ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Žiulį Verną

Žiulis Vernas (1828-1905) - legendinis prancūzų rašytojas, kurį mėgsta visas pasaulis. Tai vienas iš tų fantastinės literatūros rašytojų, kurie žmonijos pažangą tapatino su techniniais jos pasiekimais. Nieko nuostabaus, juk Vernas gyveno XIX - XX amžiuje, kuomet vis atsirasdavo naujovių, radikaliai pakeitusių žmonių kasdienybę. Susižavėjimas technine pažanga paskatino rašytoją sukurti drąsias, netikėtas idėjas, kurios galėjo paveikti ateities mokslininkus. Dažnas jų sėmėsi įkvėpimo mokslinės fantastikos kūriniuose.

Aistra kelionėms
Žiulis Vernas ne veltui rašė knygas apie keliautojus. Jis pats nuo pat mažens troško pamatyti tolimus kraštus. Būdamas vos vienuolikos metų parsisamdė junga į laivą „Korali“, plaukusį į Indiją. Deja, po kelių valandų jaunasis keliautojas buvo grąžintas namo. Pirmoji Verno kelionė, kurios metu išvyko iš Prancūzijos, buvo kelionė laivu į Liverpulį ir Škotiją. Rašytojui pasitaikė proga paskraidyti aerostatu, nors skrydis truko vos 25 minutes. Vėlesniais savo gyvenimo metais, gyvendamas Amjene, rašytojas turėjo nedidelę škuną, pavadinimu „Sen Mišelis“. Su ja leisdavosi į nedideles jūrų keliones.

Naujas požiūris į literatūrą 
Žiulis Vernas siekė sukurti mokslo romaną. Jis grožiniams kūriniams mėgino suteikti daugiau moksliškumo, detalumo. Nors daugelis grožinius kūrinius skaitė būtent dėl to, jog tai sukurta meninė tikrovė, tačiau kurdamas nebūtus dalykus Vernas norėjo apjungti ir mokslo žinias. Daugelis literatūros kritikų jį net vadino ne rašytoju, o mokslo populiarintoju, nors Verno kūriniams nepagailėta ir literatūrinio talento. Ilgainiui jo indėlis į literatūrą įvertintas, dažnai jis net vadinamas mokslinės fantastikos tėvu.

Žiulis Vernas - darbštuolis
Vernas be proto daug dirbo. Savo darbo dieną pradėdavo penktą ryto, o baigdavo aštuntą vakare. Todėl nieko nuostabaus, jog jo literatūrinis palikimas - virš 100 romanų, apysakų, apsakymų. Nors Verno kūriniai šiandien nenuginčijamai pripažinti vertingais, rašytojas, nepaisant jo kruopštumo, buvo kritikuotas dėl netolygaus stiliaus, neišdailintų, pernelyg sudėtingų sakinių. Tai iš dalies galima būtų pateisinti tuo, jog jis su leidėju buvo sudaręs sutartį parašyti kasmet po du romanus, tad turėjo šiek tiek skubėti.

Išorinės įtakos
Žiulio Verno susižavėjimo sulaukė Viktoras Hugo. Šio rašytojo kūriniai Vernui paliko didelį įspūdį. Jis galėjo atmintinai atpasakoti Hugo romaną „Paryžiaus katedra“. Gyvendamas Paryžiuje Vernas susipažino su abiem Aleksandrais Diuma (tėvu ir sūnumi). Mažiau žinomu, tačiau taip pat svarbiu Verno įkvėpimo šaltiniu buvo kompozitorius Aristidas Hignardas. Jiedu gyveno kaimynystėje tuomet, kai Vernas studijavo Paryžiuje. Rašytojas parašė keletą tekstų Aristido muzikai.

Nepelnytai sumenkintas
Prancūzijoje ir daugelyje Europos šalių Vernas itin vertinamas ir laikomas įtakingu rašytoju. Jo įvaizdis anglakalbėse valstybėse kiek kitoks. Čia jis gan dažnai tiesiog priskiriamas prie vaikų literatūros autorių. Tai iš dalies nulėmė kiek per daug vertimo metu modifikuoti kūriniai. Kitas nepelnytas Verno sumenkinimas - jo sūnaus elgesys po Žiulio Verno mirties su rastais rašytojo nepublikuotais kūriniais. Žiulio sūnus Mišelis prieš įteikdama leidėjams tėvo kūrinius, stipriai juos pakoregavo paversdamas dramatiškesniais.

Ir dar šis tas apie Žiulį Verną
  • Nors svajonę tapti rašytoju Žiulis Vernas subrandino gana anksti, pagal specialybę jis buvo teisininkas, nes to norėjo jo tėvas.
  • Pirmoji lietuvių kalba išleista Žiulio Verno knyga - „Aplink Žemę per 80 dienų“.
  • Nuo 1979 metų Vernas užima antrąją vietą tarp dažniausiai į užsienio kalbas verčiamų autorių. Čia jis nušluostė nosį Šekspyrui, tačiau neaplenkė Agatos Kristi.
  • Su savo žmona Žiulis Vernas susipažino draugo vestuvėse.
  • Vernas nedalyvavo savo sūnaus gimime, kadangi buvo išvykęs į kelionę.
  • Nors Vernas užaugo katalikų šeimoje, vėliau jis tapo deistu.
  • 1886 metais į žymųjį rašytoją šovė jo sūnėnas, kuris buvo psichiškai nesveikas.
  • Keletą metų Žiulis Vernas dirbo biržos makleriu, tačiau daugelis pripažįsta, jog rašyti jam sekėsi geriau, nei dirbti su pinigais.
  • Vernas rašė ne tik romanus - jį drąsiai galima vadinti poetu, nes yra parašęs lyrinių kūrinių.
  • 2005 metais keliautojas Steve Fossett pakartojo Filijo Fogo (personažo iš „Aplink Žemę per 80 dienų“) kelionę. Tokių keliautojų yra buvę ir daugiau.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Fabula Saulė 2018 m. sausio 14 d., perskaityta 2 807 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos