ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Kas būtų, jeigu saulė būtų uždengta daug metų?

Stichijos / Mokslas
Saulės užtemimas tarsi stebuklingas įvykis, kurį stebi labai daug žmonių pasaulyje. Šis natūralus reiškinys jau nuo pat senovės turėjo didelę reikšmę įvairiausioms pasaulio tautoms. Iš anksto žmonės laukia saulės užtemimų, kad pamatytų šį nuostabų reginį. Tačiau kas būtų, jeigu saulė būtų uždengta ilgesniam laiko tarpui nei saulės užtemimas?

Saulės užtemimas įvyksta labai greitai ir trunka maždaug dvi minutes. Saulės užtemimas pasaulyje vyksta skirtingose vietose. Užtemimo vieta ir laikas yra nustatomas iš žemės sukimosi greičio, jos paviršiaus išlinkimo ir orbitinio mėnulio greičio. Trumpalaikis saulės užtemimas nėra pavojingas, tačiau praeityje yra būta kai kiti įvykiai uždengė saulę savaitei, mėnesiui ar metams, o tai gali sukelti rimtų pasekmių planetos gyvenimui. Maždaug prieš 66 milijonus metų įvyko masinis išnykimas, kurio metu išnyko iki 80 proc. gyvybės rūšių. Daugybė tyrėjų šį įvykį susieja su milžiniška kometa ar asteroidu, kuris trenkėsi į žemę ir paliko 180 km skersmens kraterį. Šiuo metu šioje vietoje yra Jukatano pusiasalis Meksikoje. Aplink viršutinėje atmosferoje ir už jos ribų susidariusios dulkės apėmė visą pasaulį ir uždengė saulę.

Prietema, bet ne tamsa
Mokslininkai mano, kad dėl asteroido smūgio susmulkintos uolienos ir degančios augmenijos pelenai prisidėjo prie atmosferos užteršimo, kuris uždengė saulę. Tos dalelės gali ilgai likti atmosferoje ir nuolat kilti į atmosferą dėl didelių miškų gaisrų, kuriuos sukėlė asteroidas. Mokslininkai teigia, kad toks saulės pritemdymas buvo pakankamas, jog nebevyktų fotosintezė ir augalija išnyktų kartu su gyvūnais, kurie maitinosi augalais. Mažėjantis saulės energijos kiekis, kuris pasiekia žemės paviršių, kenkia organizmų gebėjimui daugintis ir augti, kol galiausiai šių organizmų populiacija ima mažėti ir galutinai išnyksta. Sumažėjąs saulės spinduliavimas taip pat reikštų žemesnę žemės paviršiaus temperatūrą. Yra duomenų, kad būtent šiuo laikotarpiu kai buvo išnykimas, buvo kritusi vidutinė oro temperatūra ir tai yra dėl atmosferos nenuoseklumo. Didžiausias galimybes tuo laikotarpiu išgyventi turėjo gyvūnija, kuri galėjo maitintis mirusiomis organinėmis medžiagomis.

Pelenai į pelenus
Asteroidų poveikis ne vienintelis veiksnys, kuris gali uždengti saulę. Vulkanai taip pat gali sukurti prietemą pasauliniu mastu. 1815m. balandžio 5d. išsiveržė Indonezijos ugnikalnis, kuris išmetė į 29km aukštį 150 kubinių kilometrų akmens ir pelenų. Tai buvo pats didžiausias istorinis įsiveržimas. Netrukus po išsiveržimo pelenų debesis apėmė Australijos dydžio plotą, o oro temperatūra ten nukrito 11 laipsnių pagal Celsijų. Pelenai pateko į atmosferą ir išsibarstė po visą žemės planetą. „New York Times“ duomenimis, pelenai užtemdė žemę trejiems metams, todėl žmonės 1816 metus vadina „Metai be vasaros“. Žemėje yra dar didesnių ugnikalnių, kurie vadinami „supervulkanais“. Milžiniškos kalderos, kurių skersmuo 50km gali pagaminti apie 450 kubinių km magmos. Laimei, supervulkanai paprastai išsiveržia kartą per maždaug 100 000 metų. Paskutinis supervulkano išsiveržimas buvo Tobos kalnas Indonezijoje prieš 74 000 metų, kuris išmetė 2800 kubinius kilometrus magmos. Šiuo metu yra septynios supervulkanų zonos žemėje, tačiau nė vienas šiuo metu nekelia grėsmės.

Palyginimui, paskutiniai trumpalaikiai saulės užtemimai neturėjo įtakos ir nebuvo ilgalaikių pasaulinės temperatūros pokyčių. Tačiau tai gali turėti įtakos saulės energiją gaminančioms bendrovėms, bet tai tik trumpalaikė įtaka.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Marius Vaitkevičius 2017 m. gruodžio 03 d., perskaityta 1 261 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos