ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Keisčiausios pasaulio gėlės

Rožės, tulpės, narcizai... Tai augalai, kurie neabejotinai pradžiugina Jūsų akis savo ryškiaspalviais žiedlapiais per tam tikras šventes ar šiltuoju metų sezonu. Gėlės žmonėms dažniausiai asocijuojasi su teigiamomis emocijomis bei atneša į kartais pilką bei niūrią kasdienybę taip trūkstamo žaismingumo, spalvingumo ar paprasčiausio grožio. Visgi jų rūšių yra tiek daug, kad kai kurios savo neįprastumu Jus tikrai maloniai nustebins.

Aristolochia salvador platensis
Ši šiek tiek baugoka, tarsi kaukolės pavidalo gėlė, dažnai prilyginama net ir pačiam „Žvaigždžių karų“ personažui Dartui Veideriui, yra vijoklinis augalas, paplitęs Brazilijoje ir žydintis nuo balandžio iki birželio mėnesio. Kiekviena gėlė turi išskirtines kreminės spalvos „akiduobes“, apsuptas sultingais violetiniais plaukeliais, kurie lengvai privilioja ir vabzdžius apdulkintojus. Plaukeliai tarsi įkalina vabzdį akiduobėse iki tol, kol visas jo kūnelis pasidengia žiedadulkėmis. Kaip bebūtų, ši rūšis yra be galo reta, tad pamatyti ją natūraliai augančią gamtoje būtų gana sunki užduotis.

Psychotria elata
Į ryškiai raudonas lūpas panaši augalo dalis iš tikrųjų nėra žiedas, o tik specializuotas lapas, pritraukiantis tokius vabzdžius apdulkintojus kaip drugius. Turbūt kyla klausimas, kodėl tuomet šis augalas yra įvardijamas kaip gėlė? Ogi šių „lūpų“ pačiame centre pražysta baltas arba gelsvas nedidelis žiedelis. Psychotria elata įprastai auga Centrinėje ir Pietų Amerikoje, o pati gėlė yra populiari Valentino dienos dovana, nepaisant to, jog yra paplitęs ir netradicinis jos pavadinimas - „prostitutės lūpos“. Šis augalas taip pat naudojamas odos bėrimo, kosulio ir ausų skausmo gydymui, tačiau neaišku, kiek dar laiko žmonės galės džiaugtis jo nauda ir grožiu, kadangi dėl atogrąžų miškų kirtimo Psychotria elata sparčiai nyksta.

Rafflesia Arnoldii
Gėlė, užauginanti vieną didžiausių žiedų pasaulyje - Rafflesia Arnoldii. Tai retas augalas, kuris gali būti randamas Indonezijos atogrąžų miškuose. Neįtikėtina, tačiau šios gėlės žiedo skersmuo gali siekti net metrą ir sverti daugiau nei 7 kg. Įdomu ir tai, jog ji - parazitinis augalas, neturintis nei matomų lapų, nei šaknų ar stiebų, o pražydęs skleidžia žmogui nemalonų kvapą, primenantį pūvančią mėsą. Kaip bebūtų, vabzdžiams apdulkintojams šis kvapas neatrodo toks blogas, kadangi jis jų neatbaido, o kaip tik pritraukia prie augalo.

Anguloa uniflora
Nors šios tulpinės orchidėjos jau 1777-1788 metais Kolumbijos Anduose ir buvo pirmą kartą aptiktos, tačiau oficialiai jos nebuvo pavadintos bei klasifikuojamos iki 1798 m.. Dabar Anguloa uniflora yra gerai žinomos tarp žmonių, ypač užsiimančių gėlininkyste, ir savo gimtojoje Pietų Amerikoje žydi vasaromis bei yra gana plačiai paplitusios. Per tam tikrą Anguloa uniflora žydėjimo etapą jų žiedų forma tampa tokia unikali, kad bene kiekvienam primena kūdikį, suvyniotą į baltą vystyklą, kas atrodo tikrai be galo mielai. Taip pat šie žiedai skleidžia nuostabų, saldų kvapą, viliojantį vabzdžius, ir gali užaugti net iki 10 cm skersmens. 

Amorphophallus titanum
Amorphophallus titanum tapo plačiai žinoma po filmo „Denis – grėsmė visuomenei“, kur vienas pagrindinių veikėjų ponas Vilsonas ypatingai ruošėsi šio augalo sužydėjimui. Ir iš tiesų ši gėlė pražysta taip retai, kad kiekvieną kartą, kai tai nutinka, ji susilaukia didžiulio vietinio ar net pasaulinio susidomėjimo. Be to, ji yra pripažinta kaip didžiausia gėlė pasaulyje, galinti užaugti iki 3-4 metrų aukščio bei sverianti iki 11 kg. Amorphophallus titanum yra randama Indonezijoje bei oficialiai laikoma Borneo miškų gėle. Beje, dar vienas stebinantis faktas - ji viena gali pagaminti net iki 4 milijonų sėklų!

Impatiens psittacina
Ši gėlė tokia reta, kad kai kurie žmonės net abejoja, ar ji iš tikrųjų egzistuoja. Impatiens psittacina yra klasifikuojama kaip nykstanti rūšis, todėl jos griežtai neleidžia išvežti iš šalių, kuriose auga. Tad, jei norėtumėte įsitikinti, ar šis augalas iš tikrųjų yra, tektų nusipirkti skrydį ir apsilankyti Indijoje, Birmoje ar nedideliame Šiaurės Tailando regione. Jei pažiūrėsite į šią retą gėlę iš šono, pirma asociacija, kuri kiltų Jums, neabejotinai būtų skristi besiruošianti papūga, todėl kitas, taip pat paplitęs šio augalo pavadinimas – papūginė gėlė. O kaip manote Jūs, ar ši „papūgėlė“ iš tikrųjų egzistuoja?

Chiranthodendron pentadactylon
Šitos mažytės grožybės taip pat yra vienos rečiausių gėlių, kurias labai sunku rasti net pačiam atkakliausiam augalų kolekcionieriui. Dėl savo žiedų formos dar vadinamos šokančiomis mergaitėmis, šios gėlės natūraliai auga Rytų Afrikoje ir pražysta balta ar šviesiai rausva spalva. Pats augalas yra gana smulkus, užaugantis tik iki 30 cm aukščio, bet vis tiek itin gražiai puošiantis tiek ir gamtą, tiek ir galintis pagražinti Jūsų asmeninę aplinką. Tiesa, kad taip atsitiktų, pirmiausia jį turėtumėte atrasti!

Hydnora africana
Jūsų akys tikrai neapgauna – tai ne mitologinė būtybė ar pabaisa, o tikrų tikriausias augalas! Ši Pietų Afrikos „gražuolė“ neabejotinai yra vienas keisčiausių augalų visoje Žemėje. Hydnora africana, vietinių vadinama ir šakalų maistu, neturi jokių matomų lapų, šaknų ar žalią spalvą suteikiančio chlorofilo. Tai – parazitinis požeminis augalas, kurio žiedams prasikalti į žemės paviršių ir subręsti prireikia metų laiko. Nepaisant šios gėlės baisios išvaizdos ir labai nemalonaus kvapo, ji subrandina ir vaisius, kurie yra ne tik skanūs, bet ir dėl savo sugeriančių savybių sėkmingai naudojami žuvų tinklams išsaugoti, veido valymui bei aknės gydymui.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. sausio 20 d., perskaityta 4 520 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos