ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

TOP 10 didžiausių miestų Lietuvoje

Ar galėtumėte išvardinti visus 10 didžiausių Lietuvos miestų paeiliui? Jeigu taip – sveikiname, esate pavyzdingi piliečiai ir nusimanote Lietuvos geografijoje, tačiau jei atsakėte ne – nusiminti nereikėtų. Šiame straipsnyje sužinosite ne tik 10 didžiausių Lietuvos miestų bei trumpas jų atsiradimo istorijas, bet ir tai, ką juose galima pamatyti ir nuveikti. Iš viso Lietuvoje turime 103 miestus, štai sąrašas dešimties didžiausių ir patarimai, ką aplankyti, jeigu ten nuvykote ar planuojate tą padaryti netolimoje ateityje!

10. Utena – 25 500 gyventojų
Šiaurės Rytų Lietuvoje įsikūrusi Utena taip pat yra viena iš seniausių gyvenviečių mūsų šalyje. Žinomas jau nuo 1261 metų, Utenos miestas gali pasigirti dviem sporto komandomis, kurios žaidžia aukščiausiose futbolo ir krepšinio lygose bei daugybe miestą supančių ežerų. Mieste yra įsikūrę nuostabius šviesos pasirodymus rodantys fontanai. Būtent Dauniškio ežeras ir jį supantis parkas yra viena gražiausių vietų šiame mieste. Taip pat, visai netoli Utenos randasi ir giliausias Lietuvoje, Tauragno ežeras. Tai - verti dėmesio objektai, kuriuos aplankyti gali kiekvienas lietuvis.

9. Jonava - 27 000 gyventojų
Miesto pavadinimo kilmė neturėtų kelti klausimų. Nuo populiariausio lietuviško vyriško vardo Jonas ir populiaraus moteriško vardo Janina kilęs miesto pavadinimas, kasmet, per Jonines rengia didžiulę šventę. Čia taip pat yra įsikūręs ir didžiausias trąšų gamintojas Baltijos šalyse – AB „Achema“. Pats miestas Jonava buvo įkurta 1740 metais ir nuo to laiko sparčiai augo. Iki 1941 metų net 80 procentų šio miesto gyventojų buvo žydai. Dabar apie 93 procentus populiacijos sudaro lietuviai. Apsilankę Jonavoje šiomis dienomis, galite pasivaikščioti palei Nerį ar aplankyti Lokės Pėdos nuotykių parką, tačiau smagiausia čia – būtent per Jonines.

8. Mažeikiai – 33 000 gyventojų
Aštuntas didžiausias Lietuvos miestas turėjo potencialo augti dar didesnis ir stipresnis. Priskiriamas Telšių apskričiai, Mažeikių miestas rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą paminėtas dar XIV amžiuje. Tai buvo teritorija, kuri priklausė kunigaikščiui Mažeikai. Miestelis buvo gana nedidelis, iki kol buvo nutiestas Vilnių ir Liepoją jungiantis geležinkelis, kuris ėjo per Mažeikius. Miesto teisės suteiktos 1924 metais, o 1980 metais atidaryta "Mažeikių Nafta", kuri turėjo išugdyti šį miestą. Deja, vėlesni politiniai ir verslo procesai nepaskatino šio pramonės ir verslo galiūno augimo, ypač po nepriklausomybės paskelbimo. Būdami Mažeikiuose užsukite į Senamiesčio parką, Mažeikių muziejų ar pamatykite mistiškąjį Geidžių akmenį.

7. Marijampolė – 35 000 gyventojų
Marijampolė – miestas su spalvinga istorija ir įdomia kasdienybe. Maždaug XIV amžiuje, Marijampolė buvo žinoma Pašešupės vardu, o vėliau pervadinta į Staropolį. Tik XVIII amžiaus viduryje Suvalkijoss sostinė gavo Maryampol vardą, pagal mergelės Marijos vardą. Po to, kai Lietuva pateko carinės Rusijos sudėtin, šiame mieste labai sparčiai ėmė vystytis žemės ūkis (kuris Suvalkijos centre turėjo turtingą istoriją), kūrėsi pramonė ir transporto infrastruktūra. Dabar miestas turi galingą futbolo komandą, didelį automobilių turgų ir yra itin svarbus tranzitiniuose maršrutuose tarp Lenkijos ir Rusijos. Mieste aplankykite šviečiančius fontanus, Vytauto Didžiojo parką bei pamatykite žymiąsias bažnyčias.

6. Alytus – 50 000 gyventojų
Istorinis Dzūkijos centras, įsikūręs ant Nemuno, dar žinomas Alytaus vardu, turi net 51 tūkstantį gyventojų. Nors šis skaičius yra ženkliai mažesnis nei 1989 metais užregistruoti 73 tūkstančiai, mieste tikrai yra daug ką pamatyti ir aplankyti. Jaunimo parkas, pramogų ir nuotykių parkas Tarzanija, įvairios kavinės, barai, gražios bažnyčios ir Alytaus piliakalnis tikrai leis paganyti akis ir patiems smalsiausiems.

5. Panevėžys – 87 000 gyventojų
Mažiausias iš penkių didžiųjų Lietuvos miestų, Panevėžys turi nemažai istorinio palikimo. Čia susipynė lietuviška, lenkiška, rusiška ir žydiška kultūra. Miestas ėmė klestėti po pramonės perversmo carinėje Rusijoje, maždaug XIX amžiaus gale. Sovietmečiu Panevėžyje buvo daug gamyklų, miesto populiacija išaugo net 3 kartus, o pačio miesto svarba regionui ir pačiai valstybei buvo milžiniška. Dabar Panevėžyje galima išvysti gražų Skaistakalnio parką, Panevėžio katedrą, Kultūros ir poilsio parką, apsilankyti didžiausiame dviračių treke Lietuvoje arba išvysti Panevėžio „Lietkabelio“ krepšinio komandos rungtynes.

4. Šiauliai – 100 000 gyventojų
Saulės miestas taip pat yra ir neoficiali Šiaurės Lietuvos sostinė. Pirmą kartą paminėtas kaip ta vieta, kur vyko Saulės mūšis, miesto teises gavo tik po daugiau nei trijų amžių, 1589 metais. Stipri žydų ir lietuvių dvarininkijos populiacija pamažu augino Šiaulius carinės Okupacijos metais, o labiausiai miestą garsino netoliese esantis Kryžių kalnas. Sovietmečiu Šiauliai pamažu aplenkė Panevėžį ir dabar yra ketvirtas didžiausias Lietuvos miestas. Chaimo Frenkelio vilą, Šokolado ir dviračių muziejus bei Saulės laikrodžio aikštę pamatyti ar aplankyti Šiauliuose - tikrai verta.

3. Klaipėda – 148 000 gyventojų
Uostamiestis buvo svarbi Kryžiuočių Ordino, o vėliau ir Rytų Prūsijos dalis. 1923 metais miestą paėmę lietuviai sėkmingai išnaudojo jūrų uosto naudą ir integravo šį didmiestį į lietuvių širdis. Klaipėdoje, nuo senų laikų išliko daug vokiškos architektūros, stūkso didingas uostas ir visai čia pat randasi žymiausi pajūrio kurortai bei pati Kuršių Nerija. Tai – Lietuvos didmiestis, kuriame gyvenimas verta 24 valandas per parą. Jeigu lankysitės uostamiestyje, užsukite į laikrodžių muziejų, pamatykite gražų europietiško stiliaus senamiestį, kokio daugiau Lietuvoje nėra ir Teatro aikštę, kurioje kartą kalbą rėžė ir pats A.Hitleris. Na, o, jei norėsite poilsio, už keliasdešimt centų įsigykite kelto bilietą ir pasivaikščiokite arba atsikvėpkite Smiltynės paplūdimiuose Kuršių Nerijoje arba užsukite į Jūrų muziejų.

2. Kaunas – 287 000 gyventojų

Laikinoji sostinė turi ilgą ir turtingą istoriją. Nemuno ir Neries santakoje esantis miestas jau viduramžiais buvo svarbi pirklių ir politinės įtakos zona Lietuvos ir regiono mastu. Čia draugingai gyveno įvairių tautybių pirkliai, bajorai ir turtuoliai. Mieste vykdavo kovos dėl įtakos, tačiau Kaunas per ilgus amžius išliko gana lietuviškas. Carinės okupacijos pabaigoje pastatyti Kauno fortai vis dar traukia turistus. Tarpukariu, praradus Vilnių, antrasis pagal dydi miestas tapo sostine ir ėmė labai sparčiai augti. Istorijos ekspertai mano, kad, jei Kaunas būtų buvęs Lietuvos sostine dar 12-15 metų, savo dydžiu jau būtų lenkęs Vilnių. Na, o dabar tai yra itin gražiai tvarkomas bei klestintis miestas. Aplankyti verta tikrai daug ką. Kauno Pilis ir gretimai esantis Santakos parkas, liūdnas, tačiau įspūdingas IX forto memorialinis muziejus ir daug kitų įdomių vietų. Na, o atokvėpio minutėlei galite pasivaikščioti po Panemunės šilą ar tiesiog praeitį pro jaukų Senamiestį. Nepamirškite akį užmesti ir į naująją Vyčio skulptūrą.

1. Vilnius – 541 000 gyventojų

Vilnius – pavadinimas, kuris kiekvieno lietuvio ir kiekvienos lietuvės galvoje reiškia sostinę. Iš tiesų, didingas miestas buvo įkurtas kaip kunigaikščio Gedimino vizija, pagal kurią, ant kalvos turėjęs stūksoti miestas, apie kurio didybę žinotų visas pasaulis. Vilnius greitai tapo LDK sostine, kurioje gyveno lietuviai, lenkai, rusai, rusėnai, kazokai, žydai, totoriai ir dar daugelio įvairių tautybių žmonės. Ilgą laiką čia buvo tikra kultūrų kryžkelė, Vilnius buvo pasaulinis miestas, kuriame galėjai pamatyti ir sužinoti visko. Net pats Napoleonas žavėjosi miesto multikultūriškumu ir buvo praminęs jį - "Šiaurės Jeruzalė". Vilnius taip pat buvo vadinamas "Naujuoju Babilonu" ar "Šiaurės Atėnais". Deja, po karų, valstybės padalinimų ir įvairių santvarkų kitimo, mieste sumažėjo įvairovės. Tačiau architektūra ir atmosfera liko. Užsikėlę ant Gedimino arba Trijų Kryžių kalno visą Lietuvos sostinę matysite kaip ant delno. Vėliau galite užsukti į Bernardinų sodelį, pamatyti didingą Katedros aikštę bei pasivaikščioti siauromis ir senuosius amžius menančiomis gatvelėmis. Restoranų ir barų čia gausu, todėl galėsite užkąsti ar atsigaivinti įvairiausių virtuvių kulinariniais šedevrais.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2018 m. rūgpjūčio 22 d., perskaityta 32 852 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos