ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Estiją

Nors Lietuvą nuo Estijos skiria Latvija, tačiau niekas nesiginčys, jei Estiją pavadinsime Lietuvos kaimyne, ar net seserimi. Juk visos trys valstybės sudaro gražų trijų valstybių geografinį bei kultūrinį regioną - Baltijos šalis. Estija - labiausiai į Šiaurę nutolusi, plokščiausia valstybė tarp trijų Baltijos šalių. Valstybės pavadinimas kilęs nuo estų tautos vardo. Estai šiame gražiame Šiaurės kampelyje apsigyveno pirmame amžiuje po Kristaus. Estijos istorinis kelias pažymėtas ne vienu krašto pavergimu. Estus skriaudė danai, švedai, galiausiai - Sovietų Sąjunga.

Šiandien Estija turi kuo didžiuotis ir pritraukti turistus iš viso pasaulio. Daugelį ypatingai traukia šalies sostinė - Talinas. Vienas iš išskirtinių sosinės bruožų - nemokamas viešasis transportas. Miesto valdžia sugalvojo šią idėją siekdama sumažinti eismą sostinėje. Tiesa, nemokamomis paslaugomis gali naudotis tik registruoti miesto gyventojai, tačiau tai bet kokiu atveju jiems tikrai patinka, nes Talinas negarsėja dideliais automobilių kamščiais kaip daugelis kitų sostinių. Antrasis pagal dydį Estijos miestas - Tartu. Tai vienas populiariausių studentų miestų visame pasaulyje.

Estijos kraštovaizdis
Beveik 50 % Estijos ploto sudaro miškai, 22 % - dirbamos žemės. Estijai priklauso daugiau kaip 1500 salų, šalyje yra virš 1400 ežerų. Kaip minėjome, Estija nepasižymi didelėmis aukštumomis. Aukščiausia šalies vieta - Munamiagio kalnas yra 318 metrų aukščio. Estija laikoma viena iš gryniausio oro savininkių. Nedaugeliui žinoma, jog Estija pirmauja visame pasaulyje meteoritų kraterių skaičiumi tenkančių konkrečiam ploto vienetui. Be to yra trečioje vietoje pasaulyje pagal natūralių pelkių plotus. Ir tai ne vieninteliai gamtiniai šalies rekordai. Peipaus ežeras - didžiausias ežeras Estijoje ir tuo pačiu penktas pagal dydį Europoje. Estijoje gyvena daug stambių plėšriųjų gyvūnų: vilkų, lūšių, rudųjų lokių. Egzistuoja populiarus mitas, kad Estijoje gyvena baltieji lokiai. Deja, šių gyvūnų natūralioje gamtoje ten neišvysite.

Ekonomika
Estija pirmoji iš Baltijos šalių įsivedė eurą. Tai įvyko 2011 metais. Estija Europoje pirmauja startuolių tenkančių vienam gyventojui skaičiumi. Estijoje sparčiai kompiuterizuojama daugelis viešųjų paslaugų, daug oficialumų galima sutvarkyti tiesiog internetu. Pavyzdžiui, galite vos per penkias minutes internetu atidaryti naują įmonę. Estijai nestinga drąsos būti novatore. Ji pirmoji Europoje pradėjo taikyti proporcinius mokesčius. Kitos valstybės, pasekusios estų pavyzdžiu, taip pat išmėgino šią mokesčių sistemą, bet dalis jų grįžo prie senesnės sistemos po ekonominės krizės. Estija proporcinių mokesčių neatsisakė.

Kultūra
Estai yra gan liberalių pažiūrų. Dažnas estas pasisako už ribotą valdžią, centralizacijos nebuvimą. Estai - daininga tauta. Jie yra sukaupę didžiulę folkloro dainų kolekciją. Estijoje yra arti trijų šimtų muziejų. Estai vertina savo tradicijas. Net meno mokyklose mokoma tradicinių tautodailės krypčių. Iš Estijos yra kilęs visame pasaulyje žinomas šachamtų meistras Paulius Keresas. Jo laidotuvėse, vykusiose 1975 metais, dalyvavo apie 100,000 žmonių.

Estija ir technologijos
Estai labai noriai ir greitai įsisavina technologijas. Kiekvienuose namuose, mokyklose, viešose vietose rasite interneto prieigas. Estija yra visame pasaulyje populiarios internetinio bendravimo programos Skype tėvynė. Skype pirmtakė - peer-to-peer principu paremta failų dalinimosi programa Kazaa taip pat buvo pasaulyje žinoma ir pripažinta. Kol daugelis valstybių dar tik kalba apie internetinį balsavimą, Estija daugiau nei dešimt metų jį taiko praktikoje. Internetinis balsavimas, daugelio kritikuojamas dėl nepatikimumo, nenuvylė estų ir panašu, kad jo atsisakyti valstybė neketina.

Estai
Estai - viena iš mažiausiai religingų tautų pasaulyje. 2005 metų duomenimis tik 16 procentų gyventojų išpažino kokią nors religiją. Tai rečiausiai apgyvendinta Europos sąjungos šalis. Mūsų kaimynams iš šiaurės patinka pirtys, jų šalyje galima rasti išties daug. Greta estų kalbos dėl istorinių ir geografinių aplinkybių šalyje dominuoja rusų kalba. Estija - tikras rojus stipriajai lyčiai, kadangi moterų šalyje gyvena gerokai daugiau nei vyrų. Be to, estai laikomi išvaizdžiais žmonėmis. Estija pirmauja visame pasaulyje modelių tenkančių vienam gyventojui skaičiumi. Estus galima drąsiai vadinti tolerantiška tauta. Jie pirmieji iš postsovietinių valstybių įteisino homoseksualų santuokas. Tai įvyko visai neseniai - 2016 metų sausį.

Keistos sporto šakos ir kitos įdomybės
Talino oro uoste galima rasti sieną, ant kurios žmonės prisega savo vizitinę kortelę. Tai tiesiog smagus būdas susirasti naudingų kontaktų. Kad estams netrūksta kūrybiškumo ir drąsos, įrodė vienas estas, vardu Ado Kosk, kuris sukūrė sūpuoklių sportą - kiiking. Sportas greitai išpopuliarėjo. Sūpuoklėmis galima apskrieti pilną 360 laipsnių ratą. Savo išradingumą estai demonstruoja ir kitame įdomiame sporte. Tai suomių sugalvota rungtis - žmonos nešimas. Estai sukūrė specifinį rungties stilių, kuris vadinamas „estų nešimu“. 2015 metais Estijoje augantis ąžuolas laimėjo Europos metų medžio apdovanojimą. Tai nėra taip stebėtina. Tik neįprasta tai, jog medis auga vidury Orissaare futbolo stadiono.
įvertinimas 4.5 / 5
Gairės: estija, estai, europa
Parašė Fabula Saulė 2018 m. sausio 06 d., perskaityta 2 565 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos