ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Įdomiausi ežerai pasaulyje

Ežeras daugeliui lietuvių asocijuojasi su ramybe, tamsiu, žalsvai mėlynu vandeniu, aplink nusidriekusiais miškais ir sodybomis. Tačiau įsivaizduokite kiek mūsų akiai neįprastą vaizdą - rožinės spalvos ežeras, ežeras, kuris tyvuliuoja ugnikalnio krateryje ar net pavojingas žmogaus gyvybei vandens telkinys... Šiame straipsnyje siūlome pasižvalgyti po įdomiausius ežerus pasaulyje ir pasigrožėti unikaliais gamtos vaizdais. 

Kawah Ijen ežeras
Vienu įspūdingiausiu, tačiau ir pačiu pavojingiausiu ežeru pasaulyje laikomas Kawah Ijen, arba dar žinomas kaip Ijeno kraterio ežeras. Iš pirmo žvilgsnio rytinėje Javos salos dalyje, Indonezijoje, 2800 m aukštyje telkšantis vandens telkinys gali pasirodyti neįprastas ir visai nepavojingas. Tačiau tarp vulkano sienų sudarytoje natūralioje ertmėje esantis vaiskiai žalsvos vandens spalvos ežeras yra apgaulingas. Šio ežero vanduo – tai sieros ir druskos rūgšties mišinys, grėsmingas bet kokiai gyvybei. Paprastai ežero paviršių nukloja sieros garų debesys, kurie įkaitina oro temperatūrą iki 60oC ir sudaro nežemiškos aplinkos įspūdį. O ežero gelmėse temperatūra siekia net 200oC. Specialiai įrengtais vamzdžiais įkaitusi sieros rūgštis iš ežero dugno pasiekia krantą, kur ima vėsti ir iš jos susidaro geltoni kieti sieros luitai. Vietiniai gyventojai rizikuodami savo gyvybe, mirtinai pavojingoje vietovėje renka sustingusios sieros luitus, kuriuos priduoda sieros supirkimo punktuose. Per dieną vienas gyventojas gali surinkti apie 180 kg sieros ir iš to uždirbti apie 5 dolerius. Mums tai gali pasirodyti  labai menka suma, tačiau tai yra beveik du kartus daugiau už minimalų darbo dienos užmokestį Indonezijoje.

Kaindi ežeras
Pakankamai neseniai vietoj šio ežero plytėjo dailus slėnis. Tačiau 1911 m. vidurinėje Azijoje – Kazachstano pietrytinę dalį sudrebinęs žemės drebėjimas kraštovaizdį pakeitė kardinaliai. Dėl drebėjimo susidariusi purvo ir akmenų nuošliauža užtvindė upę ir slėnyje susiformavo ežeras. Vėliau nuo kalnų į daubą ėmė tekėti vanduo ir apsėmė čia augusį spygliuočių mišką.  Dabar iš ežero vandens kyšo kadaise slėnyje žaliavusių eglių kamienai, sukuriantys neįprastą reginį. O vandens temperatūra ežere itin žema, net ir vasarą tesiekia +6oC. Dėl šios priežasties po vandeniu galima pamatyti ne tik medžių kamienus, bet ir šakas su spygliais, nors nuo užtvindymo jau praėjo daugiau nei šimtas metų.

Kelimutu ežerai
Indonezijos Floreso saloje, 1600 m aukštyje vieno užgesusio ugnikalnio krateryje greta vienas kito tyvuliuoja trys keisti ežerai. Keisti jie tuo, jog visi trys skiriasi savo spalvomis. Dar ne taip seniai jų vanduo buvęs trijų spalvų − juodos, kaštoninės ir mėlynos. 1960 m. vanduo pasikeitė į balintos kavos, raudonai rudą ir mėlyną spalvas. Dabartinės ežerų spalvos − juoda, žalia ir turkio. Iki šiol dar niekam nepavyko išsiaiškinti, kodėl šalia vienas kito esančių ežerų vandens spalvos tokios skirtingos ir kas lemia jų pokyčius. Mokslininkai spėja, jog tai vyksta dėl karštose kraterio įdubose vykstančių cheminių procesų. Yra manoma, kad tam įtakos turi išskiriamos dujos ir deguonis - jei trūksta deguonies, ežero vanduo įgauna žalsvą atspalvį, esant jo pertekliui, vanduo nusidažo raudona ar net juoda spalva. Tačiau vietiniai turi kitokią versija. Pasak jų, Kelimutu ežerai yra sielų poilsio vieta. Šią vietą laiko šventa ir tikina, kad aukštuose salos kalnuose, tyvuliuojančiame juodos spalvos ežere, gyvena blogio sielos. Netoliese esančiame žaliame ežere gyvena senolių bei protingųjų sielos, o skaistuolių ir kūdikių sielos ilsisi turkio spalvos ežere.

Hiljero ežeras
Šis Australijos pakrantėje, Midlo saloje esantis ežeras žavi sako paslaptinga rožine spalva. Tačiau niekas negali paaiškinti, kodėl 600 m pločio vandens telkinys tokios skaisčiai rausvos spalvos. Mokslininkai iš pradžių manė, kad dėl didelio druskingumo, ežero dugne yra tam tikrų dumblių, kurie išskiria ryškią raudonos spalvos pigmentą, tačiau spėjimai nepasitvirtino, vandens mėginiuose nebuvo rasta jokių dumblių pėdsakų. Rožinis Hiljero ežeras, leidžia plūduriuoti vandens viršuje, tad pritraukia minias smalsių turistų,, norinčių paplaukioti ar bent pamatyti gamtos stebuklą.

Taal ežeras
Naudojantis „Google Maps“ programėle Filipinuose buvo surastas įspūdingas gamtos kūrinys – Taal ežeras. Jis tyvuliuoja Luzon saloje, labai pavojingo ugnikalnio krateryje. Ši vietovė yra gerai žinoma ne tik dėl joje esančio mažiausio vulkano visame pasaulyje, bet ir dėl ryškios turkio spalvos ežero, tyvuliuojančio jo viduje. Nors per dešimtmetį ugnikalnyje buvo pastebėti tik nežymus pakitimai, salos gyventojai šiuo metu yra evakuoti. Tačiau galimybė paplaukioti tarp uolienų neatbaido turistų, yra nebijančių nei išsiveržimo, nei nemalonaus vandens kvapo.

Osoyoos ežeras
Dėmėtuoju pramintas ežeras plyti netoli Osoyoos miesto Kanados Britų Kolumbijos provincijoje. Spalvotieji ratilai susidaro kuomet kaitri saulė šiltuoju metų laiku išgarina ežero vandenį. Susikristalizavęs dumblas suformuoja spalvotus apskritimus, kurių viduje telkšo vanduo. Dėl ypatingai aukštos mineralizacijos, šio vandens spalva nusidažo įvairiausiomis spalvomis – žalsvai, gelsvai, melsvai ir kt. Teigiama, kad ežere sieros, magnio, kalcio, sidabro ir net titano metalų kiekis ten viršija nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų kartų. Tad vandens spalva priklauso nuo to, kokių metalų ir druskų yra daugiau. Vietiniai indėnai šį taškuotąjį ežerą laiko šventa vieta, kuri tarsi nuo seno naudojama gydymo tikslais, tad šiuo metu jis laikomas vienu turistų mėgstamiausių ežerų visoje Kanadoje.

Raudonoji lagūna
Raudonoji lagūna, arba Kolorados lagūna - seklus druskos ežeras Bolivijoje šalia Čilės sienos. Dėl mineralinių nuosėdų ir spalvotų dumblių koncentracijos seklus druskingas ežeras nusidažė rausva spalva. Ežere susidariusios baltos spalvos borakso salelės įsiterpia į rausvos spalvos ežero vandenį ir sukuria unikalų vaizdą. Kolorados lagūnoje galima sutikti ir Džeimso, Andų bei Čilės flamingų.

Keptuvės ežeras
Naujosios Zelandijos Waimangu ugnikalnių slėnyje plyti Keptuvės ežeras (FryingPan Lake). Taip pavadintas jis ne be reikalo  - tai didžiausia pasaulyje karštoji versmė, kurios plotas užima 38 tūkst. kv. m. Šiame ežere vandens temperatūra svyruoja nuo 45°C iki 55°C.

Boilingo ežeras
Tai verdantis ežeras Dominikoje. 63 m skersmens ežeras ne veltui pramintas „verdančiu“. Čia vandens temperatūra ežere siekia 92°C, o ežero paviršių nuolat gaubia pilkšvas garų debesis. Dominikos „verdantis“ karštosios versmės ežeras yra antras pagal dydį pasaulyje po Frying Pan, esančio Naujojoje Zelandijoje.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Miglė Urbonaitė 2019 m. rūgpjūčio 13 d., perskaityta 683 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos