ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie eskimus

Arktyje gyvenančios gentys vadinamos vienu bendru visame pasaulyje gerai žinomu pavadinimu - eskimais. Šis žodis pažodžiui reiškia valgantys žalią mėsą. Nors eskimų niekada nebuvo daug, jie apgyvendino gana didelį Arkties plotą: nuo pat Grenlandijos iki Sibiro. Pagal kalbą, kurią naudoja atskiros gentys, eskimus galima suskirstyti į dvi tautas: inuitus ir jupikus. Inuitai gyvena šiaurinėje Aliaskoje, Kanadoje, Grenlandijoje, jupikai - vakarinėje Aliaskoje, Rusijos Tolimuosiuose rytuose. Kanados eskimus galima suskirstyti į dvi stambias grupes: žemyno eskimus ir pajūrio. Manoma, kad tiek pajūrio, tiek žemyno eskimai turi tas pačias kilmės šaknis - jie visi kilę iš žemyno gilumos. Tiesiog dėl klajokliško eskimų būdo susiklostė taip, jog dalis jų patraukė link Aliaskos ir Beringo jūros. Kultūrų tyrinėtojai mano, jog eskimų tautas galima sieti ir su indėnų gentimis.

Eskimai ir pasaulis
Eskimai, kaip ir bet kuri kita tauta, sąveikavo su kitomis kultūromis. Daugiausiai - su indėnais, kurie kartais užpuldinėdavo ramius eskimus. Dėl atšiaurios gamtos, kurioje eskimai gyveno, sąveika su išoriniu pasauliu visada buvo gan ribota. Vis dėlto šiandieninius eskimus pasiekė visos šiuolaikinės technologijos, jų savitumas vis blėsta. Šiame straipsnyje pasakosime apie eskimus, gyvenusius XIX-XX amžiuje, kadangi tai laikotarpis, kuomet šios gentys buvo aktyviai tyrinėjamos ir vis dar mažai veikiamos likusio pasaulio.

Eskimų religija
Genties dvasiniu vadovu galima laikyti šamaną (užkeikėją). Eskimų buitis nuo dvasinio gyvenimo nėra atskirta, tad šamanas turi įtakos ir kasdienei eskimų veiklai, pavyzdžiui medžioklei. Jei supaprastintume eskimų elgesio kodeksą, galima būtų sakyti, jog svarbiausia eskimui - neperžengti tabu (nusistovėjusių draudimų). Tabu įvairovė labai didelė. Pavyzdžiui, sausumoje gyvenantiems eskimams negalima medžioti ar valgyti jūros gyvūnų. Eskimai tiki siela, kurią turi tiek žmogus, tiek gyvūnai. Taip pat tiki dvasiomis, kurios turi įtakos jų gyvenimui. Pavyzdžiui, tiki Didžiąja jūrų dvasia, visų jūros gyvių motina, gyvenančia jūros dugne. Tikėjo, kad miško medžiai yra gyvi, tad vengė tarp jų nakvoti.

Sniego nameliai
Visiems gerai žinomi ir susižavėjimą kelia eskimų nameliai - iglu. Tai sniego nameliai, kuriuose eskimai gyvendavo žiemą. Iš sniego ar ledo pjaunami luitai ir dedami ratu formuojant kupolo formos namą. Specialiu įrankiu aplyginant išorinę sieną tuo pačiu užkamšomi tarpai tarp luitų. Eskimai dviese tokį namą galėjo pastatyti mažiau nei per pusvalandį. Tokie nameliai buvo šildomi taukais kūrenamomis lempomis. Kartais eskimai statydavo itin didelius namelius ar namelių kompleksus genčiai. Dideliame namelyje galėdavo tilpti apie dvidešimt žmonių, jį apšildydavo apie dešimt taukų lempų. Juose būdavo taip šilta, jog gyventojai galėjo būti apsirengę itin plonai. XX amžiuje kai kur eskimai jau įsirengdavo geležines krosnis. Langus sniego namaleyje galėjo atstoti plonas ledo sluoksnis, ruonio gleivinė. Kartais vidinės iglu sienos nuo šilumos tirpdavo, moterys jas kamšydavo nauju sniegu. Tačiau eskimai mokėjo pastatyti ir tokius namelius, kuriuose šios problemos išvengdavo. Kartais namelių angos vietą tekdavo pakeisti, atsižvelgiant į vėjo kryptį. Nakčiai angos būdavo užkemšamos sniegu. Maistą eskimai dažnai virdavo lauke, ant didelių laužų. Vasarą iglu nameliuose eskimai negyveno, statė elnių odų palapines, šiek tiek primenančias indėnų palapines.

Santykiai eskimų šeimoje
Šeimoje svarbiausias vaidmuo tenka vyriausiam vyrui. Paprastai jis vadovauja genties gyvenimui. Tarpusavio santykiai šeimoje palaikomi gan šilti. Vyrams leistina turėti kelias žmonas, dažnai jos perkamos už naudingus daiktus, kartais pasitaikydavo atvejų, kai geidžiama moteris tiesiog pasisavinama prievartos būdu. Apskritai moterų vaidmuo šeimoje šiek tiek antraeilis, po itin sėkmingos medžioklės skaniausias maistas atitekdavo vyrams, o moterys valgydavo tik po jų. Vis dėlto, savo žmonas eskimai gerbė, joms negailėjo komplimentų. O itin kraupus faktas, jog eskimai kartais žudydavo naujagimes mergaites, gali būti paaiškinamas sunkiomis gyvenimo sąlygomis. Moteris nėra medžiotoja, ji bendruomenei turi mažesnę svarbą. Santuoka eskimams nebuvo kažkas labai konkrečiai apibrėžto. Jei moters vyras ilgai negrįždavo, ji paprasčiausiai pradėdavo gyventi su kitu. Eskimų gyvenime dažnai pasitaikydavo vaikų įvaikinimo atvejų. Kartais vaikai būdavo perkami už naudingus buities daiktus ar maistą.

Eskimų „technologijos“
Pagrindinė eskimų susisiekimo priemonė - rogės. Eskimai mokėjo susimeistrauti itin praktiškas roges. Rogės galėjo siekti net septynis metrus. Rogių pavažas dažnai išsikirsdavo iš sušalusių durpių. Kartais jas apvyniodavo elnių odomis. Tokios pavažos sniego paviršiumi slysta geriau nei metalinės. Medinės rogės eskimams buvo prabangos dalykas. Tiek sausumoje, tiek prie jūros gyvenantys eskimai pasigamindavo kajakus, kurie praversdavo medžioklėje. XX amžiuje daugelis eskimų jau turėjo medžioklinius šautuvus, tačiau vis dar medžiojo ir lankais, harpūnais ar ietimis. Žvejodami ar medžiodami eskimai sumeistraudavo įvairius spąstus, į kuriuos pakliūdavo žvėrys. Neturėdami medžiagų įvairovės, daug reikmenų pasidirbdavo iš gyvūnų organų. Pavyzdžiui, iš elnių sausgyslių pasidarydavo tvirtus siūlus.

Kiti įdomūs faktai apie eskimus
Jei suaugęs sūnus ar dukra ilgą laiką nematydavo savo motinos, ją sutikęs išbučiuodavo nuogą jos krūtinę. Taip būdavo rodoma pagarba už tai, jog motina juos maitino ir augino. Eskimai, pagrinde gyvendami tarp sniego ir ledo, neturėjo galimybės palaidoti savo mirusiuosius. Miręs žmogus buvo įsupamas į gyvūnų odas ir nunešamas kur nors toliau nuo gyvenvietės. Jeigu eskimų šeimoje gimdavo dvyniai, vienas jų būdavo užmušamas. Eskimų bendruomenėje pasitaikydavo kanibalizmo atvejų, tačiau žmogieną eskimai valgė tik didelio bado prispausti ir patys tuo nesididžiavo.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Fabula Saulė 2018 m. sausio 12 d., perskaityta 5 093 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos