ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi faktai apie karves

Karvės gali atrodyti kaip paprastos būtybės, niekuo per daug neišsiskiriantys gyvūnai, kurias tikrai bene kiekvienas yra matęs besiganančias pievoje. Dėl jų turime tokius maisto produktus kaip pienas, varškė, sūris, sviestas, ledai ir begalė kitų. Tačiau iš tikrųjų šie atrajojantys gyvūnai yra ne tik naudingi tuo, ką gali mums duoti maisto atžvilgiu, jie slepia daug daugiau paslapčių bei įdomių faktų nei iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti!

Karvės turi geriausius draugus
Visai kaip ir žmonės, karvės susiranda geriausius draugus bei labai išgyvena, jei būna su jais išskirtos. Atliekant tyrimą, kuriame mokslininkas Krista McLennan lygino karvės širdies susitraukimo dažnį bei kortizolio (hormono, parodančio streso lygį organizme) kiekį įvairiomis situacijomis, buvo gauta išvada, jog telyčių širdies susitraukimų dažnis sumažėja, kai jos būna su savo pasirinktais partneriais, ir atvirkščiai – padidėja, kuomet yra priverstos būti su atsitiktiniais.

Buliai nereaguoja į raudoną spalvą
Turbūt kiekvienas yra girdėjęs ar matęs, kaip ispanų toreadorai koridos pabaigoje erzina bulius – priešingąją karvių lytį - ryškiai raudonu audeklu. Būtent dėl šios organizuojamos pramogos yra plačiai paplitusi nuomonė, jog buliai agresyviai reaguoja į raudoną spalvą, tačiau iš tikrųjų viskas yra visiškai kitaip. Tiek karvės, tiek buliai skiria pagrindines spalvas, išskyrus raudoną, todėl triuko su skraiste visa esmė slypi ne spalvoje, o medžiagos plevėsavime, kuris ir išprovokuoja gyvulį pulti. Ne veltui ir patys toreadorai renkasi prie kūno prigludusius drabužius, kurie neblaškytų buliaus dėmesio.

80 procentų genų galvijai dalinasi su žmonėmis
2009 metais mokslininkų iš JAV Nacionalinio sveikatos instituto ir Žemės ūkio departamento komanda sėkmingai baigė galvijų genomo projektą - išsiaiškino visą jų organizme esančią genetinę medžiagą. Kokie gi rezultatai? Galvijai turi apie 22 000 genų, iš kurių net 80% sutampa su žmogaus genais, kitus 10% dalinasi su šunimis bei graužikais.

Karvės, turinčios vardus, duoda daugiau pieno
Jei ūkininkai parodo pakankamai dėmesio ir meilės savo auginamoms karvėms ar net sugalvoja joms vardus, jie be abejonės gali džiaugtis didesniu gaunamo pieno kiekiu. Tais pačiais 2009 metais Niukaslio universitete atliktas tyrimas atskleidė, jog karvių, jaučiančių stresą artimoje aplinkoje su žmogumi, organizmuose gaminasi ir daugiau kortizolio, kuris yra pagrindinis faktorius, slopinantis pieno gamybą.

Karvės pasižymi puikiais pojūčiais
Nors šie galvijai ir negali atskirti visų spalvų, tačiau jie mato beveik panoraminį vaizdą, kas jiems padeda greitai pastebėti plėšrūnus, artėjančius prie jų iš bet kurios pusės. Taip pat karvės turi nepriekaištingą uoslę, jos gali aptikti kvapus, sklindančius net už 8 kilometrų. Ir pagaliau, šie galvijai gali girdėti tiek labai aukšto, tiek labai žemo dažnio garsus, ko nepajėgia net pats žmogus.

Karvių mitybos ypatumai
Galbūt nustebsite, tačiau karvės kiekvieną dieną išgeria tiek vandens, kiek tilptų į įprastą vonią, o suvalgo net apie 20 kilogramų maisto. Dėl to per minutę vidutinė karvė sukramto 50 kartų, o per dieną pagamina net apie 50 litrų seilių. Šie galvijai per dieną praleidžia 8 valandas valgydama, dar 8 valandas kramtydama atrają.

Kitos įdomybės
  • Karvės galėtų užlipti laiptais į viršų, tačiau žemyn - ne, nes jų keliai negali tinkamai susilenkti.
  • Šie galvijai neturi viršutinių dantų, tik apatinius, todėl negalėtų įkąsti, o maistą smulkina pagrinde liežuviu.
  • Karvių žandikaulis juda daugiau nei 40 000 kartų per parą.
  • Jos turi tik vieną skrandį, tačiau susidedantį net iš 4 virškinimo skyrių.
  • Karvės praleidžia 10-12 valandų per dieną gulėdamos, tačiau miega tik apie 4 valandas, kitas ilsisi.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. sausio 17 d., perskaityta 34 982 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Spalis 2022    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos