ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

Trumpiausi visų laikų karai

Kai išgirstame žodį karas, pagalvojame apie Pirmąjį arba Antrąjį pasaulinius karus bei kitus, šiuo metu garsiai aptariamus globalinius konfliktus. Tačiau be jų taip pat yra ir daugybė mažiau žinomų, tačiau ne ką mažiau įdomių konfliktų, kuriuos valstybės sprendė ginklu ir tai padarė neįtikėtinai greitai. Įdomu sužinoti apie juos daugiau? Šis straipsnis kaip tik Jums!
Anglijos ir Zanzibaro karas

Trukmė: 45 minutės

Kovojančios pusės: Britų imperija prieš Zanzibarą
Dаta: 1896 – 08 – 27
Šis karas įėjo į metraščius kaip trumpiausias ginkluotas konfliktas žmonijos istorijoje. Zanzibaras buvo viena iš nedaugelio britiškų kolonijų Pietų Afrikoje, todėl britams ši sala buvo labai svarbus prekybos uostas ir deimantų kasybos vieta. Kolonializmo erai einant į pabaigą, imperialistinei valdžiai palankus Zanzibaro sultonas Hamad bin Thuwaini mirė. Šis įvykis lėmė tai, jog visai netrukus britų kolonijos valdžią perėmė Thuwaini sūnėnas - Khalid bin Bargash, kuris norėjo laisvo Zanzibaro. Britai įsakė jam atsisakyti sosto. Šiam nepaklusus, buvo atplukdytas karališkasis laivynas: 3 kreiseriai bei 2 „bomberiai“ kartu su 1050 geriausiai apginkluotų pėstininkų, puolusių ant žemės. Zanzibaro pajėgos buvo gausesnės beveik 3 kartus – 2800 karių, tačiau jų ginkluotė buvo mėgėjiška ir visiškai nepajėgi pasipriešinti profesionaliems britams.

Rezultatas: triuškinanti britų pergalė per 38 minutes, dar 7 truko formalumų tvarkymas. Zanzibaro kontrolės išlaikymas.
Netektys: britų pusėje niekas nežuvo, 1 karys buvo sužeistas. 500 Zanzibaro karių žuvo arba buvo sužeisti.

Šešių dienų karas
Trukmė: 6 dienos
Kovojančios pusės: Egiptas, Sirija, Jordanija ir Irakas prieš Izraelį
Dаta: 1967-06-05 / 1967-06-10
Dar nė dvidešimties metų negyvuojanti Izraelio valstybė spėjo užimti dideles, gausiai arabiškas teritorijas ir taip sukelti neapykantą iš kaimyninių valstybių pusės. Jausdama nuolat agresyviai besielgiančios Izraelio vyriausybės grėsmę, Sirija (kuri tuo metu buvo Izraelio sąjungininkė) kartu su Egiptu įvežė apie 1000 tankų ir pastatė beveik 100 000 pėstininkų Sinajaus pusiasalyje, prie Izraelio sienos, taip užtverdami jūrų kelius Izraelio laivams. Jungtinė arabų koalicija tikėjo, jog paspaudus Izraelį, šis nustos elgtis agresyviai, tačiau jie labai klydo ir 1967 m. birželio 5d. Izraelis netikėtai užpuolė Egipto oro pajėgas. Vienus laimėjimus sekė kiti ir Izraelio kariuomenė žaibiškai triuškino gausesnes arabų koalicijos pajėgas. Šis karas sukūrė pagrindą dabartiniam Viduriniųjų Rytų politiniam ir geografiniam žemėlapiui.

Rezultatas: Įtikinama Izraelio pergalė. Tris kartus išplėsta valstybės teritorija, užimtas Vakarų krantas ir Gazos ruožas.
Netektys: Izraelio pusėje žuvo apie 900 karių, o arabų koalicijos pajėgos neteko daugiau nei 20 000 karių per 6 dienas. Jie žuvo arba dingo be žinios dykumose. Taip pat buvo sunaikinta daugybė arabų koalicijos tankų ir virš 450 lėktuvų.

1971 m. Indijos – Pakistano karas

Trukmė: 13 dienų
Kovojančios pusės: Indija ir naujai pasiskelbusi Bangladešo valstybė prieš Pakistaną
Dаta: 1971-12-03 / 1971-12-16
Indija ir Pakistanas ilgai buvo viena valstybė, tačiau po Britų Imperijos žlugimo šių dviejų šalių santykius  pradėjo slėgti smarki krizė. Pagrindinė to priežastis yra tai, kad Pakistanas yra musulmoniška valstybė, kaip ir Bangladešas, o Indija – induistiška. Šis karas dar vadinamas Bangladešo išlaisvinimo karu, nes būdami Pakistano eksklavu rytuose jie susidūrė su daugybe valdymo neatitikimų. Pakistanas stengėsi išlaikyti tuometinio Rytų Pakistano kontrolę. Tačiau dauguma bengalų kilmės Bangladešo gyventojų norėjo atsiskirti ir suformavo savą vyriausybę. Indija rėmė šią iniciatyvą, tačiau gavo Pakistano smūgį. Indija į jį atsakė pilna jėga ir per 13 dienų sutriuškino Pakistano armiją rytuose ir vakaruose, į nelaisvę paimdami per 90 000 Pakistano karių.

Rezultatas: Pakistanas skyla į Pakistaną vakaruose ir naują valstybę Bangladešą rytuose. Vakarinėje pusėje skelbiamas status quo.
Netektys: Indijos ir Bangladešo pusėje užregistruota 2,5 – 3,8 tūkst. žūčių, o Pakistano – virš 9 tūkst. Taip pat sužeista 25 000 karių, o ~97 000 buvo sugauti ir paimti nelaisvėn
Galbūt ne pats trumpiausias, bet mums labai artimas konfliktas taip pat patenka į trumpiausių visų laikų karinių konfliktų dešimtuką.

Lenkijos – Lietuvos karas

Trukmė: 37 dienos
Kovojančios pusės: Antroji Lenkijos Respublika prieš Lietuvos Respubliką
Dаta: Skiriasi lietuviškose ir lenkiškuose šaltiniuose, tačiau oficialiai pripažįstama 1920-09-01 / 1920-10-07
Po carinės Rusijos griuvimo, Pabaltijo regione įsivyravo chaosas. Virš 120 metų savarankiškai neegzistavusios valstybės puolė kovoti dėl teritorijos ir įtakos. Dvi, bene didžiausią priešpriešą išlaikiusios valstybės buvo Lietuva ir Lenkija. Istoriškai artimi, tačiau daugybės nesutarimų nukankinti santykiai vis sparčiau grimzdo į pragaištį. Kartu su lietuviais kovodami prieš Sovietų Rusiją, lenkai bandė sugrąžinti senąją santvarką ir pritraukti lietuvius į naujo tipo federaciją, kurią, be abejo, valdytų dauguma lenkiškų organų. Naujai susikūrusiai Lietuvai tai atrodė nepriimtina. Įtampai augant, Antantės sąjunga nubrėžė dvi demarkacijos linijas, kurių abi pusės turėjo laikytis, tačiau susitarimą sulaužė lenkai, surengę nepavykusį perversmą, nukreiptą prieš Lietuvos valdžią. Situacijos trumpam aprimo, bet Lietuvos valdžia leido sovietų armijai pulti Lenkiją per Lietuvą ir tai supykdė lenkus. Šie įveikė sovietus prie Varšuvos ir pradėjo prarastos teritorijos susigrąžinimo procesą. Didesnė ir gausesnė lenkų armija gana greitai įveikė lietuvius ir užėmė Vilnių bei Suvalkus.

Rezultatas: Lenkija užima Vilniaus ir Suvalkų vaivadijas, kurios turėjo atitekti Lietuvai pagal slaptą susitarimą su Sovietų Rusija. Iki 1938m. nutrūksta visi diplomatiniai santykiai tarp Lietuvos ir Lenkijos.
Netektys: Kaip bebūtų keista, apie jokias netektis nė viena pusė neužsimena.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Povilas Mančinskas 2017 m. lapkričio 21 d., perskaityta 1 242 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Sausis 2020    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos