ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie Napoleoną Bonapartą

Napoleonas Bonapartas - armijos generolas tapęs pirmuoju Prancūzijos imperatoriumi. Dėl savo invazinių žygių į kitas valstybes bei siekio bet kokia kaina pasiekti aukščiausią valdžią, Napoleonas visiems laikams įėjo į istoriją kaip viena spalvingiausių asmenybių. Jo gyvenime tikrai netrūko įdomių detalių, apie kurias ir pakalbėsime šiame straipsnyje.

Napoleono įtaka pasauliui bei Prancūzijai
Gimęs 1769  metų rugpjūčio 15-ą, Napoleonas Bonapartas išaugo į pirmąjį Prancūzijos imperatorių bei armijos generolą, iki šių dienų laikomą vienu geriausiu karo žinovų istorijoje. Jis iš esmės pertvarkė kariuomenės veiklą bei švietimo sistemą šalyje ir net įvedė savo vardu pavadintą “Napoleono kodeksą”.

Šis kodeksas buvo įgalintas 1804 metais, o vėliau atstojo ir visos Prancūzijos civilinį kodeksą. Įdomu tai, kad kai kurios nepakitusios šio kodekso dalys Prancūzijoje galioja kaip įstatymai iki šiol, o kitos vakarų pasaulio valstybės jį perėmė ir pritaikė sau. Tai reiškia, kad ir gyvendami Lietuvoje bei vadovaudamiesi Lietuvos Respublikos įstatymais, mes iš tiesų bent kažkiek gyvename taip, kaip tai daryti nurodė pats Napoleonas. Pagrindinės šio kodekso idėjos - dauguma žmonių teisių yra prigimtinės, visi turi laisvą valią į tikėjimą, o valstybės tarnyboje turėtų dirbti patys gabiausi (o ne įtakingų žmonių artimiausi draugai ir giminaičiai, kaip tai buvo įprasta iki tol). Taisyklės girdėtos, tiesa?

Nors tokios kodekso idėjos ir atrodo liberalios bei teisingos, bet būtent Napoleonas 1800 metais įteisino naują konstituciją, pagal kurią po 2 metų tapo pirmuoju Prancūzijos imperatoriumi. Kitaip tariant, jis įvedė savo paties diktatūrą - Napoleono rankose buvo ir ministerijų postai, ir kariuomenės vadai, ir valdžios strategijos bei paskutinis žodis svarbiausiuose sprendimuose.

Napoleonas - karo dievas
Napoleonas inicijavo daugybę karų nuo 1803 iki 1815 metų. Jis netgi pardavė Prancūzijai priklausiusias Šiaurės Amerikoje esančias žemes Jungtinėms Amerikos valstijoms tam, jog turėtų lėšų karams finansuoti. Nors dabar ši suma ir neatrodo įspūdingai, tačiau tais laikais 15 milijonų JAV dolerių buvo iš tiesų milžiniški pinigai.

Napoleonas buvo vadinamas karo genijumi, nes sugebėjo kovoti su visais - kovėsi tiek su britais, tiek ir su rusais ar austrais bei prūsais. Jis sugebėdavo motyvuoti savo karius ir įkvėpti juos pergalėms. Apie Napoleono pergales šnekėti tikriausiai neverta - galiausiai visi jo žygiai vis vieną baigėsi pralaimėjimais ir visi jie buvo ekspanciniai, nukreipti prieš kitų valstybių suvenerumą. Galima pasakyti tik tiek, jog jis iškovojo didžių pergalių tiek rytų, tiek ir vakarų frontuose, o jo planuose buvo užimti Angliją, Austriją, Rusiją, Prūsiją, Olandiją, Ispaniją ir net Švediją. Jei šie planai būtų pasiteisinę, dabar tikriausiai gyventume visiškai kitokioje Europoje. Ar gyventume geriau, ar blogiau, spręsti jums.

Paskutiniai Napoleono mūšiai
Pirmasis Napoleono žingsnis buvo užimti Angliją, tačiau patyręs pralaimėjimą Trafalgaro mūšyje jis persiorientavo į rytus, kur sėkmingai brovėsi sau kelią į Rusiją. Tikriausiai jau žinote, jog Napoleono kariauna žygiuodama rytų kryptimi buvo aplankiusi ir Lietuvą. Tiesa, Rusijos įveikti Napoleonui taip ir nepavyko. Kai pasklido žinia, jog iš 600 tūkstančių karių išėjusių į rytų frontą sveikų beliko tik apie 10 tūkstančių, anglai pasinaudojo šia proga ir įsiveržė į Prancūziją.

Tikriausiai pats garsiausias mūšis kuriame dalyvavo Napoleonas yra Vaterlo. Tiesa, ir čia jam sėkmė nesišypsojo - 1815 metų birželio 16 Napoleonas įsiveržė į Belgiją ir ten sutriuškino Prūsijos pajėgas, tačiau jau po dviejų dienų likusios prūsų pajėgos susivienijo su britų pajėgomis bei stojo prieš Napoleono kariauną. Birželio 22 Vaterlo mūšyje Napoleonas patyrė sutriuškinimą ir galutinai prarado savo jėgas.

Vieniša mirtis atokioje saloje
Po Vaterlo mūšio, visa Europa, o ypač britai nuogastavo, jog Napoleonas gali reabilituotis ir vėl grįžti prie savo karinių idėjų, todėl nutarė Napoleoną tiesiog izoliuoti. Jis buvo išsiųstas į atokią salą pietinėje Atlanto vandenyno dalyje, kur galėjo daryti ką panorėjęs - mėgautis laisvalaikiu. Bonapartas daug skaitė ir rašė, tačiau toks laisvas ir betikslis gyvenimas buvusiam imperatoriui greitai įgriso ir šis vis dažniau užsidarydavo tarp keturių sienų.

1817 metais Napoleono sveikata pradėjo blogėti - jo skrandyje tikriausiai buvo auglys, o galbūt net ir ankstyva vėžio stadija. Sveikata nuosekliai blogėjo iki 1821 metų gegužės 5 dienos, kuomet jis mirė. Prieš mirtį rašytame laiške Napoleonas išreiškė paskutinę savo valią - paprašė jo pelenus išbarstyti Prancūzijoje, Seino upėje, tarp Prancūzijos žmonių, kuriuos jis taip mylėjo. Jis taip pat paminėjo, jog jį pribaigė Anglijos oligarchija bei samdyti žudikai. Napoleono urna iki šių dienų yra laikoma Paryžiuje.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2018 m. vasario 06 d., perskaityta 3 237 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos