ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Svarbiausi visų laikų mūšiai

Yra tokių mūšių, kurie nulemia tolesnę karo, valstybės gyvavimo ar net viso pasaulio eigą. Tokių mūšių istorijoje nebuvo daug, tačiau tuos, kurie jau įvyko, verta žinoti. Istorikai juos aptarinėja ir aptarinės dar ilgą laiką, bet štai, priešais Jūsų akis, mūšiai, nulėmę ar nulemsiantys laikmečio, o gal net epochos tėkmę.

Romos apgultis 455m.
Nuo ~IV a. prieš Kr. iki pat V a. po Kr. pradžios Romos Imperija dominavo pasaulyje. Tai buvo ne tik pati stipriausia bei daugiausiai gyventojų turinti valstybė, tačiau taip pat ir valstybė, smarkiai paveikusi viso likusio pasaulio kultūrą. Posakis - „Visi keliai veda į Romą“ turėjo ir ne itin gerą prasmę. Pykdami ant vis skurstančios Romos, germanai ir ypač jų gentys: hunai, vandalai, pradėjo siaubti šiaurinės Romos provincijas dėl nemokamos duoklės už sienų apsaugą. Romėnai priešinosi, bet beviltiškai. Germanų gentys jiems buvo tiesiog neįkandamas karinis varžovas. Penkto amžiaus viduryje viskas pasiekė kritinį tašką ir vandalai tiesiog nusiaubė Romą. Dvi savaites jie griovė, degino namus, plėšė turtus ir prievartavo moteris. Po šio smūgio Vakarų Romos imperija neatsigavo, o po 21 metų žlugo, kartu nusinešdama ir senojo pasaulio epochą bei padėdama pamatą Viduramžiams.

Nenugalimoji armada 1588m.
Nuo pat kolonijų kūrimo pradžios, XVa. pabaigoje, kelios Europos valstybės iškilo kaip pačios stipriausios galiūnės. Ispanija, Anglija ir Portugalija konkuravo dėl galios pasaulyje. Pastaroji gana greitai ėmė nusileisti savo varžovėms dėl mažesnio dydžio ir ekonominių pajėgumų. Likusios dvi konkurentės – Ispanija ir Anglija - ėmė kovoti dėl kiekvieno žemės lopinėlio. Abi valstybės ieškojo preteksto viena kitą užpulti ir ispanams atsirado puiki proga. Anglijos sostą perėmė moteris (tuo metu tikrai netikėtas posūkis įvykių eigoje), o protestantiškos bažnyčios įsteigimas siutino katalikiškąją Ispaniją. Anglai taip pat kišosi į Ispanijos, Nyderlandų vidinę politiką, kas tik dar labiau pykdė karalių Pilypą II. Įsižeidęs Ispanijos karalius įsakė pastatyti didžiausią laivyną pasaulyje, kuris nugalėtų Angliją. Laivynas išplaukė pulti Angliją, tačiau netoli Britų salų krantų juos užklupo rūkas ir armados kariauna pradėjo šaudyti vieni į kitus. Sveiki išplaukė tik keli laivai, kurie, be abejo, Anglijos užimti nesugebėjo. Po šio smūgio Ispanijos ekonomika nebeatsigavo ir valstybė ėmė nusileisti savo, saloje įsikūrusiai, oponentei.

Vaterlo 1815m.
Napoleonas Bonapartas buvo vienas iš didingiausių karvedžių pasaulio istorijoje. Būdamas nepaprastai gudrus ir išradingas generolas, šis prancūzas nukariavo ir užgrobė didžiąją dalį Europos, o istorijoje paliko ryškų pėdsaką. Nors didžiausi Napoleono pralaimėjimai (skaičių prasme) įvyko Leipcige ir Rusijos kampanijoje, bet būtent Vaterlo mūšis – paskutinis Napoleono mūšis ir pralaimėjimas - galutinai sustabdė jo ir visos Prancūzijos ambicijas kariauti su Europa. Vadovaujami Napoleono, 73 000 prancūzų stojo į kovą su 120 000 geriau ginkluotų koalicijos (kurią sudarė: Britanija, Prūsija, Nyderlandai) ir kitų valstybių karių. Britai bijojo karinių Napoleono gudrybių, bet jų vadovaujamos pajėgos gana lengvai įveikė savo  priešininkus ir Napoleonas buvo ištremtas, o Europoje bent trumpam įsivyravo taika.

Somos ir Verdeno mūšiai 1916m.
Prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas šokiravo Europą ir pasaulį savo mastu bei žiaurumu. Daugiau nei 30 valstybių stojo į kovą Antantės arba Trilypės sąjungos pusėse. Antantei vadovavo Prancūzija ir Britų Imperija, o Trilypei sąjungai – Vokietija. Karas buvo bjaurus, klampus ir labai kruvinas. Apie žiaurias karių išgyvenamas sąlygas sklinda gausybė legendų, yra parašyta nemažai knygų ir pastatyta dokumentinių filmų. Tačiau pats karas buvo labai lėtas. Du didžiausi mūšiai - Somos ir Verdeno - įvyko 1916 m.. Somos mūšyje kovėsi apie 4,5 mln. žmonių. Vokiečiai, kuriems niekas netalkino, sudarė tik 33% visų pajėgų šioje kovoje, bet atlaikė dvigubai gausesnes britų ir prancūzų galias. Išlaikytas status quo, kuris leido vokiečiams ilgiau tęsti karą. Verdeno mūšis yra daug mažesnis, bet ne ką mažiau svarbus. Jame kovėsi ~200 000 karių. Verdenas buvo nedidelis, tačiau puikius įtvirtinimus turėjęs miestas, kurio praradimas būtų lygus katastrofai. Tačiau prancūzai apgynė šį miestą ir prasidėjo lėta Vokietijos agonija.

Stalingrado mūšis 1942-1943m.
Naciai tiesiog šluote šlavė visą pasipriešinimą iš sovietų pirmaisiais karo metais. Raudonajai armijai apsiginkluoti reikėjo laiko, o naciai artėjo prie gyvybiškai ir morališkai svarbaus industrinio centro – Stalingrado. Daugiau nei du milijonai karių iš abiejų pusių kovojo dėl šio miesto kontrolės. Pakankamai resursų ir palaikymo žiemą nesulaukusi Šeštoji armija kapituliavo, nors A. Hitleris  ir buvo liepęs jiems kovoti iki galo. Šis nacių pralaimėjimas buvo pirmasis ir leido po truputį perimti iniciatyvą sąjungininkams.

Mūšis dėl Mosulo 2016-2017m.
Irakas po Sadamo Huseino nuvertimo pavirto į  silpną ir chaotišką valstybę. JAV įsikišimas ir miestų subombardavimas sukėlė neapykantą tarp radikaliųjų islamistų, dėl ko įvyko bene didžiausia pastarųjų metų geopolitinė katastrofa– ISIS iškilimas. Per keletą mėnesių jie užėmė dideles Sirijos ir Irako teritorijas, tarp jų ir antrą didžiausią Irako miestą – Mosulą. Šio miesto kontrolę jie išlaikė beveik trejus metus, tačiau 2016 m. pabaigoje jungtinės Irako ir Irako Kurdistano pajėgos per daugiau nei 9 mėnesius galutinai įveikė ISIS teroristų pasipriešinimą. Pastarieji neleido mėgautis lengva pergale - kovėsi iki paskutinio lašo, o visą Mosulo senamiestį pavertė minų lauku. Paskaičiavimai tokie, jog atstatyti miestą per 5 metus kainuos 50 mlrd. USD, o senamiestį išvalyti nuo bombų - per 1 milijardą. Šio mūšio baigtis leidžia tikėti, jog blogio sėklos Viduriniuosiuose Rytuose po truputį dingsta.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. lapkričio 24 d., perskaityta 1 273 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos