties. Dabartiniai indėnai nuo eilinių amerikiečių beveik nesiskiria niekuo. Tačiau mus labiau domina civilizacijos mažiau paliesti indėnai. Ir būtent faktai, kurie yra mažiau žinomi. Štai jie.Indėnai ne visada buvo raiteliai. Indėnai iki baltųjų pasirodymo Amerikos žemyne žirgų neturėjo. Kai kurios gentys (pavyzdžiui, dabartinių Jungtinių Amerikos Valstijų pietvakarių lygumuose gyvenę navahai) ne tik nejodinėjo, bet arklius, kaip ir kitus gyvūnus, medžiojo maistui. Tik vėliau išmokę iš baltųjų juos pradėjo naudoti jodinėjimui. Pirmuosius žirgus indėnai susigaudavo bėgiojančius laisvėje, išsikeisdavo su baltaisiais pasiūlydami už tai kitus daiktus, arba žirgus tiesiog vogdavo iš tų pačių baltųjų. Kai indėnai išmoko puikiai jodinėti, tuomet baltieji pradėjo juos laikyti grėsmingesne jėga. Taigi, filmuose apie indėnus rodomi susirėmimai ar gaudynės jojant žirgais nėra mitas, tačiau tai tik viena istorijos pusė, kadangi ne visos gentys ir ne vienu metu pradėjo jodinėti žirgais.

Indėnai - puikūs audėjai
Įvairių genčių indėnai, ypač jau minėti navahai, garsėjo savo rankų darbo austais apklotais. Indėnų moterys kaip audėjos dažnai buvo net labiau vertinamos nei baltųjų moterys. Indėnų audinių raštuose, ypač austuose gilioje senovėje, galima perskaityti net genties istoriją. Iš pradžių moterys ausdavo apklotus iš natūralių šiurkščių avies vilnos siūlų. Norimus raštus išgaudavo derindamos dvi natūralias spalvas: rudą ir baltą. XIX amžiuje, susipažinusios su fabrikų gamybos medžiagomis, pradėjo austi sudėtingesnius raštus. Vėliau indėnų apklotai susilaukė tokios komercinės sėkmės, jog net baltieji užsisakydavo norimus raštus. Audėjos stropiai audė įvairius paveikslus, drobėse atvaizdavo ir traukinius, kurių pačios net nebuvo mačiusios. Vėliau fabrikuose pradėti masiškai austi indėnų stiliaus apklotai. Juos vis labiau civilizuotais tampantys indėnai ir patys ėmė pirkti nebegaišdami laiko audimui.

Universalusis indėnų menas
Amerikos vakarinės pakrantės indėnai žinomi dėl drožinėjamų stulpų iš medžio vadinamų totemais. Tai būtinai iš kedro medienos gaminami stulpai, kuriuose atvaizduojami istoriniai indėnų genties personažai. Indėnų totemai labai panašūs į kitų kultūrų – japonų, korėjiečių, Naujosios Zelandijos, pietinių jūrų salų gyventojų – meno dirbinius. Tai gan sunkiai paaiškinamas reiškinys, kadangi šios kultūros geografiškai nutolusios viena nuo kitos.
Centrinės Amerikos indėnai kepė duoną
Egzistuoja steriotipas, jog senovės indėnai nebuvo dideli kulinarijos meistrai. Pagrinde jie maitinosi lengvai paruošiamu maistu, kurį rasdavo gamtoje ar susimedžiodavo. Pasirodo, Karibų jūros Dominikos saloje gyvenusios gentys mokėjo kepti duoną. Žinoma, tai nebuvo tikra duona iš miltų. Indėnų duona vadinami paplotėliai iš manijoko šaknies. Šaknį indėnai sutrindavo, išspausdavo sultis, paslėgdavo ir vėliau kepdavo anglyse. Įdomu tai, jog šis augalas mirtinai nuodingas, tačiau nuodai likdavo sultyse.

Indėnas – plati sąvoka
Paprastai indėnu laikomas žmogus, kurio protėviai gyveno Amerikos žemyne iki atsikraustant baltiesiems. Tačiau ne kiekvienas indėnas galėtų tiksliai nupasakoti savo giminės šaknis. Jeigu giminėje yra mišrių santuokų su baltaisiais, ir net ne viena, indėnui sunku tiksliai apibrėžti savo tapatybę. Be to, dėl dažniau konfliktiškų nei draugiškų santykių su baltaisiais, žodis „indėnas“ gali reikšti ne tiek tautybę, kiek nuostatą. Pietų Amerikoje indėnu gali būti laikomas žmogus, kuris kalba bent viena indėnų kalba, turintis tipišką indėnams vardą, gyvenantis indėnų rezervate arba nešiojantis sandalus. Galiausiai tiesiog elgeta ar klajoklis. Lotynų Amerikoje žmogų pavadinti indėnu gali būti laikoma įžeidimu, nors būtent čia gyvena itin daug indėnų.

Indėnai – talentingi gydytojai
Daugelis indėnų puikiai pažinojo augalus, o patys žymiausi gydytojai - pietų Amerikoje gyvenusi kaljauaichų gentis. Įvairios pagalbos į juos kreipdavosi tiek baltieji, tiek indėnai, tiek turtingieji, tiek vargšai. Patys kaljauaichai tvirtino esą jų protėviai – Didžiųjų Inkų rūmų gydytojai. Šie indėnai mokėjo trepanuoti kaukoles, suauginti lūžusius kaulus, nustatyti vaiko lytį jam tebesant įsčiose.

Baltųjų žiaurumas nukreiptas prieš indėnus
Ne paslaptis, jog indėnai kartais išskersdavo baltųjų gyvulius ar padarydavo kitos žalos, tačiau dažnai konfliktai kildavo dėl to, jog indėnai tiesiog buvo savimi ir gyveno pagal savo papročius. Tuo tarpu baltieji dažnai sistemingai engė indėnus daugelyje kraštų. XX amžiaus pradžioje pietų Amerikoje gyvenę indėnai dvarininkų ar valdininkų buvo pjudomi šunimis, gaudomi spąstais, pardavinėjami. Indėnai buvo masiškai skatinami gyventi rezervatuose, kur žiaurūs prižiūrėtojai su jais susidorodavo dar lengviau. Pietų ir šiaurės indėnai net buvo susivieniję ir nusiuntę savo genčių atstovų delegaciją į Europoje vykusią tarptautinė konferenciją, kad atkreiptų pasaulio dėmesį į sunkią savo padėtį.

Indėnams būdinga poligamija
Amazonės upės baseine gyvenę indėnai turėdavo po keletą žmonų. Žmonos dažniausiai būdavo karo grobis. Kadangi tarp genčių vyko nuolatiniai karai, moteris prieš savo valią patekdavo vis į kitą gentį ir atitekdavo kitam vyrui. Dauguma moterų su savo likimu susitaikydavo bei pavyzdingai eidavo savo pareigas.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Fabula Saulė 2017 m. gruodžio 08 d., perskaityta 2 874 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos