ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Išradimai, kurie greit pakeis mūsų kasdienybę

Prieš gerus 20 metų, idėja vairuoti nedegiu kuru varomą automobilį buvo kažkas iš fantastikos srities, o dabar daugiau nei 2 milijonai elektromobilių rieda pasaulio keliais. Dauguma dalykų, kurie po truputį tampa mūsų kasdienybės dalimi, seniau galėjo būti pajuokos objektu ar idealistų svajonių vaisiumi. Tačiau dėl technologinio progreso ir įvairių žmonijos pasiekimų dabar turime galimybę stebėti tam tikrus išradimus, kurie po truputį įsilieja ir į mūsų gyvenimus.

3D spausdinimas
Nuo pirmosios knygos išspausdinimo 1455m., žmonija net nenumanė, kiek daug naudos ši technologija suteiks kitose srityse. Apie 1981m. vienas japonų mokslininkas atrado būdą, kaip pagaminti trimates plastmasines figūras naudodamas polimerus ir UV šviesą, taip sukurdamas pagrindą tolesniam šios technologijos vystymuisi. Praėjus daugiau nei 30-čiai metų, jau smarkiai patobulėjusius 3D spausdintuvus galime įsigyti ir parduotuvėje už ~1.5-10 tūkst. eurų, priklausomai nuo to, kokio galingumo įtaiso norėsite. Spausdintuvui užtenka per programą sumodeliuoto maketo, ir kad jo viduje būtų pakankamas kiekis medžiagų, reikalingų atspausdinti detalę. Tačiau didžiausių vilčių šis įtaisas teikia medicinos ir ginklų pramonėje. Medicinoje tikimasi, jog jie padės spausdinti odontologiniam gydymui reikalingas plombas, o vėliau galbūt net ir organus. Kas liečia karo pramonę, tikimasi, kad jie galės spausdinti ginklus, sumažindami gamybos kaštus, nors šiomis dienomis 3D spausdintuvu gaminti ginklai užsikerta, būna brokuoti ir neatlaiko apkrovų. Tačiau ši technologija tikrai teikia vilčių žvelgiantiems į ateitį.

Autonominės transporto priemonės ir elektromobiliai
Elektromobiliai mūsų pasaulyje atsirado tikrai neseniai, o autonominių automobilių dar neturime, tačiau naujose transporto priemonėse jau yra pakankamai technologinių gudrybių, kurios gali ribotą laiką valdyti transporto priemonę. Nors Lietuvoje elektromobilių nėra daug, tačiau, pvz., Norvegijoje jų jau yra daugiau nei 100,000, arba virš 6% visų transporto priemonių, riedančių Norvegijos keliais, yra varomos elektra. Tai glaudžiai susiję su tuo, jog Norvegijos vyriausybė smarkiai remia elektromobilių naudojimą ir yra iškėlusi tikslą iki 2050m. savo teritorijoje leisti registruoti tik netaršias transporto priemones. Tikėtina, kad ir daugiau valstybių greit pasuks Norvegijos kryptimi.

Kalbant apie autonominius automobilius, šiai dienai nėra pasiekta daug. Nors jau yra savaeigių autobusiukų Kinijoje bei kitur, dažniausiai jie arba labai lėti, arba yra suprogramuoti važiuoti mažą atstumą. Kol kas didžiausius bandymus su autonominėmis transporto priemonėmis atlieka "Google" ir "Tesla", tačiau pastarųjų bandymai nesėkmingi ir net pareikalavo vieno testuotojo gyvybės, o technologijų gigantės "Google" bandymų mastai pastaruoju metu sumažėjo. Tačiau tiek elektromobiliai, tiek savaeigės transporto priemonės jau tuoj turėtų keisti mūsų gyvenimus.

VR - virtuali realybė
Besidomintiems žaidimų industrija daug ką sako "Oculus Rift" arba HTC "Vive", kurie žaidėjus įtraukia į žaidimo aplinką kaip niekad tikroviškai. Šie, dažniausiai šalmo forma egzistuojantys produktai perteikia vaizdą taip tarsi Jūs pirmuoju asmeniu būtumėte žaidimo pasaulyje. Judesius veikėjai atkartoja pagal tikrus Jūsų pačių rankų mostus ar kitą fizinę ekspresiją. Ši technologija šiomis dienomis daugiau skirta buičiai - žaidimų rinka ir pramogų pasaulis kol kas geriausiai panaudoja šių išradimų privalumus. Tačiau sparčiai tobulėja ir VR panaudojimas treniruojant karius, bandoma pritaikyti medicinos praktikoje ir kitose srityse, kur praktika ir treniruotės kainuoja labai brangiai. Taip pat galime pasidžiaugti, kad jau dabar yra galimybė tai įsigyti parduotuvėse už kelis šimtus eurų.

"Smart" vamzdžiai 
Kasmet vien JAV gyventojai netenka apie 70-100 mln. litrų gero ir tinkamo gerti vandens, nes vamzdynai tiesiog neišlaiko sandarumo. Kai trūkis pasidaro labai didelis, reikia remonto. Trūkimo lokalizavimo išlaidos dažniausiai būna netikėtos, tenka aptikti plyšį, pasiruošti remontui, o žmonės kenčia, nes netenka prieigos prie vandens, šilumos, dujų. Padėti savo valstybei šiuos nuostolius sumažinti stengiasi kelių valstijų mokslininkai, kurdami "Smart" - išmaniuosius vamzdžius. Šie vamzdžiai būtų su įmontuotais nanosensoriais, kurie padėtų akimirksniu nustatyti, ar nėra plyšių ar kiaurų vietų bei garantuoti minimalų geriamo vandens ir kitų resursų netektį. Visgi pirmoji eilėje stovi naftos pramonė, kurią vyriausybės spaudžia tobulinti savo vamzdynus ir saugotis dėl nutekėjimų, tad jiems šio išradimo pritaikymas būtų tiesiog nuostabi naujiena.

Dronai
Bepilotis orlaivis arba dronas yra vienas iš labiausiai intriguojančių pastarųjų dešimtmečių technologinių pasiekimų. Žymiausia jų panaudojimo sritis šiuo metu yra karyba, kur šie skraidantys įtaisai, valdomi per atstumą, atlieka purvinas ir sudėtingas užduotis: užsiima žvalgyba arba sunkiai prieinamų taikinių naikinimu iš aukštai. Tačiau yra ir šviesioji pusė - dronai leidžia nufilmuoti gražius vaizdus iš aukštai. "Amazon" jau nori įdiegti galimybę pirkėjams - užsisakyti ir prie durų sulaukti daikto per 30 minučių, kurį Jums atgabentų dronas. Tačiau ateityje siekiama sukurti ir visiškai bepiločius orlaivius, kurie galėtų gabenti keleivius bei didelius krovinius, nors šios technologijos stadija tebėra kūdikystėje.

Bionika ir protezai
Nors bionika apima plačią sritį, bet žmonėms aktualiausia ji medicinoje. Tiems, kurie gimsta su negalia, bionikos ir protezų progresas simbolizuoja viltį. Jau šiomis dienomis vis daugėja žmonių, kurie gimė be rankų, bet dabar gali džiaugtis turėdami pilnai funkcionuojančias bionines ar protezines galūnes: kojas, rankas, pėdas, plaštakas ir t.t. P.A.R. sprinteris O.Pistorijus net dalyvavo olimpiadoje, turėdamas pilnai protezuotas kojas žemiau kelių. Deja, dabar šios technologijos prieinamos toli gražu ne kiekvienam. Dėl savo komplikuotos gamybos ir didelių kainų, džiaugtis fiziniais malonumais gali dar tik nedaugelis išrinktųjų.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. gruodžio 09 d., perskaityta 1 059 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos