ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Niujorką

Didysis obuolys, „Empire city“ , ar net pasaulio sostine kartais pravardžiuojamas miestas yra viena unikaliausių vietų visoje planetoje. Apie 8 milijonus žmonių gyvena pačiame Niujorko mieste, o įtraukus ir priemiesčius čia glaudžiasi per 18 milijonų gyventojų. Jie nuolat skuba, lekia ir nekantrauja kažką nuveikti bei uždirbti pinigų. Būtent dėl tokio verslaus ir materialaus požiūrio į gyvenimą būtent čia gimė frazė: „Laikas – pinigai“. Nepaisant dangoraižiais išmarginto fasado, daugybės garso signalą naudojančių vairuotojų ir filmų sukurtų stereotipų, Niujorkas išties yra vienintelis toks miestas pasaulyje. Perskaitykite įdomiausius faktus apie Niujorką ir sužinokite kodėl.

Iš tiesų tai yra Naujasis Amsterdamas
Pirmieji dabartines Niujorko žemes dar XVII amžiuje apgyvendino tuo metu itin klestėję Nyderlandų kolonistai. Dabartinės Manheteno salos (kuri laikoma pagrindiniu Niujorko veidu) prestižiškiausioje vietoje įsikūrė nedidelė gyvenvietė. Ji buvo pavadinta Naujuoju Amsterdamu, nes ateityje savo grožiu neturėjo nusileisti savo pirmtakui senąjame žemyne.

Praėjus 30-čiai metų po kolonijos įkūrimo, 1655-aisiais čia jau gyveno 2,000 žmonių, o po 9-erių metų jų skaičius išaugo beveik 5 kartus, iki 9,000. Tuo pat metu prasidėjo antrasis Anglijos-Nyderlandų karas, kurio pabaigoje buvo pasirašyta taikos sutartis. Ja britai atsisakė pretenzijų į Rytų Indijos salas (dab. Indoneziją), o olandai turėjo apleisti Manheteno salą. 

Vietovė iškart pervadinta į Naujajį Jorką, pagerbiant Jorko kunigaikštį, kurio vardu ir buvo užgrobtas miestas. Manome, jog olandai mielai grįžtu laiku atgal, kad rastų kitą kompromisą ir didžiojo obuolio taip lengvai nebeatiduotų.

Niujorko taksi – įstatymų laužytojai
Dauguma geltonųjų Niujorko taksi balansuoja tarp įstatymo ir kriminalo. Tai nėra rimti baudžiamojon atsakomybėn traukiantys nusikaltimai, greičiau mažo mąsto sukčiavimas, mokesčių vengimas ir apgaulė. Kadangi taksi licencija Niujorke yra be galo brangi, nemažai taksistų važinėja tiesiog be jos. Kiti apgaudinėja naivius turistus, o dažnas ir nemoka mokesčių. Taksi vairuotojai iš Niujorko, vieni dažniausiai už mokesčių vengimą nubaudžiamų asmenų. Taip pat jie dažnai naudoja garsinį signalą, kuris Niujorke itin populiarus ir yra, rodos, neatsiejama eismo dalis. Toks veiksmas pagal kelių eismo taisykles - nelegalus, nebent situacija avarinė arba ekstremali. 

Niujorko metro – ne pats švariausias
Tyrimo metu užfiksuoti net 15 tūkstančių skirtingų rūšių vabalų ir bakterijų gyvenančių viename Niujorko metro vagone. Per dieną šia transporto priemone naudojasi daugiau nei puspenkto milijono žmonių. Čia važiuoja ir sergantys, ir nusikaltėliai bei nehigieniškoje aplinkoje būnantys individai. Apskritai, Niujorko metro turi pakankamai įvairiapusę reputaciją. Nerašyta taisyklė tarp niujorkiečių: neiti į tuščią metro vagoną. Jei jis tuščias, jame arba nešvaru, arba  neveikia kondicionierius, tad nebandykite gudrauti.

Vidutinis vaikščiojimo greitis čia per 20 procentų didesnis
Niujorkiečiai yra tikri vaikščiojimo ekspertai. Didelė jų kasdienybės dalis – skubėjimas į darbą arba namus. Kadangi miestas toks didelis, transporto spūstis čia milžiniškos, o pėstiesiems nemažai tenka laukti prie šviesoforų. Jeigu esate turistas Niujorke, pasistenkite nestovėti ir nežioplinėti šaligatvio viduryje, pasitraukite į šoną. Čia žmonės vaikšto 1,1 kilometro didesniu greičiu nei 90 procentų kitų pasaulio didmiesčių gyventojų. Tokį tyrimą padarė kelios žingsnius matuojančios programėlės.

Niujorkiečiai - aršūs gyventojai
JAV neseniai buvo atliktas tyrimas, kuriame žmonėms reikėjo įvardinti, kokio miesto gyventojai jiems atrodo labiausiai pikti ir pasikėlę. Trečiąją vietą užėmė didysis Teksasas, antrąją – saulėtoji Kaliforniją, o triuškinama persvara pergalę nusinešė Niujorko valstija.
Čia žmonės tikrai kitokie nei likusioje Amerikoje. Jie daugiau skuba bei keikiasi, yra įnoringesni turistai, kalba labai specifine tarme (Garsus –A ir –O keičia –UO ir panašiai) bei labai didžiuojasi būdami iš „Didžiojo Obuolio“. Jų nemėgsta didžioji dalis likusios Amerikos, bet kaip patys Niujorkiečiai sako: „Mes ir esame tikra Amerika“. Beje, ar žinojote, kad Niujorkiečiai per metus įkanda ir sužaloja 10 kartų daugiau žmonių nei rykliai visame pasaulyje?

Sporto, kultūros ir meno Meka
Kad ir kokie ypatingi ir galbūt net susireikšminę būtų patys niujorkiečiai, jų miestas tikrai pilnas šarmo. Brodvėjuje yra statomi žymiausi miuziklai, miesto centre yra vienas didžiausių parkų visame pasaulyje – „Centrinis parkas“, Manheteno salos šerdyje randami bene įžymiausi dangoraižiai – „Empire State Building“, „One World Trade Centre“, „Chrysler Building“ ir daug kitų objektų. Rytinės JAV pakrantės pasididžiavimas tikrai yra būtent šis miestas, kuriam vienintelė kultūrinė atsvara JAV teritorijoje – Los Andželas.

Vis dėl to meno ir sporto srityse – Niujorkas tvirtai dominuoja. Čia gimė Fluxus menas, gyveno tokios meno ir pramogų pasaulio legendos kaip A.Warhol, H.Houdini, JAV prezidentas D.Trump, aktorius Tom Cruise, vienas turtingiausių pasaulio žmonių M.Bloomberg ir daug kitų.
Sporto pasaulyje, ypač krepšinyje, Niujorkas dar vadinamas Meka. Čia auga geriausi įžaidėjų pozicijos atstovai, kurie gali savo talentus išmėginti legendinėje „Rucker Park“ aikštelėje. Joje, vasaros metu, yra žaidę tokios NBA legendos kaip J.Erving, K.Bryant, K.Abdul-Jabbar ir kiti. New York Knicks, miesto komanda žaidžianti NBA lygoje, savo namų areną „Madison Square Garden“ taip pat išdidžiai gali vadinti krepšinio „Meka“. Tokį pavadinimą jai suteikė fanai ir žurnalistai.

Miestas pastatytas "ant" imigracijos ir amerikietiškos svajonės
Visiems puikiai žinomas kapitalistinio pasaulio simbolis – amerikietiška svajonė. Didžiulis apdriskusių imigrantų laivas atplaukia į Niujorko uostą ir daugybė žvilgančių akių nužiūri aukštus pastatus bei Laisvės statulą. Tai vaizdas, kurį kiekvienas esame matę filme, televizijoje ar kompiuteriniame žaidime. Iš tiesų, būtent Niujorko, kaip didžiausio pasaulio miesto iškilimą ir užtikrino masinė imigracija iš Europos bei viso pasaulio. Per 38 metus, nuo 1886 iki 1924 per 14 milijonų migrantų per Niujorko uostą pateko į Jungtines Valstijas. Įdomus faktas, kad bent 300 000 šių migrantų buvo iš Lietuvos. Na, o bent 40 procentų dabartinių JAV gyventojų turi bent vieną tolimą protėvį, kuris būtent šiuo būdu pateko į šalį.

Gaujų miestas
Nors Amerikos mafijos tėvyne vadinama Čikaga, „Vėjuotasis miestas“ toli gražu neturėjo baugiausių gangsterių. Italai iš Sicilijos – „Ndrangheta“, vietiniai JAV italai – „Cosa Nostra“, airiai, kinų triados, japonų jakudzos ir daugelis kitų kovojo dėl savo dalies nelegaliuose versluose, o ypač alkoholio kontrabandos ir narkotikų platinime. Tiesa, nuo pat pradžių išryškėjo tikrieji nusikalstamo pasaulio lyderiai – italų mafija. Didelis italų kilmės imigrantų skaičius bei tradicijos iš senosios šalies sukūrė visą eilę gangsterių, kurie laikraščiuose bei televizijoje būdavo pateikiami kaip stilingos, šarmingos ir itin vyriškos asmenybės. Tokie žmonės buvo: Charlie „Lucky“ Luciano, John Gotti, Joe Masseria, Frank Costello, Carlo Gambino ir kiti. Jų personos įkvėpė kultinį serialą „Sopranai“.

Vienu metu italų mafija buvo tokia galinga, kad net turėjo savo atstovą spaudai – žydų kilmės nusikaltėlį Meyer Lansky, vadintą mafijos „buhalteriu“. Jis, šeštajame dešimtmetyje kartą pasakė „Mes didesni už JAV plieną“ – tuo metu JAV plieno kompanija U.S. Steel buvo didžiausia visoje šalyje, tad šios organizacijos mąstą aprėpti tikrai sunku. Tiesa, Meier Suchowlanski (toks buvo tikrasis M. Lansky vardas) gimė dabartiniame Gardine, visai netoli Lietuvos.

Miesto simbolis – su prancūzišku prieskoniu
Visi žinome kokie komplikuoti santykiai tarp kaimynų. Niekur pasaulyje jie nėra tokie intriguojantys kaip tarp britų ir prancūzų. Kada vyko JAV nepriklausomybės karas, Prancūzija labai rėmė išsilaisvinti mėginusias kolonijas, kadangi jų pergalė reikštų amžino varžovo – Britanijos nusilpnėjimą. Kolonijos triumfavo, o kartu tą darė ir Prancūzija. Ji, kaip tikra JAV gerbėja, šimtmečio nepriklausomybės proga kelerius metus ruošė, gamino ir galų gale 1886 metais atsiuntė dovaną į valstijas – „Laisvės“ statulą. Tai tapo Niujorko ir visos JAV laisvės simboliu.  

Greitų pinigų miestas
Niujorke laikomi bene didžiausi pinigų, akcijų bei kitų gėrybių kiekiai. Maždaug 25 metrai po žeme yra įsikūręs Niujorko miesto federalinis rezervas, laikantis 90 milijardų dolerių vertas aukso atsargas.

Niujorko akcijų biržoje kasdien įvyksta transakcijų už 169 milijardus dolerių. Vidutiniškai.

Niujorke yra per 130 skirtingų bankų, virš 200 draudimo bendrovių, apie 4,000 investicijų bei finansinių įmonių ir keli tūkstančiai kredito unijų.

Vienas brangiausių miestų pasaulyje
Galbūt ieškote nuomotis būstą Lietuvoje? Žiūrite ir nemažai skelbimų tikriausiai erzina, dėl, jūsų manymu, per aukštos kainos. Vidutinė nuomos kaina trijų kambarių butui Vilniuje – tarp 250 ir 300 eurų. Nieko tokio, Niujorke už tokį patį butą mokėtumėte 2800 dolerių arba beveik 2300 eurų. Na, o štai įrengti „Hot dogų“ kioskelį ant ratų, prie Centrinio parko ir iš jo prekiauti, jums atsieis beveik 300 000 dolerių.

Dar keletas mažų faktų
  • Niujorkiečiai vidutiniškai išgeria 7 kartus daugiau kavos nei kiti amerikiečiai
  • Niujorke nėra nė vienos Walmart parduotuvės
  • Apie 4,9 proc. Niujorko gyventojų yra milijonieriai
  • Niujorke per metus iškrenta 15 kartų daugiau sniego nei pietų ašigalyje
  • A.Einšteino akys saugomos kažkurioje saugykloje Niujorko mieste
  • Empire State Building pastatas turi savo pašto kodą
  • Beveik pusė šio miesto gyventojų namuose kalba ne anglų kalba
  • Po Varšuvos, Niujorkas yra labiausiai lenkų apgyvendintas miestas, čia taip pat gyveną daugiau kinų nei bet kokiame kitame mieste ne Azijoje bei daugiau žydų nei kažkur kitur už Izraelio ribų
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. kovo 25 d., perskaityta 2 495 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos