ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Italija

Garsus XIX-ojo amžiaus italų kompozitorius Džiuzepė Verdis apie savo tėvynę nepasididžiavo prabilti šiais skambiais žodžiais: „Galite turėti visą visatą, jei paliksite man Italiją“. Iš tikrųjų kyla klausimas, kuo ši valstybė tokia ypatinga, kad priverčia ją mylėti joje gimusius, trokšti aplankyti joje nebuvusius, sugrįžti tuos, kurie nors kartą matė jos gamtos grožį, ragavo virtuvės šedevrų, mėgavosi kultūra. Italija visoje Europoje, o ir visame pasaulyje garsėja kultūrinio palikimo turtingumu, išskirtine senovės dvasia, turistus vilioja menu ir gardžiais valgiais. Kasmet šią pietų Europos valstybę aplanko apie 48 milijonai turistų. Čia puikiai jaučiasi tiek romantiškai nusiteikusios poros, tiek šeimos, tiek įnoringi ir visko matę keliautojai. Kuo dar unikali ši valstybė prie Viduržemio jūros? Pateiksime pačius įdomiausius faktus apie Dž. Verdžio gimtinę.

Šedevrų lobynas
Italija žymi tuo, jog šioje šalyje vienai kvadratinei myliai tenka didžiausias meno šedevrų skaičius visame pasaulyje. Meno gerbėjai į Italiją atkeliauja išvysti žymiosios Mikelandželo skulptūros „Dovydas“ (1504 m.), kuri eksponuojama Akademijos galerijoje Florencijoje. Statula kadaise pasitarnavo kaip Italijos respublikos vertybių simbolis. Ji ne kartą nukentėjo nuo piktadarių rankos, bet ligi šios dienos virpina estetiką dievinančiųjų širdis. Turbūt sunku surasti mūsų planetoje žmogų, kuris nenorėtų išvysti Leonardo da Vinčio „Paskutiniosios vakarienės“. Milane esanti pasaulinio garso freska yra daugelį kartų restauruota ir tai, ką šiandien matome Santa Marija dele Gracijė bažnyčioje, tėra tik maža dalis tikrojo originalaus piešinio, tačiau tai nesumažina meno vertybės patrauklumo ir visas pasaulis vis dar veržiasi ją pamatyti savo akimis. Kitos ne mažiau intriguojančios meno pasaulio garsenybės Italijoje – tai Rafaelio freskos, Botičelio kūriniai ir daugelis kitų meno vertybių.

Įdomūs mafijos įpročiai
Kad ši šalis yra laikoma mafijos židiniu, žinome visi, tačiau ne visiems žinoma, jog Italijos nusikaltėliai turi itin įdomių įpročių. Pavyzdžiui, ar žinojote, jog daugumos nusikaltimų grobiu tampa ne brangios meno vertybės, ne pinigai, o… parmezano sūris. Nuo 2013 iki 2015 metų organizuota nusikalstama grupuotė pavogė net 2039 sūrio gabalus iš sandėlių Šiaurinėje bei Centrinėje Italijoje. Kitas intriguojantis faktas: dažnas Sicilijos mafijozas yra pasamdomas eiti parduotuvės ar kitos įstaigos tvarkdario pareigas, kad ir kaip keistai tai skambėtų.

Mados ženklų tėvynė
„Armani“, „Gucci“, „Prada“, „Versace“ – visi šie skambūs mados ženklai pasiekia mus iš Italijos. Mada Italijoje suklestėjo dar Renesanso laikotarpiu, šalis karštuoju mados tašku laikoma dar nuo XI-ojo amžiaus. Roma, Venecija, Milanas ir Florencija garsėja visame pasaulyje kaip lyderiaujantys aksesuarų, papuošalų, tekstilės gaminių ir rankinių kūrėjai. Tik XVII-ame amžiuje Italijos vaidmuo mados pasaulyje kiek sumenko dėl Ispanijos, Anglijos ir Prancūzijos mados naujovių proveržio. Vis dėlto apie 1950-uosius italai vėl atkovojo mados etalono vaidmenį Europoje. Itališkas mados pojūtis vertinamas visame pasaulyje dėl jo subtilumo, dėl to, jog italams svarbesnė elegancija nei komfortas. Italai ir patys verčiau savo spintoje turės vos vieną ar du kokybiškus apdarus nei daug pigių ir nekokybiškų drabužių.

Turi seniausią pasaulyje universitetą
1088-ais metais įkurtas Bolonijos universitetas yra laikomas pačiu seniausiu universitetu visame pasaulyje. Ši mokslo šventovė visą savo egzistavimo laikotarpį veikė nepertraukiamai, o šiais metais paskelbtame prestižiniame universitetų sąraše užėmė 117-ąją vietą. Tarp garsių universiteto studentų galima paminėti net tris popiežius, daugybę verslininkų ir keletą Italijos politikų. Būtent šiame universitete pirmąjį kartą pavartota sąvoka universitetas (universitas), kurią šiandien taip noriai taikome aukštojo mokslo įstaigoms.

Dvidešimt metų diktatūroje
Nors senovės Romos imperija ženkliai prisidėjo prie demokratinių principų Europoje įsigalėjimo, vėlesniame istorijos etape Italija net 20 metų išbuvo po diktatoriaus Benito Musolinio ranka. Ši istorinė asmenybė valstybę valdė nuo 1925-ųjų iki 1945-ųjų. Galima prisiminti ir faktą, jog dar nuo 1922-ųjų B. Musolinis dalyvavo politiniame valstybės gyvenime kaip ministras pirmininkas. Bendradarbiaudamas su Adolfu Hitleriu Musolinis kūrė fašistinio valdymo pagrindus, persekiojo kitamanius, vykdė itin agresyvią politiką. Nori nenori tokie istoriniai įvykiai palieka pėdsaką tautos sąmonėje ir patirtyje.

Italai – emigruojantys patriotai
Visiems žinomas išskirtinis italų prisirišimas prie tėvynės. Italai myli savo kraštą, yra šeimos žmonės ir net būdami svetur glaudžiai bendrauja su savo bendrataučiais. Vis dėlto ši tauta gali būti sietina su diasporos sąvoka, ypač, jei prisiminsime dideles emigracijos bangas apytikriai 1880-1940 ir 1945-1980 metais. Pirmoji emigracijos banga susijusi su Italijos suvienijimu bei fašizmo plitimu, o antroji su Antrojo pasaulinio karo pabaiga bei ekonomine pokario situacija. Padėtis nepagerėjo ir  mūsų dienomis: nuo 2006 iki 2015 metų svetur gyvenančių italų skaičius padidėjo beveik penkiasdešimčia procentų. Daugiausia emigruoja jaunimas, o pagrindinė tėvynės palikimo priežastis – XXI-ojo amžiaus socioekonominės problemos.

Trys aktyvūs ugnikalniai
Europoje nėra ypatingai daug aktyvių ugnikalnių, tačiau taip jau surikiavo gamta, jog net trys iš jų yra Italijoje. Sicilijoje stūksantis Etnos ugnikalnis gana dažnai mėgsta pagąsdinti vietinius gyventojus magmos pliūpsniais ar bent garų virtinėmis. Strombolio ugnikalnis to paties pavadinimo saloje išsiveržia beveik kiekvienais metais ir nemažai rūpesčių sukelia beveik 800-ams vietos gyventojų. Dar 2019 metų vasarą mūsų žiniasklaidoje pasirodė naujausio jo išsiveržimo nuotraukos. Laimei, bent Vezuvijus nuo 1944-ųjų metų nerodo savo kaprizų ir turistus domina vien savo praeities aktyvumo istorijomis, nors vis dar laikomas didele gamtine grėsme Italijoje.

Šekspyro numylėtinė
Net 13-os iš 38-ių Viljamo Šekspyro pjesių veiksmo vieta pasirinkta būtent Italija. „Romeo ir Džiuljetos“ veiksmas vyksta Veronoje, „Julijaus Cezario“ drama rutuliojasi Romoje, o Venecija yra paženklinta tiek „Otelo“, tiek „Venecijos pirklio“ istorijų detalėmis. Gal kiek mažiau žinomas 1599-ais metais parašytas kūrinys „Daug triukšmo dėl nieko“ vyksta Sicilijos uostamiestyje Mesinoje. Toliau vardinti nebūtina, nes ir taip akivaizdu, jog žymiam rašytojui Italija buvo svarbi ir įdomi savo istoriniais kontekstais. Manoma, kad į šią šalį Viljamas Šekspyras keliavo maždaug apie 1580-1600 metus.

Gyvieji šachmatai Marostikoje
Arti 14 tūkstančių gyventojų turinčiame Šiaurės Italijos mieste, pavadinimu Marostika, kas dvejus metus rugsėjo mėnesį miesto aikštėje vyksta gyvųjų šachmatų žaidimas. Ši pramoga pirmą kartą Marostikoje suorganizuota dar 1454-ais metais. Tuomet du didikai pamilo vieną merginą vardu Lionora. Žmogus, laimėjęs šį žaidimą, turėjo gauti gražiosios moters ranką. Šiandien šachmatų miestu vadinamoje gyvenvietėje visi nekantriai laukia ypatingojo žaidimo su gyvomis šachmatų figūrėlėmis. Žaidimo dalyviai pasipuošia senoviniais kostiumais, turistai iš šio renginio parsiveža daug originalių fotografijų ir įspūdžių.

Vynas teka fontanuose
Centrinėje Italijoje viename mažame miestelyje egzistuoja vyno fontanas, kuriame 24 valandas per parą teka raudonasis vynas. Įdomu tai, jog vynas yra visiškai nemokamas. Šis lankytinas objektas yra sudėtinė piligriminio kelio dalis, todėl yra mėgstamas ištroškusių keliautojų ir, žinoma, egzotiškų pasaulio objektų medžiotojų. Tokio fontano idėja kilo siekiant populiarinti piligriminį kelią ir supažindinti turistus su vietinėmis vyno gamybos tradicijomis.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė admin 2020 m. kovo 15 d., perskaityta 57 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos