ĮDOMU.LT - įdomiausios naujienos ir geriausi straipsniai

Įdomūs straipsniai apie kosmosą, gyvūnus, šalis ir pasaulį. Neįprasti faktai apie žmones, jų nutikimus ir atradimus.

8 įdomūs faktai apie šunis

Šunys neabejotinai yra geriausi žmogaus draugai ir patys populiariausi gyvūnai pasaulyje. Nors pagal populiarumą įkandin nuolatos lipa katės, vargu ar joms kada pavyks aplenkti šiuos keturkojus. Tai ne atsitiktinumas, o greičiau dėsningumas - dėl daugybės savybių šunys yra itin mylimi ir pageidaujami dažnoje šeimoje.

Ar tikrai viską žinote apie šunis? Galbūt kai kurie plačiai paplitę faktai yra tik mitas? Visa tai ir dar daugiau atskleisime šiame straipsnyje.

Šunys mato spalvas!
Gana plačiai paplitęs mitas, jog šunys pasaulį mato tik juodu ir baltu atspalviu, o kitos spalvos jiems nėra suprantamos. Tai visiška netiesa - iš tikrųjų jie skiria spalvas ir jų pasaulis nėra nespalvotas. Tiesa, jų spalvų atpažinimas nėra toks geras kaip žmonių, todėl jie gali matyti tik mėlyno ir geltono spektro spalvas, o raudono ir žalio - ne.

Kitas plačiai žinomas faktas, jog šunys tamsoje mato kur kas geriau nei žmonės, yra visiškai teisingas.

Ką reiškia vizginama uodega?
Žmonės savo emocijas reiškia kalbėdami arba liedami ašaras arba naudodami dar tūkstančius kitų komunikavimo būdų, kai tuo tarpu šunys tai dažnai daro vizgindami savo uodegas. Dauguma žmonių galvoja, kad uodegos vizginimas reiškia geras emocijas, jog šuo džiaugiasi. Pabandykime pasiaiškinti ką iš tiesų reiškia tam tikras uodegos vizginimas.

Jei uodega vizginama labiau į dešinę pusę - šuo laimingas, jei į kairę - šuo išsigandęs. Jei vizginama žemai, tai indikuoja jog šuo jaučiasi nesaugus, o greitas uodegos vizginimas bei įtempti raumenys gali pranešti apie gyvūno agresiją. Labai svarbu suprasti ir atskirti kiekvieną iš šių skirtingų emocijų.

Šunys nejaučia kaltės, tačiau gali jausti pavydą
Tikriausiai esate matę vaizdelių internete, kur parodomi sugėdinti šunys, padarę ką nors blogo. Atrodo, jog jie iš tikrųjų jaučia savo kaltę ir labai dėl to gailisi - būna susispietę kampe, smarkiai sumerkę akis, inkščia. Kaip bebūtų, mokslininkai ištyrė, jog šunys kaltės jausmo jausti negali. Vietoje to, jie jaučia, jog šeimininkas ant jų pyksta ir mini blogu žodžiu, todėl jaučia skausmą, dėl to išgyvena.

Jausmas kurį šunys gali jausti - pavydas. Nenustebkite, jei jūsų augintinis pradės elgtis keistai, kuomet jūs glostote kitą šunį ar pernelyg daug dėmesio skiriate pašaliniams dalykams.

Šunys gali įsimylėti
Visi yra pastebėję, jog šunys labai prisiriša ne tik prie savo šeimininkų, bet ir prie kitų žmonių. Mokslininkai ištyrė, jog šunų smegenys išskiria oksitociną - tą pačią medžiagą kurią išskiria ir žmonių smegenys, kuomet jie jaučiasi įsimylėję, bučiuojasi, būna apsikabinę. Taip nutinka tada, kai šuo bendrauja su jam labai patinkančiu kitu gyvūnu (nebūtinai šunimi) ar žmogumi.

Šunų šlapimas tirpdo metalą
Skamba komiškai, tačiau tai yra tiesa. Visi žinome apie šunų pomėgį šlapintis ant sienų, kelio ženklų ar gatvės žibintų stulpų. Ne viename pasaulio mieste buvo užfiksuota, jog būtent šunų šlapimas skatina metalinių konstrukcijų koroziją nei lietus ar drėgmė. Kitą kartą išvedę savo šunį į lauką, gerai pagalvokite, ar verta leisti jam šlapintis ant apšvietimo stulpo.

Šunys gali užuosti ligas
Anokia čia paslaptis, jog šunų uoslė yra labai, labai galingas ginklas. Jie užuodžia ne tik skanėstus ar kitus šunis, bet ir daug sudėtingesnius dalykus, pavyzdžiui iš žmogaus organizmo sklindantį kvapą, signalizuojantį apie tam tikro organo sutrikimą.

Šunys užuodžia pakitusią organų veiklą ir teoriškai gali aptikti vėžio užuomazgas, artėjantį epilepsijos priepuolį ar diabeto simptomus. Mokslininkai vis dar bando išsiaiškinti, kaip šį šunų gebėjimą pritaikyti ligų diagnozavimui.

Šunų kūno temperatūra didesnė
Vidutinė žmogaus kūno temperatūra svyruoja apie 37 laipsnius, kai tuo tarpu šunų temperatūra siekia visu laipsniu daugiau. Todėl kai karštą vasaros dieną matote išsižiojusį šunį, prisiminkite, jog jam labai karšta - jį ne tik dengia storas kailis, bet jis taip pat turi kovoti ir su aukštesne temperatūra.

Be to, šunys būna išsižioję ne be reikalo - būtent per burną jie “prakaituoja” ir vėsina savo įkaitusį kūną.

Šunys turi “pirštų antspaudus”
Tikriausiai žinote, kad kiekvienas žmogus turi unikalius pirštų antspaudus. Šunų pėdutės yra vienodos ir neturi kažkokio unikalaus rašto, tačiau jų “pirštų antspaudai” iš tikrųjų yra jų nosys. Kiekvieno šuns pasaulyje nosis yra skirtinga ir gali būti panaudojama identifikavimui.
įvertinimas 4.5 / 5
Parašė Šarūnas Klenauskas 2018 m. balandžio 07 d., perskaityta 6 543 k.
Visi straipsniai priklauso idomu.lt naujienų svetainei. Be sutikimo kopijuoti draudžiama.

Suradai klaidą ar neveikiančią nuorodą?

Pažymėkite problemos fragmentą pele ir paspauskite Ctrl + Enter.

Atsidariusiame lange aprašyk problemą ir išsiųsk pranešimą administracijai.

Panašūs straipsniai

Parašyk savo nuomonę

reload, if the code cannot be seen
Paskolų klubas

Kalendorius

«    Kovas 2024    »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kuri tema Jus labiausiai domina?

Finbee paskolos