ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Keisčiausi vabzdžiai pasaulyje

Gamta / Gyvūnai
Vabzdžiai sudaro pačią gausiausią gyvūnų grupę žemėje - iki 90% visų gyvūnų rūšių. Bitės, uodai, žiogai, tarakonai ir drugiai mums puikiai pažįstami ir sutinkami vos ne kasdien. Tad šiame straipsnyje siūlome susipažinti su keisčiausiai planetoje ir tikriausiai daugeliui visiškai nematytais vabzdžiais. 

Vabalas Heraklis
Kilęs iš Pietų ir Centrinės Amerikos atogrąžų miškų, dar kitaip žinomas kaip raganosinis vabalas. Su ilgu, neįtikėtinu "ragu" suaugęs vyriškos lyties Heraklio vabalas gali siekti iki 18 cm ilgį. Tai jį karūnuoja ilgiausiu vabalu pasaulyje. Moteriškos lyties vabalai šio nuostabaus rago neturi. Taip pat šis raganosinis vabalas yra stipriausias padaras Žemėje - jis gali nešti 850 kartų didesnį svorį nei jis pats sveria! Įsivaizduokite save, nešiojantį septynis dramblius. 

Didysis ilgakojis katididas
Milžinišką žiogą primenantis vabzdys gali iš pradžių pasirodyti ypač bauginančiai, tačiau yra mieli. Šie vabalai aktyviausi naktį, o žalią lapą primenanti išvaizda pasitarnauja kaip maskuotė ir leidžia greitai ir lengva pasislėpti augaluose bei medžiuose. Kai kurie katididai gali užaugti didesni nei delno dydžio.

Blakė plėšrūnė
Pasaulyje yra daugiau nei 7000 šių blakių rūšių. Priklausomai nuo rūšies, skiriasi dydis ir spalva. Tačiau dauguma rūšių turi pailgą kūną ir ilgas kojas. Pastebėta, kad jos labai aktyvios naktį, o dieną dažniausiai pasislepia. Šios blakės plėšrūnės yra pavojingos ir labai ėdrios - naudoja pailgą, į šiaudą panašiu straubliuku. Užpuolusios kitus vabzdžius, straubliuku įduria ir įleidžia seilėse sumaišyto nuodo, kuris nužudo auką ir išsiurbia juo atgal. Blakės vabzdžiais žudikais vadinamos ne be priežasties, jų auka gali tapti ir kelis kartus didesnis vabzdys už jas pačias. Didesnių plėšriųjų blakių įdūrimas žmogui labai skausmingas.

Galijotai
Šios rūšies vabalų daugiausia paplitę Afrikos žemyne - Botsvanoje, Namibijoje ir Pietų Afrikoje. Vabalai galijotai laikomi vienais didžiausių vabzdžių žemėje. Puikiai skraido ir, dėl stiprių priekinių kojų, yra geri kopėjai. Sakoma, jog auginantys šiuos milžiniškus vabalus kaip naminius gyvūnėlius, maitina juos ne augalų sultimis ar minkštais vaisiais, o šunų ir kačių maistu! 

Gigantiškasis urvinis tarakonas
Geriau žinomi kaip tarakonai raganosiai - yra sunkiausi iš visų tarakonų rūšių. Šie tarakonai gali sverti iki 35 gramų, o tai prilygsta golfo kamuoliuko svoriui. Šie milžiniški urviniai tarakonai mėgsta įsirausti giliau nei metrą po žeme.

Titano vabalas
Kaip ir vabalas Heraklis, vabalas Titanas yra vienas iš didžiausių vabalų rūšių pasaulyje. Šie vabzdžiai yra tikri slapukai – slapstosi drėgnuose Pietų Amerikos atogrąžų miškuose ir iš savo urvelių išlenda tik poruotis. Titano vabalo kūnas plokščias, turi išlenktus, aštrius ir galingus apatinius žandikaulius. Pastarųjų pagalba gali lengvai perlaužti pieštuką pusiau. Nepaisant grėsmingos išvaizdos, šie vabalai nėra agresyvūs ir žmonėms visiškai nepavojingi. Įdomu tai, kad dar niekam nėra pavykę pamatyti, kaip atrodo šio gigantiško vabalo lervos. Tačiau pagal išgraužas medžiuose, kurias palieka šio vabalo lervos, galima spėti, kad jos maitinasi irstančia mediena ir po žeme išbūna ne vienerius metus, kol visiškai užauga. Suaugę vabalų-titanų patinėliai nustoja maitintis ir taip elgiasi ligi pat mirties. Energijos vabzdžiai semiasi iš lėliukės stadijoje sukauptų atsargų.

"Velnio gėlė" mantis
Šie vabalai laukdami aukos imituoja gėles, ant kurių sėdi. Grobiu tapusios muses, kandys, drugeliai ir kiti vabalai net neįsivaizduoja, jog šalia gėlės tupi ir toks gražuolis mantis. Kasmet tūkstančiai šių vabzdžių parduodami kaip naminiai augintiniai.

Brazilijos kuprotosios cikados 
Tai neabejotinai yra vienas keisčiausių padarų pasaulyje. Krūtinė išpuošta įdomiais ornamentais greitai patraukia aplinkinių dėmesį. O ant galvos cikados turi keistą žiedinių ragų vainiką. Neaišku, kokia funkcija yra šių keistų struktūrų, bet tikėtina, tai yra geras būdas apsiginti nuo priešų. 

Australijos vaikščiojanti lazdelė
Tai didelio lenkto kūno vabzdys, išplitęs Australijoje. Suaugusių lazdelių ilgis siekia iki 20 cm. Patelės yra didesnės nei patinai. Tai vabzdžiai, gyvenantys medžiuose, ypač eukaliptuose. Pastarųjų lapai yra pagrindinis jų maisto šaltinis. Norėdami prisitaikyti prie gyvenimo ant medžių, vaikščiojančios lazdelės turi nagus, kurie užtikrina geresnį sukibimą lipant.Be to, joms itin patogu maskuotis – kūnas atrodo kaip žievė ir šakos. Pajutę pavojų, šie vabzdžiai skleidžia kvapą, primenantį žemės riešutų sviestą.

Eupakardijos vikšras
Vikšro kūnas turi stebėtinai daug spalvų bei pavojingos išvaizdos spyglius per visą nugaros ilgį, kurie sulaiko plėšrūnus. Įdomus faktas - šis vabzdys keičia spalvą priklausomai nuo amžiaus ir aplinkos veiksnių. Šiuos gražuolius tikrai rasite Gvatemaloje, Meksikoje ir pietinėse JAV dalyse.

Didžioji veta
Šis milžinas iš Naujosios Zelandijos iš esmės atrodo kaip masyvus vabalas, bet iš tikrųjų yra svirplys. Didžiausia kada nors užfiksuota veta svėrė apie 70 gramų - maždaug tiek pat sunki, kiek teniso kamuoliukas. Vis dėlto tai buvo retas atvejis. Paprastai Didžioji veta sveria apie 35 gramus - maždaug tiek pat svorio, kaip gigantiškasis urvinis tarakonas. Dėl didelio kūno, vetos negali šokinėti ar skristi. Išsiskiria itin ilgomis kojomis ir antenomis. Įdomus faktas, kad vetos kvėpuoja ne per plaučius, o per skylutes, esančias egzoskelete.

Cikadėlė
Cikadėlės - maži, judri ir labai spalvingi vabzdžiai. Net visiškai subrendusi cikadėlė neužauga daugiau kaip 15 mm dydžio. Šie vabzdžiai laikomi kenkėjais, dėl didelės žalos medžiams ir augalams, kuriuose jie gyvena. Maitinasi augalų sultimis, gyvybiškai svarbiais augalų skysčiais, tad augalai dažnai netenka savo gyvybingumo.

"Spygliuotoji gėlė" mantis
Šie vabzdžiai traukia dėmesį savo keistais ornamentais puoštu kūnu, primenančiais gėles. "Spygliuotąją gėlę" galima sutikti Pietų Afrikoje, tačiau kad ją įžiūrėtumėte, teks gerokai pasistengti, kadangi jos ilgis tik 38 mm. Mantis priskiriamas prie plėšriųjų vabzdžių - jei jo kelyje pasitaikys kitas mantis, iškart bus prarytas. Taip pat įdomu tai, kad patelės kiaušinio maišelis gali būti beveik tris kartus didesnis nei jos pačios kūnas.

įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Miglė Urbonaitė 2020 m. kovo 29 d., perskaityta 478 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Gegužė 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos