ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Pirmasis išmanusis telefonas istorijoje

Jei jūsų paklaustų, koks buvo pirmasis išmanusis telefonas istorijoje, tikriausiai pagalvotumėte apie Steve Jobs revoliuciją su Apple išmaniaisiais telefonai. Deja. Jei turite šiek tiek daugiau žinių technikos istorijos srityje, tikriausiai mintyse iškiltų vaizdinys apie LG telefoną liečiamu ekranu, pasirodžiusį dar prieš iPhone. Irgi deja. Norint atrasti teisingą atsakymą, turime nusikelti dar į praeitą tūkstantmetį.

Išmaniųjų telefonų istorija prasideda 1971 metais. Theodore Paraskevakos - išradėjas ir verslininkas, kurio galvoje ir užgimė idėja, jog viename prietaise gali tilpti ir tradicinis telefonas, ir kompiuteris, atliekantis to laikmečio kompiuteriams būdingas funkcijas. Būtent jis pirmasis sukūrė konceptus, kuriuose pavaizdavo telefoną su išmone, gebėjimu apdoroti duomenis bei turintį ekraną. Theodore’as, kaip gudrus verslininkas, patentavo visus savo išradimus ir sumanymus - per 20 jo patentų buvo panaudoti tam, kad atsirastų pirmasis pasaulyje išmanusis telefonas. Gaila, tačiau prieš beveik pusšimtį amžiaus technologijos dar nebuvo pakankamai pažengusios, kad būtų įmanoma įgyvendinti šio išradėjo sumanymus. Dėl šios priežasties, visi jo patentai stalčiuje pragulėjo dar ne vieną dešimtmetį.

1983 metais įvyko tikrasis šių laikų perversmas - dienos šviesą išvydo pirmasis mobilus telefonas, Motorola Dynatac 8000. Nors tais laikais tai atrodė lyg tikras technikos stebuklas, šiomis dienomis toks aparatas atrodytų netgi juokingai - norint kalbėti apie 30 minučių, Motorolą tekdavo krauti apie 10 valandų. Ir tai tikrai nebuvo net arti to, ką šiuo metu vadiname išmaniaisiais telefonais. Natūraliai kyla klausimas - kada rinkoje pasirodė tai, ką būtų galima laikyti šiuolaikinių išmaniųjų telefonų protėviu?

Norint išsiaiškinti išmaniųjų telefonų ištakas, reikia laiku nusikelti į 1992 metus. Būtent tuo metu pasirodė pirmieji delninukai - mini kompiuteriai su lazdelėmis valdymui, kurie buvo naudojami lyg elektroninė užrašinė ir neatlikdavo daug funkcijų. Štai tokio daikčiuko reklama iš 1993-ųjų:


Būtina atkreipti dėmesį ir į kitą istorijos liniją - panašiu metu itin populiarėjo ir personaliniai kompiuteriai, jie tapo prieinami vis platesnei auditorijai, o viena iš rinkos lyderių, procesorių ir kompiuterių gamintoja IBM slapčia konstravo dar neregėtą prietaisą - šių dienų išmaniųjų telefonų pirmtaką. 1994 metais oficialiai išleistas telefonas pavadinimu “Simon Personal Communicator” gali būti drąsiai vadinamas pirmuoju išmaniuoju telefonu pasaulyje.

Nors telefoną ir sukūrė IBM, jo gamyba buvo patikėta įmonei Mitsubishi Electronics. Tad ką buvo galima nuveikti su tokiu išmaniuoju telefonu 1994 metais? Žinoma, paskambinti ir priimti skambučius buvo pagrindinė telefono funkcija kurią jis puikiai atlikdavo, tačiau toli gražu neapsiribojo vien tuo. Su juo taip pat buvo galima siųsti faksus bei elektroninius laiškus, o prie viso to dar ir naudotis keletu programėlių - kalendoriumi, užrašine, kalkuliatoriumi, pasaulio laikrodžiu ir programa ‘Notepad’. Telefonas turėjo didelį ekraną valdoma specialia lazdele, panašiai kaip ir delninukai. Viduje vartotojų laukė 1 megabaitas operatyviosios atminties ir 16 megahercų procesorius. Kaip bebūtų, šis prietaiso buvo parduota tik 50 tūkst. egzempliorių, o jo gamyba nutraukta nepraėjus nei metams nuo išleidimo.

Kodėl taip nutiko? Daugelis mano, kad žmonės paprasčiausiai dar nebuvo tam pasiruošę ir net nesuvokė ką laiko savo rankose, todėl nesugebėjo išnaudoti telefono įvairiuose gyvenimo situacijose. Tai byloja apie faktą, kad šis išmanusis telefonas iš tiesų buvo revoliucionus produktas, aplenkęs savo laikmetį ir pasirodęs per anksti. Prireikė net 13 metų, kol žmonija pagaliau pribrendo ir suprato, kad liečiamas ekranas atveria kur kas platesnes galimybes nei tiesiog fiksuoti mygtukai ir pritaikė tai telefonuose, ko pasekoje į rinką atėjo pirmasis iPhone modelis. Galbūt todėl daugelis žmonių jį ir įsivaizduoja kaip pirmąjį išmanų telefoną?
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2017 m. rūgpjūčio 16 d., perskaityta 3 255 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Lapkritis 2019    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos