ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Kiek toliausiai galime nuskristi už žemės ribų?

Nuo 1961m., kada pirmasis žmogus apsilankė kosmose, galvoje eiliniams žmonėms Žemėje ir kosmoso agentūrose pradėjo kirbėti mintis, o kaip toli mes galime nuskristi erdvėje? Juk kosmosas toks beribis, kad norėtųsi pažinti bent dalį jo iki tol, kol mūsų laikas čia pasibaigs. Progresas kosminėse kelionėse atsirado tada, kai 1969m. JAV erdvėlaivis "Apollo 11" sėkmingai nutūpdė astronautus ant mėnulio paviršiaus.

Pradžiai reikia nusistatyti kelionės sąlygas. Mūsų orlaivio greitis bus 11.2 km/s, skrisime vienodu greičiu, kliūčių kelyje nebus, orlaivis negreitės bei kitų kūnų trauka jo taip pat neveiks. Na, taigi pradėkime kelionę.

Pirmasis žingsnis - Mėnulis. (Atstumas - 384 800 km)
Greičiausiai žmogaus pilotuojamas orlaivis yra Apollo 10 - skridęs 39 900 km/h (arba 11.08 km/s) greičiu. Tad kelionė iki mėnulio, net ir su greičiausia mūsų technika, truktų apie 10 valandų. Norint skristi toliau už Žemės ribų, reikia viršyti antrąjį kosminį greitį, kad Žemės trauka nebebūtų pajėgi mūsų "parsitempti". Antrasis kosminis greitis žemėje - 11.2 km/s, todėl tarkime, kad šį greitį pasiekiame.

Antras žingsnis - Marsas (Atstumas 54 600 000 km)
Šis atstumas beveik 142 kartus didesnis nei tas, kurį turėtume įveikti iki Mėnulio. Raudonajai planetai pasiekti mums reikėtų (jei kelionė vyktų be nesklandumų) - iki 60 dienų. Tai jau tikra tarpplanetinė kelionė, kuriai reikėtų daug atsargų, pasiruošimo. Šviesa, kuri keliauja 300 000 km/s greičiu, jau Marse esančią įgulą pasiektų po 3 minučių, kas keltų pavojų nuolatiniam įgulos saugumui. Ryšys būtų labai keistas, bet tokia kelionė įmanoma ir netgi planuojama. Programos "SpaceX" ir panašūs projektai siekia artimiausiu metu nugabenti žmones į Marsą. Toliau keliones apibūdinti kilometrais darosi sudėtinga ir įvedame naują matą AV (angl. AU - astronomical unit). Vienas AV yra lygus 149 mln. km.

Trečias žingsnis - palikti Saulės sistemą (Atstumas iki Neptūno orbitos - 30.10 AV arba 4 503 000 000 km)
Nors moksliškai tai nebūtų tikras išėjimas iš Saulės sistemos ribų, bet pavadinkime tai "Saulės sistemos palikimo pirmasis etapas". Čia kelionė jau virstų į tikrą pragarą ir keliautojai kentėtų nuo baisių psichologinių pasekmių. Matydami tik juodą erdvę aplink save, mūsų astronautai veikiausiai išprotėtų, reikėtų daug vietos ir veiklos erdvėlaivyje, dėl gravitacijos nebuvimo jų kūnai pradėtų keistis, būtų sunku vėl įsijausti į paprastą ritmą. Bet kokiu atveju, skrendant mūsų nustatytu 11.2 km/s tempu (arba 40 320 km/h), Neptūno orbitą paliktume po nei daug, nei mažai - 12 metų ir 9 mėnesių. Na, tokia misija tikrai būtų ant neįgyvendinamumo ribos slenksčio, nebent astronautai laive galėtų gyventi ir ugdyti atžalas. 

Ketvirtas žingsnis - tikrai palikti Saulės sistemą (atstumas iki ribos, Kuiperio slenksčio - 50 AV arba ~ 7 500 000 000 km)
Solidus 21 metų ir 2 mėnesių laikotarpis, tiek truktų ši kelionė.

Penktas žingsnis - kur riba?
Tarkime, jog žmogus astronautas pavirsta į robotą ir gali skristi visą savo gyvenimą. Vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje 73.6 metų, tad gimęs erdvėlaivyje ir visą gyvenimą ten praleidęs žmogus nuskristų - 173.7 AV arba beveik 26 mlrd. km, užtektinai tris kartus nuskristi iš vieno Saulės sistemos galo į kitą (gal pica dar būtų šilta....). Tačiau tai tik fantastinis paskaičiavimas, realybėje viskas kitaip. 

Nors skaičiuojant kilometrais ir Saulės sistemos matais, mūsų astronautų kelionė ir atrodo įspūdinga, bet visatos ir net mūsų galaktikos dydžių skalėje tai lygu sraigės šliaužimui. Atstumas iki artimiausios mums žvaigždės - 268 775 AV, tuo tarpu kai žmogus per gyvenimą teįveiktų 173.7... O ką kalbėti norint pažinti kitas galaktikas. Skaičiuodami ir gėrėdamiesi savo žemiškais techniniais pasiekimais retai net nepagalvojame, kokie jie išties menki, palyginus su visata ir jos pločiais. Net ir keliaudami šviesos greičiu, iki artimiausios žvaigždės keliautume 4 metus, tikrai per ilgai, kad būtų galima produktyviai pažinti kosmosą.



įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. lapkričio 30 d., perskaityta 8 714 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2024    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos